دلایل احساس تشنگی زیاد و مکرر

به گزارش وبمستر وبلاگ، نوشیدن آب و مایعات دیگر نقشی مهم و حیاتی در حفظ سلامت بدن دارد و تمام پزشکان و کارشناسان حوزه سلامت از این جهت هم نظرند اما اختلاف ، زمانی پیش می آید که باید درباره اندازه و نوع نوشیدنی ها تصمیم بگیریم.

دلایل احساس تشنگی زیاد و مکرر

هرگاه بدن نیاز به آب داشته باشد، مغز با ارسال پیام احساس تشنگی ما را به نوشیدن آب و مایعات ترغیب می کند. تشنگی معمولی با سیراب شدن رفع می شود، اما چرا گاهی اوقات بیشتر از همیشه احساس تشنگی می کنیم؟

کم آبی بدن، داروها و غذاهای شور، بخشی از پاسخ هستند. اما تشنگی مداوم را باید جدی گرفت چون ممکن است نشانه یک بیماری پنهان باشد. برای آنکه احساس تشنگی طبیعی را از انواع دیگر آن تشخیص دهیم ابتدا باید دلایل تشنگی را بشناسیم:

دکتر متیو گلدمن، پزشک متخصص خانواده در درمانگاه کلیولند توضیح می دهد که دلایل متعددی می تواند برای تشنه شدن ناگهانی شما وجود داشته باشد و برخی از آن ها را باید جدی گرفت.

دکتر گلدمن می گوید: تشنگی یک مکانیسم دفاعی است. به عبارت دیگر، این روشی است که بدنتان به شما اطلاع می دهد که سطح مایعات شما نامتعادل شده است.

بدن ما از سلول های بسیار ریز تشکیل شده است و هر سلول برای عملکرد صحیح به مقدار متعادلی مایع - هم در داخل و هم در محیط خارج از خود - نیاز دارد.

دکتر گلدمن توضیح می دهد: زمانی که در خارج از سلول ها مایع کمتری نسبت به داخل وجود داشته باشد برای جبران آن، مایع از هر سلول بیرون کشیده می شود. فقدان مایع حاصل از این پدیده، توانایی سلول شما برای انجام عملکردهای اساسی را کاهش می دهد.

او می افزاید: وقتی سلول های شما به طور طبیعی عمل نمی کنند، عملکرد کلی بدن تضعیف می شود. خوشبختانه نوشیدن مایعات سلول های شما را دوباره پر می کند و آن ها دوباره عملکرد طبیعی خود را شروع می کنند.

دلایل معمول برای احساس تشنگی مفرط عبارتند از:

* کم آبی بدن

معمولا به دلیل کم آبی احساس تشنگی می کنید. این حالت می تواند ناشی از مسائلی مانند اسهال، استفراغ، تعریق بیش ازحد، گرم شدن بیش ازحد و فعالیت فیزیکی باشد. کم آبی شدید می تواند باعث بروز مسائل جسمی و روانی شود.

* دیابت

افزایش ادرار و تشنگی بیش ازحد، دو نشانه آشکار از شروع دیابت نوع دو محسوب می شوند. این ها همچنین می توانند علائم هایپرگلیسمی باشند؛ شرایطی که در آن قند یا مولکول های گلوکز بیشتر از حد طبیعی در خون شما وجود دارند. کم آبی بدن همچنین می تواند نشانه ای از عارضه ای باشد که به نام دیابت بی مزه شناخته می شود. وقتی دیابت بی مزه دارید، نمی توانید آب را در بدنتان نگه دارید و آن را از طریق ادرار از دست می دهید.

* داروها

برخی از داروها ممکن است عوارض جانبی مانند تشنگی ایجاد کنند. دکتر گلدمن می گوید: لیتیوم دارویی است که احتمالا به دفع زیاد ادرار و در نتیجه افزایش تشنگی منجر می شود. لیتیوم با گذشت زمان ممکن است در نهایت فعالیت هورمون ضد ادرار (ADH) در کلیه ها را مسدود کند و این همان چیزی است که به ادرار زیاد و تشنگی منجر می شود.

تعدادی دیگر از داروها از جمله داروهای ضدروان پریشی، ضدافسردگی ها، ضدتشنج ها، آنتی کولینرژیک ها و آگونیست های آلفا می توانند باعث خشکی دهان و در نتیجه تحریک تشنگی شوند. اگر در برنامه درمانی خود دارویی دارید که این عوارض را دارد، حتما با پزشک خود درباره رفع کم آبی مشورت کنید.

* غذاهای شور

غذاهای شور یا خوش نمک ممکن است خوشمزه تر باشند اما باعث می شوند که شما احساس تشنگی کنید. دکتر گلدمن می گوید: پس از خوردن غذاهای شور، نمک به جریان خون شما جذب می شود. سپس نمک مایع را از بافت های ما به سیستم گردش خون می کشد. این فشار بیش ازحد باعث تحریک گیرنده هایی می شود که وجود سدیم را در خون شما حس می کنند. کلیه های شما ادرار اضافی ایجاد می کنند تا سطح مایع و سدیم موجود در جریان خون را کاهش دهند. مایع از بافت های شما به جریان خون کشیده می شود تا با این شرایط سازگار شود و سپس بافت ها و سلول های شما کم آب می شوند و ما باید تعادل مایعات را دوباره برقرار کنیم.

* مسائل تیروئید

پرکاری تیروئید یا شرایطی که تیروئید شما بیش فعال است، ممکن است باعث افزایش تعریق و تشنگی شود. اگر به طور مداوم احساس تشنگی می کنید که با نوشیدن آب رفع نمی شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

تشنگی همیشه هم با بی آبی بدن مربوط نیست. در واقع ممکن است مغز با دریافت اطلاعات گمراه کننده فرمان اشتباه صادر کند؛ شرایطی به نام پلی دیپسی روان زا (PPD) وجود دارد و به این معنا است که شما میل به نوشیدن مایعات دارید اما لزوما دچار کم آبی نیستید. این شرایط اغلب در صورتی دیده می شود که با مسائل زمینه ای سلامت روان مانند اسکیزوفرنی دست وپنجه نرم می کنید. شما ممکن است بیش ازحد مایعات بنوشید، بدون اینکه یکی از محرک های زمینه ای قبلی برای تشنگی وجود داشته باشد. به احتمال زیاد ممکن است خود فرد متوجه این موضوع نباشد. اگر در اطرافیان خود به ویژه سالمندان این شرایط را مشاهده کردید، حتما آب خوردن زیاد را به پزشک او اطلاع دهید.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 7 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1402 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 930

به "دلایل احساس تشنگی زیاد و مکرر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل احساس تشنگی زیاد و مکرر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید