دبیرخانه مشترک میان اتاق ایران و تهران با سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ایجاد می گردد

به گزارش وبمستر وبلاگ، در نشست صبحانه کاری اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با هیات مدیره جدید سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، فرصت های پیش روی همکاری بین دو مجموعه بحث و آنالیز و مقرر شد تا باهدف همگرایی بیشتر میان اتاق ایران، اتاق تهران و سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دبیرخانه ای مشترک متشکل از اعضای هر سه مجموعه شکل گیرد.

دبیرخانه مشترک میان اتاق ایران و تهران با سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ایجاد می گردد

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران نیز که در این جلسه حضور داشت، ضمن تأکید بر ضرورت ایجاد همگرایی بین تشکل های بخش خصوصی اظهار کرد: نه تنها بعد از انقلاب بلکه حتی در طول تاریخ هیچ زمانی وجود نداشته که نشان دهد دولت ها و حکومت ها علاقه مند به شکل گیری سندیکاها هستند و بالعکس هرجایی هم که نهاد قوی می خواست شکل گیرد، به نحوی کوشش شده تا صندلی آن تضعیف گردد.

سلاح ورزی معتقد است: اصلی ترین وظیفه دولت تأمین کالاهای عمومی است و در صدر این کالاها، امنیت و بالاتر از آن امنیت مالی قرار گرفته است.

او تأکید کرد: واقعیت این است که مهم ترین مصداق ناامنی مالی، غیرقابل پیش بینی بودن محیط کسب وکار است که این هم ناشی از فقدان آمار و اطلاعات است. متأسفانه بحث داده ها در کشور متولی معینی ندارد و دقیقاً همان رفتاری با آن می گردد که با خصوصی سازی در پیش گرفته شده است. حرف های زیادی در طول دوره های مختلف درباره خصوصی سازی زده شده است، اما به محض اینکه فعالان بخش خصوصی می خواهند وارد عمل شوند، بحث های امنیتی پیش می آید.

او اضافه کرد: مطالعات پژوهشی انجام شده نشان می دهد که به ازای افزایش یک نمره در شاخص ادراک فساد، سرمایه گذاری و به تبع آن، رشد مالی با نمره مضاعفی همراه خواهد شد. در ایران هم اثبات شده است که اگر سه نمره شاخص ادراک از فساد را بهبود بخشیم تا 5 درصد شاهد پایدار شدن رشد مالی خواهیم بود.

نایب رئیس اتاق ایران، تحقق این هدف را در گروی عملیاتی شدن دولت الکترونیک به معنای واقعی بیان کرد و در ادامه اضافه کرد: بدون شک تعارض منافع همواره در هر صنفی وجود دارد. مصداق این تعارض منافع را امروز در زنجیزه فولاد شاهد هستیم؛ اما باید به این نکته توجه داشت وقتی تشکل های بخش خصوصی در همکاری با یکدیگر وحدت رویه در پیش نگیرند، این مجلس و دولت و البته لابی هاست که برایشان تصمیم خواهند گرفت.

او با تأکید بر قانونمند بودن سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و عضویت اتاق ایران در 135 نهاد تصمیم گیر، پیشنهاد داد تا جلسات این سازمان با اعضای کمیسیون فاوای اتاق ایران به صورت مستمر برگزار گردد. ضمن اینکه لازم است فعالیت های دو مجموعه تنها در سطح تهران محدود نباشد و از ظرفیت های اتاق های بازرگانی استانی نیز بهره گرفته گردد.

در این نشست محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فاوای اتاق ایران گفت: اتاق ایران خانه فعالان مالی و محلی برای کسب تجربه های تجاری است. خوشبختانه در طول سال های گذشته ظرفیت های حوزه ICT بسیار مورد توجه بوده و با روندی که در پیش گرفته شده است امیدوار هستیم این وعده که حوزه ICT موتور محرکه مالی کشور است، تحقق یابد.

او تشکیل دبیرخانه مشترک میان اتاق ایران، تهران و سازمان نظام صنفی یارانه ای استان تهران را با توجه به ضرورت برنامه ریزی در حوزه فاوا، فرصت بسیار ارزشمندی برای بهره مندی از ظرفیت های مالی فعالان این حوزه دانست و ابراز امیدواری کرد با همکاری هرچه بیشتر این سه مجموعه، تحول در حوزه اقتصاد دیجیتال رقم بخورد.

طلایی همچنین از آنالیز موانع اجرای قانون تجارت الکترونیک در کارگروه تخصصی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران اطلاع داد و پیشنهاد داد تا نمایندگان سازمان نظام صنفی یارانه ای استان تهران هم در این کارگروه مشارکت داشته باشند.

تحول خواهی در حوزه فاوا شکل گرفته است

حسین اسلامی، رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان تهران با بیان اینکه انتخابات هیات مدیره دوره ششم سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران حاکی از تحول خواهی در حوزه فاواست، بر ضرورت تقویت اشتراکات و حل مغایرت ها تاکید نمود.

اسلامی همچنین خواهان تمرکز بر اولویت های حوزه فاوا شد و تاکید نمود: فرصت های پیش روی همکاری این سازمان و کمیسیون فاوای اتاق ایران بسیار زیاد است.

بعد از آن، ویدا سینا عضو کمیسیون فاوای اتاق ایران بر ضرورت آسیب شناسی موانع حوزه آی سی تی تاکید نمود. او همچنین بر اهمیت همگرایی میان تشکل های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید نمود.

افشین کلاهی رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران هم با تاکید بر ضرورت ایجاد همگرایی میان تشکل های بخش خصوصی در حوزه فاوا، گفت: باید کوشش کنیم تا اختلافات را کنار بگذاریم و به جای آن بر مشترکات تاکید کنیم تا با ایجاد هماهنگی بیشتر، شاهد حل مسائل موجود باشیم.

کلاهی معتقد است: ایجاد دبیرخانه مشترک میان اتاق ایران، تهران و سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، می تواند نقش مهمی در ایجاد صدای واحد در حوزه فاوا ایفا نماید.

سلیقه های متفاوت منجر به ایجاد خسارت شده است

مسعود شنتیایی عضو هیئت مدیره فدراسیون فاوای ایران با تأکید بر این نکته که تعارض منافع یکی از مهم ترین چالش های محیط کسب وکار است، گفت: متأسفانه سلیقه های متفاوت افراد منجر به تحمیل خسارت های فراوان به افراد و به خصوص مصرف کنندگان شده است.

او معتقد است: به رغم تعدد آیین نامه ها و جلسات متعدد برای حل مسائل محیط کسب وکار، اما متأسفانه یکی از مسائل ما اجرایی نشدن مصوبه ها و آیین نامه هاست.

او به همین دلیل، تشکیل دبیرخانه مشترک میان سازمان نظام صنفی یارانه ای استان تهران، اتاق ایران و اتاق تهران را گامی مؤثر در راستای تقویت اشتراکات، کاهش افتراقات و اتخاذ نگاهی به جلو بیان کرد؛ به خصوص در فضایی که فضای مجازی بیش از قبل، اهمیت دوچندان یافته است.

شنتیایی همچنین تأکید کرد: باید تعریف درستی از اینکه اشتراکات بین فعالان مالی در حوزه فاوا چیست، معین گردد و فعالان این حوزه از مواضع تخصصی خود به هیچ عنوان کوتاه نیایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 127

به "دبیرخانه مشترک میان اتاق ایران و تهران با سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرخانه مشترک میان اتاق ایران و تهران با سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید