الو! می خوام برم میدون انقلاب؛ یه هواپیما می خواستم

به گزارش وبمستر وبلاگ، تاکسی هوایی در کشور از بهمن ماه به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد و فرودگاه مهرآباد به عنوان نخستین فرودگاه پذیرای این سامانه حمل ونقل درنظر گرفته شده است. در حال حاضر تنها از هواپیما های سبک و فوق سبک به منظور تاکسی هوایی در ایران استفاده خواهد شد

الو! می خوام برم میدون انقلاب؛ یه هواپیما می خواستم

خبرنگاران| تاکسی هوایی با آنچه که در ذهن ها تجلی پیدا کرده کمی متفاوت است؛ تاکسی هوایی استفاده از هواپیما های کوچک 5 تا 12 نفره است؛ هواپیما هایی که می توانند مسافران محدود را در مسافت کوتاه جابجا کنند.

این هواپیما های فوق سبک که برخی از آن ها وارداتی هستند و برخی دیگر در شرکت های دانش بنیان داخلی تولید می شوند می توانند مسافران محدود را در مسافت های کوتاه جا به جا کنند.

به گزارش خبرنگاران؛ فناوری ساخت هواپیما های چند نفره فوق سبک موضوع چندان پیچیده ای نیست و در بسیاری از شرکت های داخلی تولید می شود؛ در حال حاضر 18 شرکت دانش بنیان درگیر پروژه تاکسی های هوایی هستند و احتمالاً تا 36 شرکت دانش بنیان بعد از اولین پرواز با یکدیگر در این حوزه مشارکت کنند.

اما موضوع مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که برای توسعه تاکسی هوایی اخذ مجوز ها و استاندارد های قانونی اهمیت بسزایی دارد.

همانطور که گفته شد تاکسی هوایی رویایی بود که دانشمندان ایرانی به دنبال دستیابی به آن برای تحقق سفر با هواپیما های سبک بودند؛ اما پرواز تاکسی های هوایی از دیرباز با دو مشکل رو به رو بود که یکی مربوط به اخذ مجوز ها و دیگری مربوط به نحوه استفاده از فرودگاه ها می شد و خوشبختانه پس از بررسی های متعدد پایان نحوه استفاده از فرودگاه ها برای این نوع تاکسی ها تدوین شد...

بحث راه اندازی تاکسی های هوایی در ایران مانند خود صنعت هوایی کشور، سابقه ای طولانی دارد. پیش از انقلاب شرکت ایر تاکسی در ایران برای ایجاد تاکسی هوایی و پرواز های هوانوردی عمومی فعالیت داشت که در نهایت با چند شرکت دیگر ادغام و شرکت هواپیمایی آسمان شکل گرفت. اما تا چند سال پیش توجه زیادی به پیگیری تاکسی های هوایی نشده بود و شاید نیاز جدی هم در این زمینه احساس نمی شد.

با این وجود از چند سال گذشته گاهی موضوع راه اندازی تاکسی هوایی در کشور خبرساز می شود. این بار، اما این موضوع بیش از گذشته رنگ واقعیت به خود گرفته است. بحث تاکسی هوایی در جهان هم در سال های اخیر بیشتر دنبال می شود و این موضوع به ویژه با فعالیت شرکت های گوناگون از جمله ایرباس، هیوندای، تویوتا، اوبر و کشور هایی مانند ترکیه در زمینه هواگرد های عمودپرواز شهری پرشتاب تر پیگیری می شود.

با توجه به نیاز های توسعه سامانه های حمل ونقلی نوین برای آینده، ستادی تحت عنوان ستاد فناوری فضایی و حمل ونقل پیشرفته به عنوان زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است که به طور ویژه به مباحث مرتبط از جمله راه اندازی تاکسی هوایی می پردازد و از کسب وکار های این حوزه حمایت می کند.

طبق اعلام رییس این ستاد، تاکسی هوایی در کشور از بهمن ماه به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد و فرودگاه مهرآباد به عنوان نخستین فرودگاه پذیرای این سامانه حمل ونقل درنظر گرفته شده است. در حال حاضر تنها از هواپیما های سبک و فوق سبک به منظور تاکسی هوایی در ایران استفاده خواهد شد.

منوچهر منطقی با تأکید بر اینکه نخستین پرواز به طور قطع در ماه بهمن از فرودگاه مهرآباد انجام خواهد شد، در مصاحبه با مهر اضافه کرد: پرواز تاکسی های هوایی دو مشکل داشت که یکی مربوط به اخذ مجوز ها و دیگری مربوط به شیوه استفاده از فرودگاه ها بود.

طبق گفته او مجوز پرواز ناوگان ایر تاکسی (Air Taxi) به تازگی از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت شده است و نحوه استفاده از فرودگاه ها هم برای این نوع تاکسی ها تدوین شده است.

موضوع مهم دیگر در زمینه راه اندازی تاکسی هوایی در ایران روان بودن راستا های پروازی است. به این منظور راستا های پرواز تاکسی ها باید از راستا های پرواز هواپیما های مسافربری جدا باشد که بررسی های لازم در این زمینه انجام شده و در ماه آذر تکمیل خواهد شد.

در حال حاضر تاکسی هوایی در ایران تنها شامل هواپیما های فوق سبک و سبک تا نهایتا 9 تن وزن خواهد بود که گنجایشی از 2 تا 19 نفر را شامل می شوند. شرکت های گوناگونی در کشور مدل های گوناگونی از هواپیما های عمدتا فوق سبک را از کشور های دیگر خریداری کرده اند و برخی از شرکت های ایرانی هم به تولید این نوع هواپیما ها تا ظرفیت 4 نفر می پردازند. استفاده از این نوع هواپیما ها به ویژه در فرودگاه های کوچکتر کشور رواج بیشتری دارد تا جایی که در سال های گذشته قرار بود نخستین ناوگان تاکسی هوایی کشور در بجنورد آغاز به کار کند.

منطقی پیش از این با اشاره به اینکه به طور کلی در تاکسی های هوایی از بالگرد، هواپیما های ملخی و هواپیما های جت استفاده می شود به شبکه خبر گفته بود: بالگرد با قدمت بیشتر در سکو های نفتی، حمل قطعات و حمل نفر و بیمار ها استفاده می شود. هواپیما های ملخی با ظرفیت 4 تا 10 نفر تاکسی های ارزان قیمت هستند و می توانند در فرودگاه هایی با باند کوتاه هم فرود داشته باشند. بخش عمده هواپیما های جت استفاده شده ظرفیت 6 تا 12 نفر دارند، اما بیشتر کشور ها از هواپیما های ملخی استفاده می کنند.

اگرچه راه اندازی تاکسی هوایی کشور پروژه ای دولتی است، اما شرکت های خصوصی هم پس از کسب تجربه کافی و داشتن نیروی انسانی و زیرساخت های لازم وارد خدمات دهی خواهند شد. ایسنا به نقل از محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی کشور نوشت: استفاده از ظرفیت هواپیما های سبک و فوق سبک در فرودگاه های کشور یک فرصت و ضرورت است که به مردم در شرایط خاص خدمات ارائه دهند. استفاده از این نوع هواپیما ها برای جابه جایی از شهری کوچک به شهر دیگر موضوع پیچیده ای نیست و هم اکنون هم وجود دارد که می تواند تقویت شود.

وی گفت: منع قانونی در زمینه استفاده عموم از تاکسی های هوایی وجود ندارد و افراد و شرکت ها تنها باید تقاضای خود را به سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان مرجع تصمیم گیر ارائه کنند.

به گفته منوچهر منطقی هم اکنون 18 شرکت دانش بنیان درگیر پروژه تاکسی هوایی در ایران هستند که این تعداد پس از نخستین پرواز احتمالا تا 36 شرکت افزایش خواهد داشت. بدین ترتیب انتظار می رود که پس از راه اندازی رسمی تاکسی هوایی در ایران، شاهد فعالیت های جدی تری در این حوزه باشیم و احتمالا گام هایی هم در جهت توسعه و استفاده از هواگرد های شهری در کسور انجام خواهد شد. موضوعی که در دهه پیش رو یکی از گزینه های قطعی برای حمل ونقل در جهان است.

به نوشته Middle East Monitor به نقل از تهران تایمز، آرمان بیات یکی از مشاوران پروژه تاکسی هوایی در شرکت فرودگاه های کشور با اشاره به اینکه این سامانه، پرواز های کوتاه بدون برنامه ریزی را ممکن می سازد، گفت: بسیاری از فرودگاه های کشور دارای زیرساخت های مناسب برای تاکسی هوایی هستند و نیازی به تغییرات اساسی برای هماهنگ بودن با تاکسی هوایی ندارند.

او اضافه کرد: تقریبا از ظرفیت 80 درصد از فرودگاه های کشور به دلیل نبود استاندارد های مناسب برای پرواز هواپیما های بزرگ، استفاده نمی شود. بیات معتقد است که با راه اندازی تاکسی های هوایی، این فرودگاه های کوچک دوباره عملیاتی و کاربردی خواهند شد.

به گفته او راه اندازی تاکسی هوایی در ایران علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی جدید برای هزاران نفر، باعث ایجاد ترافیک هوایی و شبکه مویرگی در سراسر کشور می شود که بر دیگر زمینه های اقتصادی مانند صنعت، کشاورزی، گردشگری، تجارت اثر خواهد گذاشت و از سوی دیگر موجب صرفه جویی در زمان صاحبان صنایع می شود که به نوبه خود تأثیر مثبتی بر عملکرد شرکت های آن ها می گذارد.

بدین ترتیب به نظر می رسد که این بار گام های جدی تری در زمینه راه اندازی تاکسی هوایی در ایران برداشته شده است و به زودی شاهد پرواز رسمی ناوگان آن خواهیم بود. راستای که آغاز آن با توجه به گسترش فعالیت های کشور های گوناگون در زمینه دستیابی به روش های نوین حمل ونقل برای آینده، یک ضرورت به شمار می آید.

منبع: فرادید
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 17

به "الو! می خوام برم میدون انقلاب؛ یه هواپیما می خواستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الو! می خوام برم میدون انقلاب؛ یه هواپیما می خواستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید