کلید آندو یا برگشت پشت سرهم در فتوشاپ

به گزارش وبمستر وبلاگ، آندو یا برگشت در فتوشاپ زمانی موردنیاز ما می باشد که در یک طراحی اشتباهی کنیم و بخواهیم به مراحل عقب تر برگردیم و اشتباهات خود را اصلاح کنیم. این کار با دو روش پانل History و Step Backwards قابل انجام است.

کلید آندو یا برگشت پشت سرهم در فتوشاپ

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

هر چقدر هم که در طراحی حرفه ای باشیم، گاهی اوقات در یک طرح اشتباهاتی را انجام میدهیم که نیاز به آندو یا برگشت در فتوشاپ است. باید بتوانیم به عقب برگردیم و اشتباهات خود را اصلاح کنیم.

بسکمک از کاربران با کلید های میانبر در نرم افزارها آشنایی دارند. یکی از این کلیدها Ctrl + Z است که برای بازگشت به عقب به کار می آید. اگر با نرم افزار فتوشاپ کار نموده باشید، حتما متوجه شده اید که این کلید در فتوشاپ عمل بازگشت و حرکت به جلو را انجام می دهد. به طوری که با یک بار فشار این کلیدها یک مرحله به عقب برمی شد و با فشار مجدد آن، یک مرحله به جلو رفته و به عبارت دیگر به همان حالت اولیه بازخواهید گشت! اگر در این نرم افزار بخواهید چند مرحله و به صورت پشت سرهم به عقب برشد، باید از گزینه step backward کمک بگیرید که کلیدهای میانبر برای استفاده از آن Ctrl + Alt + Z است.

در این مطلب تمامی روش های آندو یا برگشت در فتوشاپ را بصورت کامل توضیح داده ایم.

استفاده از پانل در History فتوشاپ

پانل History که از مجموعه پانل های سمت راست فتوشاپ بوده و از قسمت MenuWindow قابل فراخوانی و مشاهده می باشد به محض باز کردن یک تصویر یا پروژه در محیط فتوشاپ یک Snapshot یا عکس فوری از پروژه گرفته و پس از آن تا 20 مرحله کلیه عملیات انجام گرفته در محیط کاری فتوشاپ و استفاده از ابزارهای مختلف (البته به جز ابزار بزرگ نمایی) را در خود ذخیره نموده و با پر شدن ظرفیت 20 تایی این پانل، به صورت اتوماتیک از قسمت ابتدایی پانل تاریخچه حذف نموده و عملیات جدید را جایگزین آن می نماید به صورتی که در هرلحظه امکان بازگشت تا 20 مرحله از آخرین عملیات انجام گرفته وجود خواهد داشت. این کار با فشار دکمه هایی از صفحه کلید به صورت پی درپی و یا کلیک روی نام هر عمل انجام گرفته در پانل تاریخچه امکان پذیر خواهد بود. 20 مرحله بازگشت در این پانل از قسمت EditPreferencesPerformance تا 1000 مرحله قابل افزایش می باشد که البته این افزایش باعث اشغال فضا و به مرور کندی سیستم خواهد شد. بجای افزایش این مقدار می توانیم از ویژگی پانل تاریخچه استفاده نماییم.

با استفاده از این ویژگی یک عکس از شرایط موجود پروژه گرفته شده و در قسمت بالایی پانل ذخیره می شود که با کلیک روی آن پروژه به صورت مستقیم به آن حالت بازگشته و می توانیم بدون ترس از تعداد مراحل نسبت به اعمال تغییرات در پروژه خود اقدام نماییم. فقط لازمه استفاده صحیح از این ویژگی، دریافت یک عکس قبل از اعمال تغییرات عمده در پروژه می باشد یعنی به محض این که احساس کردیم پروژه در حد قابل قبولی پیشرفت داشته یا چنانچه بخواهیم تغییرات عمده ای در پروژه اعمال نماییم بهتر است یک تصویر تهیه نماییم تا بدون نگرانی امکان بازگشت و اصلاح پروژه وجود داشته باشد. علاوه بر پانل فتوشاپ ابزار بسیار جالبی را نیز جهت بازگشت به عقب ارائه نموده با این تفاوت که با استفاده از پانل، کل پروژه به عقب برگشته و فرمان اعمال شده حذف می شود. درصورتی که به کمک ابزاری که با ویژگی های یک قلم مو قابل استفاده است می توانیم تنها قسمت موردنظر از پروژه را تا مرحله دلخواه به عقب بازگردانده و فرمان ها اعمال شده در آن قسمت ها را بی تأثیر نماییم به این منظور در پانل سمت چپ فرمانی که قصد داریم ابزار قلم موی تاریخچه تا آن مرحله اعمال شود کلیک می نماییم تا علامت قلم مو در آن قسمت ظاهر شود و سپس با انتخاب ابزار و کلیک در قسمت های دلخواه تصویر، بازگشت در آن قسمت ها را به انجام می رسانیم.

آندو یا برگشت در فتوشاپ با استفاده از Step Backwards

برای بازگشت پی در پی در فتوشاپ میتوانید از کلیدهای میانبر استفاده کنید. برای همین منظور، از روش های زیر استفاده کنید.

اگر سیستم عامل شما ویندوز است به روش زیر عمل کنید

  1. نرم افزار فتوشاپ را اجرا کنید.
  2. به منوی Edit رفته و گزینه Keyboard Shortcuts را کلیک کنید. (از کلیدهای میانبر Alt + Shift + Ctrl + K نیز می توانید کمک بگیرید)
  3. در پنجره به نمایش درآمده روی Edit کلیک کنید تا فهرست میانبرهای موجود نمایش داده شود. از فهرست به نمایش درآمده Step Backwards را انتخاب نموده و کلیدهای Ctrl + Z را از روی صفحه کلید فشار دهید.
  4. در این مرحله پیغام هشداری را مشاهده می کنید که به شما اطلاع می دهد به علت وجود کلید میانبر تکراری، میانبر قبلی ازکارافتاده و میانبر جدید فعال می شود. با کلیک روی گزینه Accept and Go to Conflict مراحل کار را دنبال کنید.
  5. درنهایت برای اعمال تغییرات روی OK کلیک کنید.

توجه: برای برگرداندن کلیدهای میانبر به حالت اولیه باید مجدداً به پنجره Keyboard shortcuts بروید و از بخش Set، گزینه Photoshop Defaults را انتخاب کنید.

اگر از سیستم عامل مک استفاده می کنید روش زیر را انجام دهید:

در فتوشاپ نسخه مک کلید میانبری که برای بازگشت پی درپی تعریف شده option+command+Z است که با طی مراحل زیر این کلید را نیز به command+Z تغییر خواهیم داد:

  1. نرم افزار فتوشاپ را اجرا کنید.
  2. از منوی Edit گزینه Keyboard Shortcuts را انتخاب کنید (از کلیدهای ترکیبی option+shift+command+K نیز می توانید استفاده کنید)
  3. گزینه Step Backwards را انتخاب نموده و آن را به command+Z تغییر دهید.
  4. با کلیک روی گزینه Accept and Go to Conflict تغییرات را تأیید نموده و به استفاده از میانبرهای جدید بپردازید.

بالا بردن کیفیت عکس در فوتوشاپ

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 83

به "کلید آندو یا برگشت پشت سرهم در فتوشاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید آندو یا برگشت پشت سرهم در فتوشاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید