جنجال در شورای شهر بر سر آناهیتا و آزیتا

به گزارش وبمستر وبلاگ، در صحن امروز شورای شهر موضوع تغییر نام برخی از اماکن و معابر عمومی شهر مورد بحث و مصاحبه قرار گرفت و پیشنهاداتی توسط کمیسیون نامگذاری مطرح شد.

جنجال در شورای شهر بر سر آناهیتا و آزیتا

به گزارش فارس، تغییر نام میدان ارتش در منطقه 14 به شهیدان پدافند ارتش، میدان قائم منطقه یک به میدان جنگل بان، کوچه هایی به نام صمد مهرانگیز، مهدی آذریزدی، هوشنگ مرادی کرمانی و جبار باغچه بان نیز از پیشنهاداتی بود که امروز مطرح شد.

همچنین در صحن امروز شورا درباره تغییر نام دو خیابان که نام آناهیتا و آزیتا داشت طرحی مطرح شد و این مسأله با مخالفت زنان شورا از جمله شهربانو امانی و زهرا نژادبهرام روبه رو شد.

زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در واکنش به این موضوع گفت: 50 درصد جمعیت تهران را زنان تشکیل می دهند و در جهت رویکرد تکریم نباید اسم خیابان ها را به نام زنان تغییر دهیم.

حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در ادامه ضمن عذرخواهی از زنان شورا گفت: اگر خاطر زنان شورا از این بابت مکدر است عذرخواهی می کنیم امیدواریم در جلسه بعدی بتوانیم آن را جبران کنیم.

وی اضافه نمود: ما به زنان جامعه احترام می گذاریم و اسامی شاعران و نویسندگان زن را بر همین اساس بر روی خیابان ها گذاشته ایم، ولی به هر حال این دو اسم آناهیتا و آزیتا عام و اسم معبد است.

در ادامه محمدجواد حق شناس با گلایه از جو ایجاد شده از سوی زهرا نژادبهرام شرح داد: شما می دانید که بابت نامگذاری حوزه زنان هزینه داده ایم. سیدرضا حسینی که از افتخارات بزرگ روزگار ما بوده 35 سال در کوچه آزیتا زندگی کرده است و باید از تکرار نام هایی که مدام تکرار شده بپرهیزیم.

حجت نظری درباره این موضوع گفت: اگر برای زنان شورا آنقدر این موضوع حیثیتی است بگویید چرا وقتی ما اسم بی بی مریم بختیاری را آوردیم رأی نیاورد.

نظری گفت: خیابان ابن سینا 20 بار در تهران تکرار شده و اگر اسم نسترن هم جای آن می آوردیم مخالفت می شد متأسفانه در صحن به طریقی حرف می زنیم در حالی که عملکردمان جور دیگر است. همچنین ناگفته نماند که تا کنون چندین اسم برای نامگذاری خیابان ها بر اساس نام زنان مشهور و ادیب پیشنهاد شده است.

وی شرح داد: به جای اینکه در حال حاضر بر روی نامگذاری خیابان ها به نام زنان تأکید می کنیم بهتر بود در شهرداری به انتصاب زنان بیشتر توجه می کردیم.

شهربانو امانی گفت: متأسفانه در کمیته نامگذاری زنی وجود ندارد و باید این مسأله مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه تغییر نام خیابان رزمندگان به ایلام هم مطرح شد و زهرا نژادبهرام گفت: نباید از نام رزمندگان و شهدا خرج کنید البته حق شناس گفت: ایلام محروم ترین استان کشور است و 8 سال در جنگ تحمیلی درگیر بود. تعداد خیابان ها و بزرگراه ها به نام رزمندگان زیاد است و اکنون نامگذاری به نام ایلام به نظرم مسئله ای ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 380

به "جنجال در شورای شهر بر سر آناهیتا و آزیتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال در شورای شهر بر سر آناهیتا و آزیتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید