تور ارزان مکزیک: شیپراک؛ نیومکزیکو

به گزارش وبمستر وبلاگ، مقاله مرتبط:

شیپراک یا سنگ بالدار در ناواهو، یک سنگ آتشفشانی یک پارچه است که در منطقه ناواهو در شهرستان سن جوآن در نیومکزیکوی آمریکا واقع شده و تا ارتفاع 500 متری سطح صحرا رفته است. این تخته سنگ از یک آتشفشان باستانی به جا مانده است که حدود 27 میلیون سال پیش روی داده و در اثر سایش در سالیان سال یک ریشه سنگی در اطراف آن به وجود آمده است. ریشه این سنگ نشان دهنده دهانه اصلی آتشفشان است که اکنون سخت و تبدیل به سنگ شده است. احتمالا این دهانه در زمان شکل گیری حدود 750 تا 100 متر پایین تر از سطح زمین بوده و در اثر سایش سنگ های اطراف آن در طی سالیان، جای آن پر شده است.

تور ارزان مکزیک: شیپراک؛ نیومکزیکو

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور ارزان مکزیک هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور مکزیک از مکزیکوسیتی و کانکون دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

یکی از قسمت های قابل توجه شیپراک پهنه های دیوار مانندی است که از جنس مواد مذاب هستند و انگار از سنگ مرکزی به بیرون متشعشع شده اند. این دیوار ها در زمان فوران آتشفشان در بالای ترک ها تشکیل شده اند که مواد مذاب درون تَرَک های اطراف دهانه را پر می کردند. مواد مذاب درون این شکاف ها سرد و به کریستال تبدیل و موجب ایجاد این قسمت های دیوارمانند شده اند. مانند سنگ مرکزی، این سنگ های سخت نیز در مقابل سایش مقاومت نموده و نهایتا مانند یک دیوار در بالای سطح زمین به جای مانده اند. حداقل شش عدد از این سنگ های دیوارمانند در اطراف سنگ مرکزی وجود دارد.

شیپراک از یک ترکیب بسیار پتاسیک مواد مذاب تشکیل شده است که مینت (minette) نام دارد و محققان بر این باورند که از ذوب شدن تدریجی مواد رسوبی و سست روی سنگ ها به وجود آمده است. این مواد از به هم چسبیدن قطعات سنگی کوچک تر تشکیل شده و شبیه جوش سنگ است، با این تفاوت که تکه های تیز تر و نامنظم تری دارد. قطعات تیز و دندانه مانند نشان از ماهیت انفجاری این سنگ دارد که در اثر سایش تبدیل به شیپراک امروز شده است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 594

به "تور ارزان مکزیک: شیپراک؛ نیومکزیکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان مکزیک: شیپراک؛ نیومکزیکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید