با روش مهندسی معکوس و مونتاژ نمی توان انتظار بهره وری بالا داشت

به گزارش وبمستر وبلاگ، سال 1400، سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها ست؛ قرار است امسال، سال رفع موانع تولید باشد تا بتوان با بهره وری مناسب به نتایج دلخواه برای رشد و توسعه رسید.

با روش مهندسی معکوس و مونتاژ نمی توان انتظار بهره وری بالا داشت

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران می گوید: بهره وری را باید در منابع انسانی، ماشین آلات تولید، مواد اولیه و روش تولید دید. باید مجموعه این عوامل دست به دست هم دهند تا بهره وری و راندمان در تولید و خدمات افزایش یابد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: ما در بیشتر این مؤلفه ها در حوزه تولید مشکل داریم. در حوزه ماشین آلات، صنایع از تجهیزات روز استفاده نمی کنند، اما صنعت در ایران چنین نیست. نیروی انسانی ما آموزش کافی ندیده و این یکی از ضعف هاست.

او ادامه می دهد: حتی ممکن است نیروی انسانی کارآمد داشته باشیم ولی به تکنولوژیِ مورد نیاز این نیروی انسانی را نداشته باشیم یا زمینه کار نیروی انسانی کارآمد و تکنولوژی رجحان را نداشته باشیم. همه این ها لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران می گوید: در حال حاضر به دلیل تحریم ها بسکمک از موارد اولیه مناسب به لحاظ کیفیت، قیمت در زمان مورد نیاز در اختیار نداریم و این متغیرها بر شرایط و کیفیت تولید تأثیر می گذارد.

به گفته او، واقعیتی که وجود دارد اینکه ما مواد اولیه مورد نیاز تولید را باید از شرکت های دست چندم جهان تهیه کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران درباره تکنولوژی های وارد شده می گوید: گاهی ما تکنولوژی ای را وارد می کنیم ولی به دلیل زبان تخصصی این صنعت نمی توانیم از همه امکانات آن استفاده کنیم یا حتی ممکن است به دلیل تحریم ها یک سری امکانات آن تجهیزات اینجا فعال نباشد. باید در ارزیابی بهره وری به همه این محدودیت ها توجه گردد.

روغنی گلپایگانی می گوید: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده بود که بهره وری در کشور تا خاتمه این برنامه 30 درصد افزایش یابد ولی چنین نشد. دلیل این مسئله هم همین مؤلفه هایی است که بر فرایند کار اثرگذار بوده است.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران می گوید: البته در این شرایط قطعاً عملکرد مدیران هم در پایین بودن بهره وری اثرگذار است ولی باید به این نکته توجه گردد که اگر مدیریت بنگاهی نتواند عملکرد درستی در این شرایط داشته باشد محکوم به شکست است.

او ادامه می دهد: بخشی از بهره وری به نظام و ساختار اداری کشور و فرایند بروکراسی در کشور برمی گردد؛ در فضای کسب وکار در ایران قوانین و مقررات به تسهیل فرایند بنگاه داری کمک نمی کند. قوانین مزاحم خود یکی از عوامل کاهش بهره وری در کشور است.

روغنی گلپایگانی تصریح می کند: با روش مهندسی معکوس و مونتاژ نمی توان انتظار بهره وری بالا داشت. البته با همین روش هم به فناوری دهه 90 میلادی بسنده شده و تولید روزآمد و کارآمد نیست؛ در نتیجه بهره وری هم بالا نیست.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 396

به "با روش مهندسی معکوس و مونتاژ نمی توان انتظار بهره وری بالا داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با روش مهندسی معکوس و مونتاژ نمی توان انتظار بهره وری بالا داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید