راز این گورستان اسرارآمیز چیست؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، گورستانی با مردمانی که در زیر صخره های آهکی سیسیلی دفن شدند.

راز این گورستان اسرارآمیز چیست؟

قبرستان صخره ای پانتالیکا یکی از عجیب ترین جاذبه های توریستی ایتالیا در جزیره سیسیل است که هر ساله میزبان شمار بسیاری دنیاگرد از سراسر دنیا می گردد. همراه مجله دنیاگردی دلتا سفری به این گورستان عجیب داشته باشید.

داستان پانتالیکا چیست؟

اگر ورزشکار هستید و بدن ورزیده ای دارید بالا رفتن از چند صخره نباید برای شما سخت باشد. به خصوص که اگر مقصد گورستان عجیبی به یادگار مانده از مردمان ماقبل تاریخ باشد. قبرستان صخره ای پانتالیکا تصور شما را از تمام گورستان هایی که تابه حال دیده اید، برهم خواهد زد.

حدود سه هزار سال قبل شهری پر رونق در شمال دریای مدیترانه وجود داشت که مردمان آن یکی از بزرگ ترین تمدن های شرق جزیره سیسیل را شکل داده بودند. از سال هزار و دویست و پنجاه تا ششصد و پنجاه قبل از میلاد، این شهر دوران طلایی خود را سپری می کرد.

ساکنین اولیه جزیره سیسیل، تپه ها و زمین های صخره ای این منطقه را برای سکونت انتخاب نموده بودند تا از شهر حمله و تهاجم وحشی های اطراف در امان بمانند. اما پادشاه آنها بعدها حکومت خود را به منطقه دیگری منتقل کرد. پس از آن پانتالیکا رو به ویرانی گذاشت و به متروکه ای غیر قابل سکونت تبدیل شد.

اما در زمان جنگ های صلیبی عرب ها دوباره پانتالیکا را برای سکونت و به عنوان مخفیگاه خود برگزیدند. بااین وجود پس از انتها جنگ های صلیبی بازهم رونق این منطقه از بین رفت تا دوباره در دوران قرون وسطی مردم به اینجا بازگشتند و آغاز به ساخت کلیسا کردند. سه کلیسای کوچک قرون وسطایی در این منطقه یادگاری از مردم آن روزگاران است.

نام اصلی این شهر در فراز و نشیب های تاریخی فراموش شده و پانتالیکا نامی بیزانسی است که بر این شهر کهن گذارده اند.

با تمام این ها عجیب ترین چیزی که در این منطقه وجود دارد، قبرستان صخره ای پانتالیکا است. این قبرستان به همراه شهر سیراکیوس که در چهل کیلومتری آن واقع شده، در فهرست میراث دنیای یونسکو قرار گرفته اند. هزاران قبر در دیواره های سنگ های آهکی صخره ها حفر و در 5 محل جداگانه در سراسر تپه ها و دره پراکنده شده اند که نمایی ترسناک و عجیب به این منطقه بخشیده اند.

شیوه حفاری این قبرستان که با نام قبرستان فیلیپورتو شناخته می گردد، به شکل کندوی عسل است. اما این قبرستان تنها یکی از مهم ترین بناهای پانتالیکا است. یکی دیگر از بناهای جالب توجه این منطقه سازه ای سنگی است که به نظر می آید 1100 سال قبل از میلاد مسیح، قصر و یا عبادتگاه بوده است. قدیمی ترین بنا هم در بخش شمال غربی قبرستان وجود دارد که در قرن 11 و 12 قبل از میلاد ساخته شده است.

علت شکل عجیب قبرستان صخره ای پانتالیکا چیست؟

جزیره سیسیل همواره مورد هجوم اقوام وحشی و بیشتر از آن مورد هجوم سیل ها و طوفان های دریای مدیترانه بوده است. شرایط نابسامان منطقه مردم را مجبور می کرد برای حفاظت از خود به کوه ها و صخره ها پناه ببرند. بعلاوه آن ها برای مراقبت از مردگان خود در برابر امواج سهمگین دریا مردگان خود را در دل کوه دفن می کردند. بااین وجود در قرن سیزدهم قبل از میلاد بسیاری از سکونتگاه های پانتالیکا متروکه و خالی از سکنه شدند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 928

به "راز این گورستان اسرارآمیز چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز این گورستان اسرارآمیز چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید