شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کرونا نقش دارند

به گزارش وبمستر وبلاگ، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، به شناسایی سرنخ های ژنتیکی پرداختند که می توانند در ابتلا به ذات الریه و شدت دریافت بیماری کووید 19 موثر باشند.

شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کرونا نقش دارند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University) آمریکا، پژوهشگران در بررسی جدیدی، عوامل ژنتیکی را شناسایی کرده اند که خطر ابتلا به ذات الریه و پیامدهای شدید و تهدیدکننده آن را افزایش می دهند.

شاید یافته های این پژوهش، به تلاش برای شناسایی بیماران مبتلا به کووید 19 که بیشتر در خطر ذات الریه هستند، کمک کند و امکان مداخلات به موقع را برای پیشگیری از بروز بیماری شدید و مرگ فراهم آورد.

متخصصان پیش بینی می کنند که با وجود افزایش دسترسی به واکسن کووید 19، ممکن است که واکسیناسیون افراد برای کنترل همه گیری، ماه ها زمان ببرد. در این میان، روزانه افراد بسکمک به کووید 19 مبتلا می شوند و جان خود را از دست می دهند.

جنیفر بیلو (Jennifer Below)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این بررسی، بسیار مهم است زیرا ما بررسی ها را به صورت جداگانه انجام داده ایم تا عوامل خطرناک ژنتیکی را که در حساسیت و شدت ذات الریه موثر هستند، شناسایی کنیم. این تفاوت های ژنتیکی می توانند به برخی از اختلافاتی منجر شوند که در نتایج مربوط به کووید 19 مشاهده می کنیم.

پژوهشگران، بررسی های مرتبط با ژنوم را روی بیش از 85 هزار بیمار انجام دادند که اطلاعات آنها در بانک زیستی ذخیره شده بود. این بررسی ها می توانند ارتباط میان تغییرات ژنتیکی و بیماری را شناسایی کنند.

بررسی ها نشان داد که قوی ترین ارتباط ذات الریه در بیماران نژاد اروپایی، ژنی است که به بروز فیبروز کیستیک منجر می شود. این بیماری، مخاط غلیظ غیرطبیعی ایجاد می کند که به بروز عفونت های مزمن و نارسایی تنفسی منجر می شود.

در بیماران نژاد آفریقایی، قوی ترین ارتباط با ذات الریه، جهشی است که به کم خونی داسی شکل منجر می شود. این بیماری، یک اختلال در گلبول های قرمز خون است که خطر ابتلا به ذات الریه، آنفلوآنزا و عفونت های حاد تنفسی را افزایش می دهد.

بچه ها مبتلا به فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل در صورت ابتلا به کووید 19، در معرض بیماری شدید قرار می گیرند.

پژوهشگران دریافتند ناقلانی که تحت تاثیر فیبروز کیستیک نیستند اما هنوز یک رونوشت از ژن فیبروز کیستیک را حمل می کنند، حساسیت بیشتری نسبت به ذات الریه دارند و کسانی که تحت تاثیر کم خونی داسی شکل نیستند اما یک رونوشت از جهش کم خونی داسی شکل را در خود دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات الریه قرار می گیرند.

به گفته پژوهشگران، برای تعیین این که آیا خطر پیامدهای کووید 19 در این افراد بیشتر است یا خیر، باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد.

پژوهشگران برای شناسایی تغییرات ژنتیکی که خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهند، بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل را از تجزیه و تحلیل خود خارج کردند و روش دیگری را به کار بردند که داده های بیان ژن را با ویژگی ها و بیماری ها مرتبط می سازد.

آنها این بار تغییر مرتبط با ذات الریه را در یک ژن موسوم به R3HCC1L در بیمارانی از نژاد اروپایی و یک ژن موسوم به UQCRFS1 را در بیمارانی از نژاد آفریقایی یافتند.

ملکرد مولکولی ژن R3HCC1L، ناتعیین است اما حذف UQCRFS1 در موش ها، بخشی از واکنش ایمنی آنها را در مقابله با عفونت مختل می کند.

هانگ هسین چن (Hung-Hsin Chen)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: اگرچه درک ما در مورد مکانیسم ژنتیکی ذات الریه هنوز محدود است اما این پژوهش، ژن های R3HCC1L و UQCRFS1 را شناسایی کرده و بینشی را برای بررسی های ژنتیکی بیشتر در مورد کووید 19 ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: شاید بتوان از یافته های این پژوهش برای شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر ذات الریه قرار دارند و ابداع درمان دقیقی برای آنها استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 141

به "شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کرونا نقش دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کرونا نقش دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید