کارآمدی واکسن کرونای برگزیده جایزه مصطفی 95درصد اعلام شد

به گزارش وبمستر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران، در هفته گذشته شرکت آلمانی بیوان تک که مدیر ارشد اجرایی آن اوگور شاهین است، گفت واکسن بالقوه ای که برای مقابله با ویروس کرونا توسعه داده 90 درصد کارآمد است. این خبر تمام توجهات را معطوف به کوشش های اوگور شاهین کرد. وی محقق ترک تبار است که آبان ماه سال گذشته برگزیده سومین جایزه مصطفی (ص) در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی برای اثر طراحی و ارزیابی بالینی واکسن های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA شد؛ وی متولد کشور ترکیه و استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینتس کشور آلمان و مالک شرکت BioNTech آلمانی است.

کارآمدی واکسن کرونای برگزیده جایزه مصطفی 95درصد اعلام شد

طبق اطلاعاتی که این شرکت در پاسخ به سوالات خبرنگاران از اوگور شاهین- برگزیده جایزه علمی دنیا اسلام در اختیار خبرنگاران قرار داده است، تحلیل کارآمدی اولیه واکسن BNT162b2 بیست و هشت روز پس از تزریق دوز اول، 95 درصد بوده است.

این شاخص مربوط به داوطلبانی است که قبلاً به ویروس کرونا مبتلا نبوده اند. در کل در این آزمایش بالینی 170 مورد ابتلاء به کووید 19 ارزیابی شد که 162 نفر آنها از گروه پلاسیبو بودند و فقط 8 نفر از داوطلبان دریافت نماینده واکسن به کووید 19 مبتلا شدند. همچنین در این آزمایش بالینی 10 مورد شدید کووید 19 رصد شد که 9 نفر آنان در گروه پلاسیبو و یک نفر از دریافت نمایندگان واکسن بالقوه بود.

علاوه بر آن کارآمدی واکسن در طیف های مختلف سنی و قومیتی، یکسان بود. همچنین این شاخص برای افراد بالاتر از 65 سال بیش از 94 درصد تخمین زده شده است.

براساس بیانیه شرکت بیوان تک که در پاسخ به سوالات خبرنگاران ارسال شده، فاز سوم آزمایش بالینی این واحد از 27 جولای با حضور 43 هزار و 661 داوطلب شروع شد که از این تعداد 41 هزار و 135 نفر دوز دوم واکسن را دریافت کردند. حدود 42 درصد از شرکت نمایندگان دنیای و 30 درصد از شرکت نمایندگان آمریکایی از لحاظ نژادی و قومیتی زمینه ای متنوع داشتند. همچنین 41 درصد از داوطلبان دنیای و 45 درصد از داوطلبان آمریکایی بین 56 تا 85 سال سن داشتند. نتایج تحلیل ها حاکی از اطلاعات ایمنی مورد احتیاج سازمان غذا و دارو آمریکا برای صدور اجازه استفاده اضطراری واکسن نیز است.

این اطلاعات نشان می دهد 43 هزار داوطلب شرکت نماینده در آزمایش بالینی پس از دریافت واکسن دچار مشکل نشدند و نگرانی ایمنی جدی در آنها مشاهده نشد. خستگی در 3.8 درصد و سردرد در 2 درصد داوطلبان مشاهده شد.

شرکت بیوان تک و فایزر که در فراوری واکسن همکاری می نماید تصمیم دارند اجازه استفاده اضطراری واکسن را از سازمان غذا و دارو آمریکا و دیگر سازمان های مرتبط در سراسر دنیا دریافت نمایند.

همچنین براساس اعلام این شرکت، پیش بینی می گردد در 2020 میلادی 50 میلیون دوز از این واکسن و تا سرانجام 2021 میلادی 1.3 میلیارد دوز فراوری گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 11

به "کارآمدی واکسن کرونای برگزیده جایزه مصطفی 95درصد اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارآمدی واکسن کرونای برگزیده جایزه مصطفی 95درصد اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید