خطیب زاده: نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا تعیین شد

به گزارش وبمستر وبلاگ، سخنگوی وزارت امور خارجه از صدور رای صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پرونده نقض های عهدنامه مودت 1955 در لاهه اطلاع داد.

خطیب زاده: نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا تعیین شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از صدور رأی صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پفراینده نقض های عهدنامه مودت 1955 در لاهه اطلاع داد.

وی اضافه نمود: امروز و در ساعت 3 بعد از ظهر به وقت محلی لاهه، دیوان بین المللی دادگستری رأی صلاحیتی خود در پفراینده نقض های عهدنامه مودت 1955 را صادر کرد. بر اساس مدارک و مستندات متقن و دفاعیات حقوقی مستدل ارائه شده به دیوان توسط تیم حقوقی جمهوری اسلامی ایران با مشارکت مرکز امور حقوقی بین المللی، وزارت امورخارجه و سایر وکلا و مشاوران، دیوان با رد ایرادات مقدماتی آمریکا، خود را صالح به رسیدگی به دعوی اقامه شده علیه دولت ایالات متحده دانست و به این ترتیب پفراینده وارد رسیدگی ماهوی خواهد شد.

خطیب زاده در ادامه گفت: با صدور این رأی دومین موفقیت حقوقی در فرایند رسیدگی به این پفراینده حاصل شد که موضوع آن مربوط به اعمال مجدد و تشدید تحریم های غیر انسانی ایالات متحده علیه کشورمان از تاریخ 8 مه 2018 است. قبلاً در 3 اکتبر 2018 (11 مهر 1397) دیوان با صدور دستور موقت به نفع کشورمان آمریکا را ملزم نمود هرگونه موانع ناشی از تحریم های وضع شده علیه ایران در حوزه دارو و اقلام پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی، و قطعات و خدمات مربوط به ایمنی هواپیمایی کشوری را مرتفع نماید، اما آمریکایی ها در راستای سیاست فشار حداکثری و تروریسم مالی علیه دولت و ملت ایران تا کنون از تبعیت از دستور دیوان خودداری ورزیده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح اینکه جمهوری اسلامی ایران موضوع پیگیری اجرای دستور موقت و نقض آن توسط آمریکا را به نحو مقتضی به اطلاع دیوان رسانده است و اکنون با رأی صلاحیتی صادره، این فرصت وجود دارد تا در مرحله رسیدگی ماهوی، دیوان راجع به عدم اجرای دستور موقت توسط آمریکا نیز آنالیز لازم را صورت دهد، اضافه نمود: هرچند رأیی که امروز صادر شد مربوط به مرحله صلاحیتی است، اما خود نشان از حقانیت خواسته ها جمهوری اسلامی ایران در این مرحله از دادرسی دارد و با این موفقیت پفراینده وارد مرحله رسیدگی نهایی یا همان ماهیت پفراینده خواهد شد.

خطیب زاده در سرانجام تاکید نمود: استفاده از ساز و کار های حقوقی بین المللی بخشی از رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه در استیفای حقوق ملت شریف ایران در عرصه بین المللی است که همیشه در دستور کار این وزارتخانه قرار داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 176

به "خطیب زاده: نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید