ایران، آماده اعزام نیروی کار به فنلاند

به گزارش وبمستر وبلاگ، حامد فروزان، مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در ملاقات مدیرکل امور بین الملل امور کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، گفت: ما روابط دیرینه ای با فنلاند داریم که می تواند یکی از فرصت های خوب را برای ادامه همکاری های بین دو کشور فراهم آورد.

ایران، آماده اعزام نیروی کار به فنلاند

وی اضافه نمود: موضوعات مختلفی در حوزه های تجاری و مالی بین دو کشور وجود دارد که امیدواریم با این نشست، سطح این همکاری ها بین دو کشور توسعه یابد.

فروزان، با بیان اینکه موانع متعددی نیز سر راه این همکاری ها بین دو کشور وجود داشته است اظهار امیدواری کرد: با مشارکت و همکاری سفیر فنلاند در ایران، تعداد زیادی از متخصصین ایرانی جذب بازار کار فنلاند شوند.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: در سال گذشته، اداره مهاجرت فنلاند، مجوز حضور 179 نفر از متقاضیان کار ایرانی را در بازار کار صادر کرد و کشور ایران از نظر تامین احتیاج های بازار کار فنلاند در بین کشور های خارجی رتبه یازدهم را دارد.

بیش از 170 کاریابی خارجی در ایران وجود دارد

وی، با بیان اینکه در حال حاضر، اعزام نیروی کار به وسیله کاریابی های بین المللی که از سوی این وزارتخانه مجوز فعالیت دریافت نموده اند صورت می گیرد، شرح داد: در ایران بیش از 170 کاریابی خارجی وجود دارد که یکی از موسسات کاریابی ایران در هلسینکی هم حضور فعال دارد و فرآیند انتقال کارجویان ایرانی را انجام می دهد.

فروزان اضافه نمود: علاقمند هستیم که بخش خصوصی در ایران با موسسات خارجی فنلاند در زمینه اعزام نیروی کار فعال تر گردد.

بیش از هفت هزار ایرانی در فنلاند مشغول فعالیت هستند

وی شرح داد: بر اساس آمار ها، حدود بیش از هفت هزار ایرانی در حوزه های تحقیقاتی، علمی و پژوهشی در فنلاند مشغول فعالیت هستند و ایران هم از این نظر، صندلی خیلی خوبی در کشور های مختلف در اعزام نیروی کار متخصص تحقیقاتی، علمی و پژوهشی دارد.

فروزان بیان داشت: امیدواریم که بر اساس برنامه تقویت استعداد که دولت فنلاند برای اعزام نیروی کار برنامه ریزی نموده است، در مورد ارتقای سطح کیفیت اعزام نیروی کار ایرانی، نیز بتوانیم نیروی کار بیشتری را به این کشور اعزام کنیم.

وی در مورد کیفیت نیروی کار ایرانی نیز گفت: نیروی کار ایران، جوان و متخصص است که می تواند برای کشور فنلاند یک فرصت محسوب گردد.

مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: به علت افزایش سطح تحصیلات تکمیلی و آموزش های حرفه ای در ایران، حجم بالایی از نیرو های متخصص ایرانی در کشور داریم.

وی شرح داد: بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر مهندس حرفه ای، بیش از یک میلیون نفر فارغ التحصیل رشته های معماری، بیش از یک هزار متخصص جنگلداری و بیش از 350 هزار نفر نیز در بخش مرتبط با کشاورزی آماده به کار در کشور وجود دارد.

فروزان، نیروی متخصص در ایران را قابل توجه وکم نظیر دانست و شرح داد: به لحاظ فرهنگی، زمینه کسب علم و مهارت آموزی بعد از انقلاب اسلامی در ایران گسترده شد، افزایش سطح تحصیلات و مهارت مردم در جمهوری اسلامی ایران از افتخارات ما محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح استاندارد آموزش های مهارتی در ایران به افزایش سطح نیروی کیفیت نیروی کار ایرانی منجر شده است، اضافه نمود: ما در مورد اعزام نیروی کار به کشور های مختلف، دارای تجربیات موفقی هستیم و از جمله آن ها می توان به اعزام نیروی کار به استرالیا به وسیله بخش خصوصی اشاره نمود که امیدواریم که این تجربه برای اعزام نیروی کار به کشور فنلاند نیز تکرار گردد.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی شرح داد: علاقه مند هستیم که قرارداد بین بخش خصوصی ایران و فنلاند نیز در این زمینه منعقد گردد تا اعزام نیروی کار به فنلاند تسهیل گردد.

وی اظهار امید واری کرد: در اعزام نیروی کار متخصص و ماهر ایرانی به کشور فنلاند تسهیل گری صورت گیرد.

فروزان، بعلاوه اعلام آمادگی کرد: با یاری سفارت فنلاند، ارائه آموزش های مهارت و آموزش زبان به کارآموزان ایرانی قبل از اعزام صورت گیرد.

وی بعلاوه اعلام آمادگی کرد؛ به منظور دسترسی سریع تر به بازار کار فنلاند، دفاتر حمایتی و راهنمایی نیروی کار ایرانی در فنلاند تاسیس گردد تا ضمن پشتیبانی از نیروی کار ایرانی، احتیاج بازار کار این کشور نیز تامین گردد.

مدیر کل امور بین الملل بعلاوه گفت: علاقه مند هستیم تا نشست های جداگانه کارشناسی نیز به صورت ویدئو کنفرانس بین دو کشور برگزار گردد و هیات های کارشناسی در حوزه های مرتبط با وزارتخانه تبادل شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط بیمه، اسکان، حقوق و دستمزد و نیروی کار ایرانی قبل از اعزام نیروی کار تعیین تکلیف گردد، اضافه نمود: امیدواریم که همه این ها در قالب یک تفاهم نامه بین دو کشور منعقد گردد.

فروزان، با بیان اینکه در ایران و بعلاوه در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ظرفیت های فراوان مالی وجود دارد که می تواند موجب تقویت روابط بین دو کشور گردد، اضافه نمود: در زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، شرکت های متعددی در حوزه اقلام صادراتی وجود دارند که می توانند موجب تقویت روابط مالی بین دو کشور شوند.

وی بعلاوه شرح داد: ما آمادگی داریم که از هیئت های تجاری فنلاند نیز میزبانی کنیم تا بتوانند با ظرفیت های مالی ایران و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آشنا شوند.

مدیر کل امور بین الملل، بعلاوه از سفیر فلان نیز دعوت کرد تا از ظرفیت های مالی ایران و ظرفیت های این وزارتخانه بازدید داشته باشد.

در این ملاقات، پاسی اولاوی تو آمین، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، نیز ضمن قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان گفت: روابط دیپلماتیک بین ایران و فلاند دارای پیشینه و قدمت زیادی است و استفاده از نیروی کار تحت تاثیر شرایط کرونا قرار گرفته است.

پاسی اولاوی تو آمین، گفت: امیدواریم با بهبود شرایط کرونا، روابط دو کشور در این زمینه نیز بیش از پیش توسعه یابد تا بتوانیم در مورد تقویت و تحکیم روابط مالی و تسهیل شرایط کاری اعزام نیروی کار ایران به فنلاند اقدامات جدی به عمل آوریم.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند با اشاره به اینکه کشورش احتیاجمند نیروی متخصص است، گفت: به همین منظور در کوشش هستیم بتوانیم شرایط را برای اعزام نیروی کار ایرانی به کشور فنلاند فراهم کنیم و شرایط را تسهیل نموده تا اعزام نیروی کار متخصص ایرانی با شرایط بهتری به کشور فنلاند انجام گردد.

وی به برنامه تقویت استعداد برای افزایش حضور نیرو های خارجی متخصص در فنلاند اشاره نمود و اضافه نمود: ما در کوشش هستیم که بودجه بیشتری در این خصوص در نظر بگیریم تا بتوانیم نیروی کار متخصص را به فنلاند منتقل کنیم.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، با تاکید بر حذف موانع قانونی در زمینه اعزام نیروی کار به کشور فنلاند، شرح داد: کوشش شده است که این موانع رفع گردد تا شرایط برای ورود این افراد به بازار کار این کشور فراهم گردد و در بحث مسائل حقوقی نیز با همکاری سفارتخانه درصدد هستیم تا این موانع را رفع کنیم تا نیروی کار ایرانی بتواند وارد بازار کار فنلاند گردد.

وی، بعلاوه در مورد ویزا تایپ D نیز گفت: بخشی از برنامه ارتقای مهارت افراد متخصص مربوط به این ویزا است و ما درصدد هستیم که افراد متخصص را به فلاند بیاوریم، این پیشنهاد در حال حاضر در مجلس این کشور مطرح است که در تابستان این پیشنهاد عملیاتی خواهد شد و در فاز اول متخصصین و کارآفرینان در بخش های مختلف در اولویت قرار دارند.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند بعلاوه شرح داد: موارد پیشنهادی ایران به مقامات تعیین در این کشور انتقال داده خواهد شد.

در این نشست سفیر فنلاند در ایران نیز گفت: انتقال نیروی کار به ایران در حال حاضر جزو برنامه های اولویت دار در این کشور محسوب می گردد.

وی با اشاره به اینکه با موانع و مسائل قانونی نیز در این زمینه روبرو هستیم، شرح داد: از جمله این موانع، می توان به باند های بدون مجوز و فاسد در این زمینه اشاره نمود که این مسائل موجب شده محدودیت های برای انتقال نیروی کار به فنلاند داشته باشیم، بعلاوه در کوشش هستیم که بودجه بیشتری را برای این کار در مجلس تصویب کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 573

به "ایران، آماده اعزام نیروی کار به فنلاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران، آماده اعزام نیروی کار به فنلاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید