راه های رهایی از احساس گناه

به گزارش وبمستر وبلاگ، بهترین ها: بسیاری از ما عادت داریم که در رابطه با هر اتفاقی که در زندگی مان رخ می دهد فقط و فقط خودمان را سرزنش کنیم.

راه های رهایی از احساس گناه

تمام سرزنش ها و احساس گناهی که نسبت به خودمان داریم قبل از آنکه وضع ما را بهتر کند، بیشتر می تواند از خود تأثیرات عمیق و عمده ای بر سلامت روح و جسم ما باقی بگذارد. احساس گناه قطعاً نمی تواند یاریی به بهبود اوضاع کند، بلکه فقط می تواند شرایط را به هم ریخته تر کرده و فکر شما را آشفته تر سازد.

باید با تغییر فکر و فکر خود سعی کنیم که تا جای ممکن از همواره سرزنش کردن و دائماً مقصر دانستن خودمان دست برداریم. در این مطلب تصمیم داریم شما را با راه هایی آشنا کنیم که احساس گناه را در شما متوقف کرده و یا در کاهش آن تأثیر خواهند داشت.

1. احساس گناه خود را ریشه شناسی کنید

بسیاری از روانشناسان و متخصصین معتقدند که شما باید ریشه و علت اصلی اینکه همواره خودتان را مقصر می دانید بشناسید، یعنی ببینید که دقیقاً ریشه این احساس گناه کجاست؟ آیا همه این ها از زمان کودکی نشأت می گیرد؟

آیا والدین شما مدام شما را سرزنش کرده اند و این در پسِ فکرتان به جای مانده است؟ می بینید؟ دلایل و ریشه های این احساس گناه می تواند خیلی ساده باشد و در هر دوره ای از زندگی شما شکل گرفته باشد. شناخت این ریشه می تواند برای رسیدگی به احساس گناه و ترک این عادت به شما یاری کند.

2. درباره احساس گناه خود بنویسید

سعی کنید به محض آغاز شدن احساس گناه در وجودتان آغاز به نوشتن کنید. زمان شکل گیری این احساس و دلایلی که در فکر خود دارید را به طور کامل یادداشت کنید. بعد از یک یا دو هفته به این دفتر بازگردید و آن را دوباره مرور کنید. این کار به شما یاری می نماید که دریابید واقعاً آن قدر ها هم ک فکر می کردید مقصر نبوده اید!

3. به خودتان فرصت استراحت دهید

وقتی در تعطیلات هستید یا زمان استراحت خود را پشت سر می گذارید، سعی کنید که تمام و کمال به خودتان آرامش و استراحت دهید. در چنین مواقعی فکر کردن به احساس گناه و سرزنش مجدد خودتان را به طور کلی کنار بگذارید و اجازه دهید تا فکرتان کمی آرام بگیرد. رها کردن اضطراب های روزمره به شما یاری می نماید که با احساس آرامش بیشتر دست به حل مسائل بزنید و رفته رفته عادت به سرزنش خود را کنار بگذارید.

4. خودتان را در اولویت قرار دهید

اینکه بخواهید به خودتان توجه کنید اصلاً خودخواهانه نیست، بلکه رویکردی سالم است برای کنار گذاشتن و بهبود احساس گناه! مراقبت از خودتان باعث می گردد که احساس بهتری نسبت به خود پیدا کرده و رفته رفته احساس گناه را از زندگی تان حذف کنید. پس در برنامه ها و افکار خودتان، اول از هر چیز خود را در اولویت قرار دهید.

5. اشتباهاتتان را جبران کنید

بعضی از مواقع شما می توانید آن موقع و انرژی ای را که صرف سرزنش خودتان می کنید برای حل مسئله و جبران اشتباهاتتان به کار بگیرید. سعی کنید به جای مرور احساس گناه، اشتباه خود را بپذیرید و تمام تلاشتان را به کار اندازید تا آن را حل و فصل کنید.

6. دوست خودتان باشید

یکی از راه های بخشیدن خود آن است که از بیرون و به عنوان یک فرد دیگر به قضیه نگاه کنید. این یعنی شما باید در وهله اول یاد بگیرید که برترین دوست خودتان باشید. بهتر است به عنوان یک دوست در کنار خودتان بمانید و اجازه ندهید که کسی شما را سرزنش کند.

7. گاهی باید بپذیرد که فقط شما مقصر نبودید

در بسیاری از مواقع واکنش دیگران باعث می گردد که شما فکر کنید مقصر ماجرا بوده اید، در صورتی که شاید اصلاً این طور نباشد.

شاید بهتر باشد وقتی که خودتان فکر مشغولی دارید اجازه ندهید که فرد دیگری نیز اوضاع فکری تان را به هم بریزد. شما باید یاد بگیرید که به راحتی نه بگویید و مرز های خودتان را حفظ نمایید. اگر فشار ها را از خودتان بگیرید قطعاً می توانید با فکر آزادتر راه چاره بهتری پیدا کنید.

8. خودتان را ببخشید

اگر احساس می کنید که کسی را آزار داده اید و یا در مسئله ای گناهکار هستید، قبل از هر چیز خودتان را ببخشید و بعد برای به دست آوردن دل اطرافیانتان دست به کار شوید.

به صورت مستقیم به سراغشان بروید و از آن ها عذرخواهی کنید، نامه بنویسید و یا هر راه دیگری که پیش رویتان هست را در پیش بگیرد و از آن ها معذرت بخواهید. وقتی احساس کنید که برای بهبود شرایط قدم مثبتی برداشته اید حس بهتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد.

9. به آینده نگاه کنید، نه گذشته

مرور گذشته هیچ چیزی را حل نخواهد نمود. اگر تا به حال گذشته را هزار بار بالا و پایین کرده اید و به سرزنش خودتان پرداخته اید، به خود بیایید و بپرسید که حالا چه؟ این همه فکر و مرور اشتباهات چه چیزی را حل کرده است؟ بهتر است به جای آنالیز خاطرات تلخ گذشته به فکر آینده باشید و از بروز هرگونه اشتباهی جلوگیری کنید.

10. ویژگی های خوب خود را یادداشت کنید

شاید بهتر باشد که به جای آنکه فقط خودتان را سرزنش کنید کمی هم به ویژگی های مثبتتان بپردازید. دفترچه ای بردارید و ویژگی های مثبت خودتان را ریز به ریز یادداشت کنید. هر منتقد درونی باید جوانب مثبت و منفی را در کنار هم آنالیز کند. اینکه فقط بخواهید که عیب و ایرادات خودتان را مدنظر داشته باشید و به سرزنش خود بپردازید فقط همه چیز را بدتر خواهد نمود.

11. این را بدانید که همه چیز تحت کنترل شما نیست

بهتر است کمی واقع بینانه تر به ماجرا نگاه کنید. شما در دنیایی زندگی می کنید که ابعاد و زوایای مختلفی دارد و فقط و صرفاً شما مشخص کننده نتایج مسائل نیستید، پس شاید بهتر باشد از سرزنش کردن خودتان دست بکشید و این را با همه وجود بپذیرید که همه چیز تحت کنترل شما نیست.

12. احساس گناه را حل نکرده رها نکنید

ممکن است از احساس گناه خسته شوید و بدون حل کردن موضوع بخواهید که فقط آن را کنار بگذارید. احساس پشیمانی و سرزنش چیزی نیست که بتوان بدون حل کردن رهایش کرد، چرا که دیر یا زود دوباره به سراغتان خواهد آمد، حتی شاید با درجه ای بسیار بالاتر! سعی کنید اول مسئله را به طور کامل حل و فصل کنید و بعد از شرش خلاص شوید.

منبع: thehealthy

منبع: زندگی روز
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 633

به "راه های رهایی از احساس گناه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های رهایی از احساس گناه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید