مصائب قطعی های اعلام نشده برق

به گزارش وبمستر وبلاگ، چند سالی است که شروع فصل گرما در ایران با قطعی های پراکنده برق همراه می گردد و در این سال ها معمولا جداول قطعی برق هم از پیش اعلام می شد، اما در چند روز گذشته پایتخت ایران و بسیاری از شهر ها با قطعی های ناگهانی برق روبه رو شدند؛ همین دیروز در بسیاری از مناطق تهران ساعاتی برق قطع شد و این در حالی بود که از پیش هیچ اطلاع رسانی ای در این زمینه انجام نشده بود.

مصائب قطعی های اعلام نشده برق

دراین باره کاربران شبکه های اجتماعی از مسائلی که برای زندگی روزمره شان ایجاد شد، نوشتند که در این بین البته قطع برق چند مرکز درمانی و بیمارستان هم رسما خبری شد که با حیرت و تعجب همراه شد، چراکه انتظار می رود این مراکز حساس برای چنین شرایطی آماده باشند، اما به نظر می آید قطع ناگهانی و از پیش اعلام نشده برق دلیل این مسائل بود. فارغ از مسائل این چند روز حالا رسما مسئولانی از ادامه داربودن این قطعی برق سخن گفتند که البته قرار است با اطلاع قبلی انجام شود.

دلیل قطعی های ناگهانی برق چیست؟

آن طورکه دیروز رسما اعلام شد ریشه این قطعی برق به افزایش مصرف برمی شود؛ مصرف برق در روز های اخیر رکورد زده و نبود نیروگاه های برق آبی موجب شده تا تأمین برق کشور با مشکل روبرو شود. محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر، درباره دلیل به هم خوردن تراز فراوری و مصرف برق گفته بود که خشک سالی و غیرممکن شدن استفاده از بعضی نیروگاه های برق آبی، افزایش دما و بالارفتن مصرف برق، ورود زودهنگام چاه های کشاورزی و در نهایت پدیده جدیدی به نام رمزارز ها چهار دلیل اصلی افزایش شدید مصرف برق و به هم خوردن تراز فراوری و مصرف به شمار می فرایند.

براساس گزارش ایسنا و بنا بر آخرین آمار سرعت رشد مصرف برق در کشور افسارگسیخته شده و در روز های اخیر، شاهد ثبت پیک های مصرف برق به مقادیری هستیم که در زمان مشابه سال های گذشته بی سابقه بوده اند. برای نخستین بار در تاریخ کشور در اردیبهشت ماه شاهد رسیدن رکورد مصرف برق به مرز 54 هزار مگاوات هستیم. طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران در روز بیست ونهم اردیبهشت ماه 1400 مصرف برق در پیک روزانه به 53 هزار و 759 مگاوات رسید. این در حالی است که پیک مصرف برق در روز مشابه سال قبل، 45 هزار و 270 مگاوات بوده و رشد بیش از هشت هزارو 500 مگاواتی نسبت به زمان مشابه سال قبل، رشدی عجیب و نیازمند مدیریت است.

از سوی دیگر، امسال صنعت برق با پدیده جدیدتر استخراج رمزارز خانگی به دلیل افزایش بهای این ارز و جذابیت بیشتر آن از برق رایگان روبه رو است. همین جذابیت سبب فعالیت بیشتر برای استخراج رمزارز از برق با بهای کم خانگی شده و معضل صنعت برق را تشدید نموده است، البته صنعت برق از برخورد قاطع و جدی با استخراج نمایندگان غیرمجاز رمزارز ها خبر داده و بر آن تأکید دارد، اما قیمت سرسام آور ارز های مجازی نمی تواند مانعی برای این مسئله باشد.

مجموع این مسائل موجب شده تا کل کشور درگیر خاموشی های پراکنده و بدون اطلاع قبلی شود، هرچند به تازگی مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، گفت که صنعت برق برنامه ای برای انتشار جداول خاموشی ندارد، اما اکنون به اعتقاد کارشناسان، قطعی های مکرر برق در سراسر کشور گویای الزام انتشار این جداول است. با توجه به اینکه قطع برق مشترکان بدون اطلاع قبلی عواقب زیادی دارد بهتر است صنعت برق انتشار جداول خاموشی را به عقب نیندازد و هرچه سریع تر جداول خاموشی منتشر شود.

مراکز مجاز استخراج رمزارز خاموش می شوند

پارسال و در چنین روز هایی بحث استخراج رمزارز در ایران و تأثیر آن بر مصرف و قطعی برق خبرساز شد و با آغاز قطعی برق امسال بار دیگر انگشت اتهام به سمت این موضوع نشانه رفت که البته قرار است این مراکز خاموش شوند. دراین باره دیروز اعلام شد که به منظور تأمین برق مشترکان و یاری به جلوگیری از بروز خاموشی، مراکز استخراج رمزارز در ساعات اوج مصرف برق از شنبه اول خرداد خاموش می شوند.

قطع برق 4 سازمان دولتی پرمصرف

برق چهار سازمان دولتی به دلیل رعایت نکردن الگوی مصرف اعلام شده، با ابلاغ قبلی، قطع شد؛ این جمله را دیروز سخنگوی صنعت برق گفت و در شرح گفت: برق این سازمان ها که پیش تر نیز نسبت به عدم رعایت سقف و الگوی معین شده اخطار دریافت نموده بودند، قطع شد. او اضافه کرد: وزارت صمت، بانک ملت (مرکزی)، بنیاد تعاون و سازمان ثبت و اسناد کشور، چهار ساختمانی هستند که برق آن ها امروز با هماهنگی و ابلاغ قبلی، قطع شد. به گفته رجبی مشهدی، براساس ابلاغ انجام شده از سوی وزارت نیرو، سازمان های دولتی باید مصرف برق خود را 50 درصد کاهش دهند. او ادامه داد: بازرسی های روزانه توسط شرکت های توزیع به منظور اطمینان از صحت عملکرد سازمان های دولتی در موضوع مدیریت مصرف برق، انجام خواهد شد.

چرا خاموشی ها از قبل اعلام نمی شود؟

قطع ناگهانی برق علاوه بر اینکه می تواند فرایند عادی زندگی شهفرایندان را مختل کند، بر سلامت وسایل برقی هم تأثیرگذار است و این قطع ناگهانی ممکن است به ازکارافتادن این وسایل منجر شود. این موضوع ساده به خوبی ضرورت اطلاع رسانی درباره قطعی های برق را نشان می دهد و حالا اعلام شده که مردم برای اطلاع از خاموشی به سامانه برق من مراجعه نمایند. دراین باره دیروز سخنگوی صنعت برق گفت: مشترکان می توانند برای اطلاع از خاموشی شهر یا منطقه خود به سامانه برق من یا سایت شرکت های توزیع استان خودشان مراجعه نمایند و امسال برنامه های خاموشی از این طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

مصطفی رجبی مشهدی که با ایسنا سخن می گفت، درباره علت خاموشی های پراکنده در کشور اظهار کرد: برای هر استان یک سقف مصرف تعریف شده است که باید با اقدامات مدیریت مصرف، میزان مصرف خود را کاهش دهند. درصورتی که میزان مصرف از فراوری معین شده کمتر باشد محدودیتی ایجاد نخواهد شد، اما استان هایی که پیروز به انجام این کار نشوند متحمل خاموشی در بعضی مناطق می شوند. او با تأکید بر اینکه خاموشی ها به وسیله سامانه برق من اطلاع رسانی می شود، توضیح داد: ممکن است فعلا اطلاعات کافی از سوی شرکت توزیع تهران عظیم یا سایر استان ها در این رابطه در سامانه درج نشده باشد، اما فردا حتما اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. به گفته سخنگوی صنعت برق، بعضی شرکت ها ممکن است به وسیله صفحات خودشان جداول خاموشی را بارگذاری نمایند و اعمال محدودیت ها از این طریق اطلاع رسانی شود، این موضوع کاملا سلیقه ای است و مشترکان برای اطلاع از خاموشی ها می توانند به سامانه برق من یا سایت شرکت توزیع برق استان خود مراجعه نمایند. رجبی مشهدی با بیان اینکه این سامانه برای کل کشور طراحی شده است و در واقع جداول خاموشی امسال از این طریق اطلاع رسانی می شود، گفت: تقاضای ما از مشترکان این است که با مدیریت مصرف ما را در گذر از این شرایط همراهی نمایند.

ممنوعیت استفاده از کولر برای شرکت های آب و برق

احتمال قطعی های برق در آغاز فصل گرم امسال از هفته های گذشته پیش بینی شده بود و حتی 15 اردیبهشت همین امسال رسما اعلام شد که استفاده از کولر برای شرکت های آب و برق ممنوع است و برای سایر ادارات هم استفاده از آن با محدودیت هایی همراه خواهد بود. همان نیمه اردیبهشت سخنگوی صنعت برق گفته بود: استفاده از کولر برای شرکت های آب و برق در ایام پیک ممنوع و برای سایر شرکت ها محدود است.

مصطفی رجبی مشهدی در گفت وگویی تلویزیونی به رشد 22 درصدی مصرف برق در روز های سپری شده از امسال اشاره و اظهار نموده بود: امسال رشد مصرف 22 درصدی را داشته ایم که عدد قابل توجهی است درحالی که هر ساله این میزان پنج تا هفت درصد بوده است. او یکی از مهم ترین دلایل این رشد مصرف را آغاز خوب و پرقدرت صنایع در امسال بیان کرد و اضافه کرد: با این حال متأسفانه به دلیل قرارگرفتن در شرایط کم بارشی، شاهدیم که 35 درصد از حجم سد های کشور خالی است که این موضوع باعث می شود در ساعت های پیک حدود چهار هزار مگاوات از فراوری نیروگاه های برق آبی را در اختیار نداشته و دچار کمبود در فراوری برق باشیم.

سخنگوی صنعت برق راه چاره های جایگزین برای جبران این میزان کمبود فراوری را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: همیشه بیش از 60 درصد از مصرف برق در ماه های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد. رجبی مشهدی ادامه داد: به منظور بهره گیری از این پتانسیل برای مدیریت مصرف برق، در اقدامی پیش دستانه تصمیم گرفته شد که استفاده از کولر در شرکت های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع و در سایر شرکت ها و ادارات دولتی نیز با همکاری استانداران، محدود باشد. او اضافه کرد: براساس این ابلاغیه که به شرکت های تابعه وزارت نیرو ارسال شده است، این شرکت ها باید مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش دهند.

رجبی مشهدی گفت: اگر دمای کولرگازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود سه درصد از مصرف برق آن کاسته می شود که به عبارت دیگر اگر کولر های گازی یا دستگاه های سرمایشی روی 25 درجه قرار گیرند، حدود 20 درصد از مصرف برق کاهش می یابد.

سخنگوی صنعت برق یادآور شد: امسال پایش ها از دستگاه های اجرائی را تشدید خواهیم کرد و در عین حال به وسیله کنتور های هوشمند و به کارگیری اینترنت اشیا (IOT) مصرف برق ادارات کنترل و پس از ساعات کار اداری، برق سیستم های سرمایشی آنان قطع خواهد شد. سخنگوی صنعت برق توضیح داد: که کلید گذر از تابستان امسال با رعایت دمای 25 درجه در کولر های گازی، استفاده از دور کند کولر های آبی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف است که به راحتی توسط همه هم وطنان قابل اجراست.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 367

به "مصائب قطعی های اعلام نشده برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصائب قطعی های اعلام نشده برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید