برترین زمان سفر به ورشو؛ زادگاه ماری کوری در لهستان

به گزارش وبمستر وبلاگ، برترین زمان سفر به ورشو، از نظر برگزاری فستیوال ها و جشنواره ها و تجربه برترین شرایط آب و هوایی چه زمانی از سال است؟

برترین زمان سفر به ورشو؛ زادگاه ماری کوری در لهستان

کراکوف شاید به عنوان مرکز فرهنگی کشور لهستان شناخته شده باشد؛ اما مرکز رسمی کشور، شهر ورشو است. این شهر هم به مقدار کراکوف برای مشتاقان فرهنگ، مجذوب نماینده است، بالاخره ورشو مکانی است که شخصیت های مشهوری چون ماری کوری و فردیریک شوپن در آن بزرگ شدند.

پس از گذراندن یک روز در یک فستیوال موسیقی یا مرکز علمی کاپرنیکوس (Copernicus Science Centre) می توانید به اکتشاف در حاشیه تاریخی بخش قدیمی شهر بپردازید یا در تاریخ غنی ولی غالبا تاریک گذشته ورشو در موزه هایی چون موزه قیام ورشو (Warsaw Uprising Museum) و موزه تاریخ یهودیان لهستانی پولین (POLIN Museum of the History of Polish Jews) غرق شوید.

مهم نیست که روزتان را چطور پر می کنید؛ اما می توانید آن را با خوردن نوشیدنی های خوش طعم و غذاهای سنتی لذیذ (گوشت و سیب زمینی) در یکی از رستوران های شهر، کافه تریاهای لهستانی (bar mleczny) یا غرفه های غذای خیابانی به اتمام برسانید.

برترین زمان سفر به ورشو بر اساس آب و هوا

برترین زمان سفر به ورشو بین ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) است. البته این چند ماه به عنوان فصل داغ گردشگری در نظر گرفته می شوند و آب و هوای معتدل تابستانی (10، 15.6 و 21.1 درجه سانتی گراد) و فعالیت های فراوان تابستانی، جمعیت زیادی را با تور ورشو به سمت جاذبه های گردشگری می کشاند.

اگر بودجه سفر شما کم است، برترین تخفیف ها در مکان های اقامتی و بلیط های هواپیما را می توانید در فصل زمستان یعنی ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)، به دلیل دمای بسیار سرد 1.1- تا 6.7- درجه سانتی گراد، پیدا کنید.

ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد) و سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)، فصول کوتاه پاییز و بهار نیز فصل های ارزان ای برای سفر به شمار می آیند. ماه های مه و سپتامبر با دمای میانگین 4.4 تا 15.6 درجه سانتی گراد فضایی دلپذیر برای گشت و گذار در شهر فراهم می نمایند.

برترین زمان سفر به ورشو بر اساس فصول

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)

گرم ترین آب و هوای ورشو، در ماه های ژوئن، جولای و آگوست است. در فصل تابستان که فصل داغ گردشگری نیز هست، بومیان و گردشگران زیادی برای تماشا بنای یادبود قیام ورشو (Warsaw Uprising Monument) و منطقه ها تماشای مانند بخش قدیمی شهر و خیابان حومه کراکوف (Krakow Suburb Street) بدون احتیاج به پوشیدن لباس های گرم به ورشو می آیند.

یکی دیگر از جاذبه های سفر در فصل تابستان، رویدادهای متنوعی چون کنسرت های رایگان پیانو در پارک موزه سلطنتی لازینکی (Lazienki Królewskie Museums park) و فستیوال های فرهنگی متعدد است.

البته دانستن این نکته نیز ضروری است که سفر در این فصل داغ گردشگری، دارای معایبی نیز هست؛ بارش باران شایع، قیمت های مکان های اقامتی و بلیط های هواپیما در حداکثر اندازه خود و جمعیت گردشگران بسیار زیاد است.

برای رویارویی با این نکات منفی، حتما چتر به همراه داشته باشید و مکان اقامتی و پرواز خود را از چند ماه زودتر رزرو کنید.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

پس از ماه آگوست، قیمت پروازها و هتل ها کاهش می یابد و دمای میانگین نیز تا ماه نوامبر به 4.4 و 1.1- درجه سانتی گراد افت می نماید.

احتمال بارش باران نیز با شروع فصل پاییز کم می گردد و شما با گردشگران کمتری در جاذبه های گردشگری ورشو روبه رو خواهید شد. اگر می خواهید از آب و هوای سرد پاییزی اجتناب کنید، در شروع این فصل یعنی ماه سپتامبر به ورشو بیایید؛ زمانی که دمای میانگین حدودا 15.6 درجه سانتی گراد است.

کنسرت های در فضای آزاد رایگان پیانو کماکان در این فصل ادامه دارند. علاقه مندان به فیلم نیز، باید سفری در ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان)، زمانی که فستیوال مشهور فیلم ورشو برگزار می گردد، به این شهر برنامه ریزی نمایند.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

مسافرانی که با پوشیدن لباس های گرم و روبه رویی با سرما مسئله ای ندارند، می توانند با سفر در ماه های زمستانی دسامبر تا فوریه، صرفه جویی خوبی در هزینه های سفر نمایند.

دما تا 1.1- و 6.7- درجه سانتی گراد در این فصل افت می نماید؛ اما گردشگران می توانند در موزه های ورشو که خالی از جمعیت شده است، گرم شوند.

نکته مثبت دیگر سفر در زمستان به ورشو، پایین ترین نرخ بلیط هواپیما و هتل ها است؛ اما به یاد داشته باشید که بارش برف یکی از احتمالات است، پس لباس ها و وسایل مناسبی چون چکمه، کلاه، دستکش و کت های زمستانی خود را به همراه بیاورید.

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

دمای میانگین در روز، قیمت های مکان های اقامتی و بلیط های هواپیما با نزدیک شدن فصل تابستان، افزایش می یابد. اگرچه دمای میانگین حداقلی (که بین 4.4 تا 1.1- درجه سانتی گراد متغیر است) سرد باقی می ماند اما دمای حداکثری غالبا بین 4.4 تا 15.6 درجه سانتی گراد است. این موضوع به این معنا است که می توانید به جای کت های سنگین زمستانی از ژاکت های سبک در طول روز بهره ببرید؛ اما به خاطر داشته باشید با گرم تر شدن آب و هوای فصل بهار، گردشگران بیشتری به ورشو می آیند؛ بنابراین جاذبه های گردشگری و هتل ها در انتهای این فصل بسیار شلوغ هستند.

ماه می (1 اردیبهشت تا 10 خرداد) بعلاوه شروع مجموعه کنسرت های رایگان در فضای آزاد پیانو در ورشو است.

برترین زمان سفر به ورشو بر اساس فستیوال ها و رویدادها

فستیوال ها و رویدادهای فصل تابستان

کنسرت های تابستانی چاپین

بیش از 50 سال است که کنسرت های چاپین درست جلوی بنای یادبود فردیریک شوپن در پارک سلطنتی لازینکی، برگزار می شوند. پیانیست های برجسته ای هر یکشنبه ظهر و ساعت 4 عصر از میانه های ماه می تا انتهای ماه سپتامبر (اواخر اردیبهشت تا 8 مهر) در این کنسرت ها اجرا دارند. گردشگران و ساکنین شهر ورشو در طول این ماه ها این فرصت را دارند تا در حالی که روی زیراندازی زیر سایه درختان نشسته اند، به اجرای برترین قطعات موسیقی کلاسیک، گوش نمایند.

خیابان مد ورشو (Warsaw Fashion Street)

خیابان مد ورشو، نام فستیوالی برای جشن گرفتن مد، فرهنگ، هنر و موسیقی است که در گذشته در میان عموم و رسانه ها، محبوبیت بسیاری داشته است. این رویداد بزرگ فرهنگی با شوهای مد متعدد و دیدار با طراحان مشهور، هر سال در ماه ژوئن در یکی از زیباترین خیابان های شهر ورشو برگزار می گردد.

جشن میانه تابستان (Midsummers Eve)

جشن میانه تابستان هر سال در کشور لهستان در تاریخ 23 ژوئن (2 تیر) برگزار می گردد. در این روز مردم لباس های سنتی می پوشند و دختران، حلقه هایی از گل را به درون دریای بالتیک، رودخانه یا دریاچه ها می اندازند.

جشن میانه تابستان، ساعت 8 شب شروع می گردد و تا طلوع آفتاب ادامه دارد. رویدادهای متنوع و محبوبی در طول این جشن در شهر ورشو برگزار می شوند.

فستیوال بین المللی هنر خیابانی

فستیوال بین المللی هنر خیابانی برای اولین بار در سال 1993 به عنوان یک رویداد فرهنگی، برگزار گردید. هدف فستیوال بین المللی هنر خیابانی حمایت از تبادل هنر میان کشورهای اروپایی به عنوان راهی برای آموزش و شناخت تاریخ و بعلاوه احترام به تفاوت ها و هویت های مستقل هنری است.

این فستیوال در ماه ژوئن تا جولای در فضاهای عمومی شهر مانند شهر قدیمی ورشو، پارک های آگریکولا (Agrykola Park) و موتوکفسکی (Mokotowskie Parks) برگزار می گردد و افرادی که در حال گذر از این منطقه ها هستند را به شرکت در فعالیت های هنری تشویق می نماید. فستیوال هنر خیابانی ورشو متشکل از اجراهای متنوع فرهنگی مانند پایکوبی، تئاتر، سیرک، نمایشگاه های هنری و کارگاه ها است.

فستیوال بین المللی هنر خیابانی 2018 در تاریخ 23 ژوئن تا 1 جولای (2 تا 10 تیر 1397) برگزار خواهد شد.

روزهای تابستانی جاز در ورشو

فستیوال روزهای تابستانی جاز در ورشو در ابتدای دهه 1990 در ورشو به دنیا آمد. این فستیوال هر سال با اجراهای هنرمندان مطرح در زمینه موسیقی جاز در ماه جولای برگزار می گردد.

فستیوال بین المللی جاز در بخش قدیمی شهر ورشو

فستیوال بین المللی جاز در بخش قدیمی شهر ورشو که به روی عموم باز و میزبان علاقه مندان بسیاری است، یکی از منحصربه فردترین رویدادهای لهستان به شمار می آید. این فستیوال بعلاوه یکی از بزرگ ترین و محبوب ترین فستیوال های موسیقی جاز اروپا است. این فستیوال در دو ماه تابستانی جولای و آگوست برگزار می گردد و یکی از طولانی ترین فستیوال های موسیقی لهستان و قاره اروپا است. کنسرت ها هر شنبه برگزار می شوند.

فستیوال ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال بین المللی پاییزی موسیقی معاصر

پاییز ورشو یکی از بزرگ ترین جشنواره های بین المللی لهستانی موسیقی معاصر است. در واقع، برای سال های بسیاری، این تنها فستیوال در نوع خود در اروپای مرکزی و شرقی بود. این فستیوال در سال 1956 از طریق دو آهنگساز مطرح تاسیس و به طور رسمی از طریق هیئت مدیره اتحادیه آهنگسازان لهستانی، دایر شد. این رویداد سالیانه به طور معمول در نیمه دوم ماه سپتامبر به مدت 8 روز در ورشو برگزار می گردد.

فستیوال بین المللی فیلم ورشو

جشنواره بین المللی فیلم ورشو یک فستیوال فیلم است که اکتبر هرسال در شهر ورشو لهستان برگزار می گردد. این جشنواره از زمان بنیان گذاری آن در سال 1985، هر ساله تا به امروز بدون وقفه برگزار گردیده است. فستیوال ورشو عهده دار اعطای جوایز فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم برای سینماگران اروپای مرکزی و شرقی است.

فستیوال بین المللی فیلم ورشو 2018 در تاریخ 12 تا 21 اکتبر (20 تا 29 مهر 1397) برگزار خواهد شد.

بازار کریسمس ورشو

بازار کریسمس ورشو در ماه های نوامبر تا دسامبر در بخش قدیمی شهر برگزار می گردد. با گشت و گذار در این بازار به دنیای قدیمی اروپای مرکزی و شرقی خواهید رفت.

فستیوال ها و رویدادهای فصل زمستان

جشن سال نو

جشن سال نو به مناسبت شروع سال نو میلادی با جشن های متعدد و آتش بازی های خارق العاده در ماه دسامبر در ورشو برگزار می گردد.

فستیوال ها و رویدادهای فصل بهار

فستیوال عید پاک لودویگ ون بتهوون (Ludwig van Beethoven Easter Festival)

فستیوال عید پاک لودویگ ون بتهوون که در سال 1997 تاسیس شده، یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی لهستان و بعلاوه بزرگ ترین فستیوال موسیقی کلاسیک این کشور است. برنامه دقیقی از طریق برترین هنرمندان بین المللی برای این فستیوال انتخاب می گردد.

کنسرت های سمفونی و موسیقی سالنی (chamber concert)، اوراتوریوها (یک ساخته موسیقایی بزرگ با درون مایه مذهبی برای اجرا از طریق ارکستر، گروه کر و تکنوازان)، اپراها و بسیاری از رویدادهای فرهنگی متنوع مانند سمپوزیوم بین المللی موسیقی شناسی (International Musicological Symposium) و نمایشگاه نسخ خطی و کلاس هایی برای هنرمندان جوان، این فستیوال را بسیار منحصربه فرد نموده اند.

این فستیوال موسیقی کلاسیک هر سال در ماه مارس یا آوریل برگزار می گردد.

نمایشگاه کتاب ورشو

نمایشگاه کتاب ورشو هر سال در ماه می با گرد هم آوردن ناشران بین المللی، زمینه ای برای تبادل ایده بین نویسندگان اروپایی و علاقه مندان به کتاب فراهم می نماید.

لهستان؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال و بعلاوه به تفکیک هفته های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا برترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) مقدار بارش (سانتی متر)
ژانویه02.8
فوریه03.3
مارچ5.62.8
آپریل11.73.6
می19.44.8
ژوئن22.86.9
جولای23.99.7
آگوست22.86.6
سپتامبر18.94.3
اکتبر12.83.8
نوامبر5.63.3
دسامبر1.74.3

اقلیم کشور لهستان به دلیل تحت تاثیر بودن جریان های مخالف، بسیار متغیر است؛ اثرات دریایی در غرب کشور و اثرات قاره ای در شرق. بنابراین، دما و فصول بسته به سال، مشخصه های متغیری دارند.

ماههفته اول (دما و بارش)هفته دومهفته سومهفته چهارم
ژانویه0.4 سانتی گراد- 2.4 سانتی متر0.9 سانتی گراد- 2.1 سانتی متر1.3 سانتی گراد- 1.7 سانتی متر1.7 سانتی گراد- 1.3 سانتی متر
فوریه0 سانتی گراد- 3.2 سانتی متر0 سانتی گراد- 3.1 سانتی متر0 سانتی گراد- 2.9 سانتی متر0 سانتی گراد- 2.8 سانتی متر
مارچ4.2 سانتی گراد- 2.7 سانتی متر2.8 سانتی گراد- 2.6 سانتی متر1.4 سانتی گراد- 2.4 سانتی متر0 سانتی گراد- 2.3 سانتی متر
آپریل10.2 سانتی گراد- 3.4 سانتی متر8.7 سانتی گراد- 3.2 سانتی متر7.1 سانتی گراد- 3 سانتی متر5.6 سانتی گراد- 2.8 سانتی متر
می17.5 سانتی گراد- 4.5 سانتی متر15.6 سانتی گراد- 4.2 سانتی متر13.6 سانتی گراد- 3.9 سانتی متر11.7 سانتی گراد- 3.6 سانتی متر
ژوئن22 سانتی گراد- 6.4 سانتی متر21.1 سانتی گراد- 5.9 سانتی متر20.3 سانتی گراد- 5.3 سانتی متر19.4 سانتی گراد- 4.8 سانتی متر
جولای23.6 سانتی گراد- 9 سانتی متر23.4 سانتی گراد- 8.3 سانتی متر23.1 سانتی گراد- 7.6 سانتی متر22.8 سانتی گراد- 6.9 سانتی متر
آگوست22.5 سانتی گراد- 5.8 سانتی متر22.3 سانتی گراد- 5.1 سانتی متر22 سانتی گراد- 4.3 سانتی متر21.7 سانتی گراد- 3.5 سانتی متر
سپتامبر17.9 سانتی گراد- 3.7 سانتی متر17 سانتی گراد- 3.2 سانتی متر16 سانتی گراد- 2.6 سانتی متر15 سانتی گراد- 2 سانتی متر
اکتبر11.3 سانتی گراد- 3.7 سانتی متر9.8 سانتی گراد- 3.6 سانتی متر8.2 سانتی گراد- 3.4 سانتی متر6.7 سانتی گراد- 3.3 سانتی متر
نوامبر3.8 سانتی گراد- 3.2 سانتی متر2 سانتی گراد- 3.1 سانتی متر0.2 سانتی گراد- 2.9 سانتی متر1.6 سانتی گراد- 2.8 سانتی متر
دسامبر0.7 سانتی گراد- 4.1 سانتی متر0.3 سانتی گراد- 3.8 سانتی متر1.2 سانتی گراد- 3.6 سانتی متر2.2 سانتی گراد- 3.3 سانتی متر

اگرچه بعضی مشخصه ها، ثابت هستند؛ منطقه ها مرکزی خشک تر هستند در حالی که جنوب کشور، مرطوب تر است. زمستان ها معمولا با بارش برف در کوهستان و منطقه ها شرقی کشور، بسیار سرد است.

تابستان ها با وجود بارش های اتفاقی و طوفان ها، می تواند کمی گرم باشند. در طول فصل بهار و پاییز، آب و هوا بسیار معتدل و دلپذیر است و آفتاب به زیبایی بر کشور می تابد. این دو فصل برترین زمان سفر به لهستان به شمار می آیند.

چه زمانی به ورشو برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه5-129-1015
فوریه5-127-1414
مارچ1-714-1711
آپریل4136-2813
می10213-3311
ژوئن132433513
جولای162573416
آگوست152473413
سپتامبر112013012
اکتبر6149-2712
نوامبر2712-1612
دسامبر2-326-1416

هزینه روزانه توریستی در ورشو

هزینه یک روز اقامت در ورشو حدودا 274 دلار است. هزینه های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

1. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می گردد و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

2. شام در رستوران سه ستاره

3. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

این هزینه ها بسته به این که در ماه های داغ سال یا کمتر توریستی به ورشو سفر می کنید، تغییر می نماید. تخمین هزینه بالا در ماه های داغ در ورشو اجرا شده است تا برای برنامه ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن بهره ببرید.

منبع: کجارو / thebesttimetovisit.com / besttimetogo.com / travel.usnews.com
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 746

به "برترین زمان سفر به ورشو؛ زادگاه ماری کوری در لهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان سفر به ورشو؛ زادگاه ماری کوری در لهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید