هفت آبشار سوادکوه

به گزارش وبمستر وبلاگ، آبشارها یکی از زیباترین جاذبه ها بخصوص در فصل تابستان می باشند وقتی که از گرمای تابستان فرار می کنید و به آبشارها پناه می برید خنکی مطبوع قطرات آبی که در فضا پخش شده و آبتنی کردن در پایین آبشار بسیار لذت بخش است .

هفت آبشار سوادکوه

هفت آبشار سوادکوه،در نزدیکی شهر سوادکوه قرار دارند و قدمت آن ها به چهل میلیون سال می رسد. همان طور که از نام این آبشار پیدا است، مجموعه هفت آبشار پلکانی بزرگ و کوچک، این جاذبه زیبا را به وجود آورده اند. این منطقه در نزدیکی روستای تیرکن از توابع دهستان درازکلا قرار گرفته است و به همین علت با عنوان هفت آبشار تیرکن نیز از آن یاد می گردد. جنگل زیبای اطراف آبشار با رودخانه های پرآب، بر زیبایی این منطقه افزوده اند. تماشای آبشارها در این طبیعت بکر، آرامشی وصف ناپذیر برایتان ایجاد می نماید.ارتفاع بلندترین آبشار به 9 متر می رسد و حوضچه زیر آن برای آبتنی و شنا بسیار مناسب است. مراتع اطراف روستای تیرکن در حوالی آبشارها و جنگل لفور کالبکوشت نام دارند و از سرسبزترین مراتع شمال با طبیعت چشم نواز هستند.

جنگل های اطراف هفت آبشار تیرکن وسعتی در حدود 22 هزار کیلومتر دارند. سراسر این منطقه را درختان ممرز، کهلو، افرا، توسکا و ازگل پوشانده اند. اما متاسفانه برخی گونه های گیاهی در این جنگل به علت نوعی آفت از بین رفته اند.

هفت آبشار سوادکوه با تهران 270 کیلومتر فاصله دارد. برای رفتن به هفت آبشار باید به سمت خروجی شمال شرقی تهران بروید. بزرگراه تهران-پردیس برترین جهت برای رسیدن به جاده فیروزکوه است. جاده فیروزکوه را ادامه دهید و از پل سفید بگذرید. در ادامه جهت به روستای شیرگاه می رسید، بلافاصله پس از شیرگاه به دو راهی قائم شهر و بابل خواهید رسید. جهت سمت چپ را به سمت بابل ادامه دهید. در حدود 17 کیلومتر جلوتر به جهت فرعی روستای درازکلا خواهید رسید. این خروجی در سمت چپ جاده قرار گرفته است و روستای تیرکن در کیلومتر 20 این جاده واقع شده است. از این روستا تابلوهای راهنمای جهت به سمت هفت آبشار تیرکن، شما را هدایت می نمایند.

برای رسیدن به اولین آبشار از هفت آبشار تیرکن، باید در حدود سه کیلومتر در جنگل پیاده روی کنید. پس از آن باقی آبشارها قرار گرفته اند. توجه داشته باشید جهت جنگلی شیب دار است و پس از آبشار اول جهت کمی سخت تر می گردد.

روستای تیرکن نزدیک ترین منطقه مسکونی به هفت آبشار سواد کوه است و از این روستا تا اولین آبشار باید در حدود سه کیلومتر پیاده روی کنید. این جهت کم عرض و شیب دار است. هفت آبشار تیرکن در فواصلی کوتاه از یکدیگر قرار دارند. برای بازدید از همه آبشارها درباید حدود دو ساعت پیاده روی کنید.

در این مطلب می خوانید :

نحوه دسترسی به هفت آبشار سوادکوه

هفت آبشار سوادکوه در منطقه ای بسیار بکر در دل جنگل های لفور قرار دارند. این منطقه بخشی از شهرستان بابل است و از شهرهای بابل، قائم شهر و سوادکوه، دسترسی مناسبی دارد. هفت آبشار تیرکن در 42 کیلومتری جنوب بابل، 51 کیلومتری جنوب غرب قائم شهر و 35 کیلومتری غرب سوادکوه قرار گرفته است.

آدرس: استان مازندران، شهرستان بابل، شهر بابلکنار، دهستان درازکلا، روستای تیرکن، جنگل لفور

اگر ساکن شهرهای شرق و شمال شرقی و مشهد هستید، برای رفتن به هفت آبشار سوادکوه باید ابتدا به ساری بروید و سپس به سمت قائم شهر حرکت کنید. از جاده خطیر کلا در جنوب غربی قائم شهر می توانید به جاده درازکلا و روستای تیرکن برسید. اگر محل اقامتتان شهرهای شمال غربی کشور است، ابتدا به رشت بروید و در جهت جاده ساحلی تا محمودآباد ادامه دهید و سپس به سمت بابل حرکت کنید. جاده گنج افروز در جنوب بابل به دوراهی درازکلا می رسد. خروجی راست جهت روستای تیرکن است.

جهت تردد شهرهای غربی و جنوبی کشور به هفت آبشار سوادکوه، از تهران می گذرد. جاده های هراز و چالوس نیز به هفت آبشار تیرکن دسترسی دارند، اما مسافت تهران تا هفت آبشار از این جاده ها طولانی تر می گردد.

برترین زمان سفر به هفت آبشار سوادکوه

در هر زمانی از سال بازدید از این آبشارهای زیبا می تواند مجذوب کننده باشد، اما به علت آب و هوای گرم و شرجی بالای تابستان، سفر به این منطقه در روزهای گرم تابستان انتخاب مناسبی نیست. گرچه آبتنی در این ایام لذت بسیار دارد، اما تحمل شرایط خاص آب و هوایی برای افراد غیر بومی سخت است.در فصل پاییز طبیعت جنگل لفور و جهت دسترسی به آبشار بسیار تماشایی است. تنوع رنگی برگ ها و درختان در این فصل بی نظیر است. اما در پاییز امکان آبتنی در آب های منطقه وجود ندارد و بارش ها جهت پیاده روی به سمت آبشار را گلی و لغزنده می نمایند.

برترین زمان سفر به هفت آبشار سوادکوه، فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه است. در این زمان از سال هوا بسیار لطیف می گردد و امکان آبتنی در رودخانه و حوضچه های زیر آبشار را خواهید داشت

در زمستان این منطقه سرد و برفی می گردد و شدت بارش ها بیشتر است. اگر به بازدید از این جنگل زیبا و هفت آبشار در این فصل علاقه دارید، آمادگی لازم را داشته باشید. برای تردد به این منطقه در زمستان از کفش مناسب یا چکمه بهره ببرید و پوشش کافی داشته باشید. سرمای این منطقه در این فصل از سال برای همه مطلوب نیست. به یاد داشته باشید به علت شیب جهت رفت به سمت هفت آبشار، در زمان بارندگی شدید، این جهت مناسب نیست و می تواند خطر ساز گردد، پس از رفتن به منطقه هفت آبشار تیرکن در روزهای بارانی خودداری کنید.

برترین زمان سفر به هفت آبشار سوادکوه، فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه است. در این زمان از سال هوا بسیار لطیف می گردد و امکان آبتنی در رودخانه و حوضچه های زیر آبشار را خواهید داشت. طبیعت جنگل نیز در این فصل بسیار سرسبز و دیدنی و رنگارنگ است و آبشارها پر آب ترین حالت خود را دارند.

در سفر به هفت آبشار سوادکوه کجا اقامت کنیم؟

اگر به اقامت در طبیعت و تماشای طلوع رویایی جنگل های مازندران علاقه دارید، می توانید شبی را نزدیکی آبشار و در جنگل سپری کنید. به خاطر داشته باشید قبل از کمپ کردن حتما شرایط آب و هوایی منطقه و احتمال بارش ها را آنالیز کنید. این منطقه بسیار بکر است، پس برای کمپ کردن نقاط نزدیک تر به روستا را انتخاب کنید و اگر تعدادتان کم است، در روستای تیرکن اقامت کنید. خانه های روستایی برای اقامت در نزدیکی آبشارها برترین گزینه ها هستند.

شهر سوادکوه در فاصله یک ساعتی از هفت آبشار تیرکن قرار گرفته است و فاصله شهر بابل و قائم شهر نیز تا هفت آبشار کمتر از یک ساعت است. اگر تمایل به اقامت در هتل یا مهمان پذیر دارید، بسته به برنامه سفر و با توجه به علاقه مندی تان شهر مورد نظر را برای اقامت انتخاب کنید. در منطقه ها اطراف این شهرها اقامتگاه های بومگردی، خانه های روستایی و کلبه های جنگلی نیز برای اقامت وجود دارند که مورد توجه بسیاری از گردشگران هستند. تعدد اقامتگاه های بومی در اطراف سوادکوه زیاد است و امکانات مناسبی در این اقامتگاه ها به مسافران عرضه می گردد.

تجهیزاتی که در سفر به هفت آبشار سوادکوه با خود باید ببریم؟

برای سفر به هفت آبشار سوادکوه همراه داشتن کفش مناسب برای پیاده روی در جنگل از واجب ترین وسایل است. اگر قصد آبتنی در رودخانه و حوضچه های آبشار را دارید، حتما حوله و لباس اضافی همراه ببرید. در فصل های پاییز و بهار لباس گرم اضافه همراه داشته باشید.در جهت جنگل به سمت هفت آبشار، آنتن دهی تلفن همراه بسیار ضعیف است. پس اگر راهنمای جهت ندارید، پیش از حرکت حتما نقشه آ فلاین را دانلود و فعال کنید تا بتوانید جهت حرکت به سمت آبشارها را پیدا کنید.اگر قصد کمپ کردن در جنگل را دارید، داخل جنگل هیچ امکاناتی وجود ندارد و بسیار بکر است. در ابتدای ورود به جهت جنگلی امکاناتی محدود وجود دارد. در نزدیکی آبشارها با روستای تیرکن در حدود 45 دقیقه تا یک ساعت فاصله دارید، پس وسایل شخصی، مواد غذایی و آب کافی با خود ببرید. کیسه خواب نیز در شب شما را مصون نگاه می دارد. توجه داشته باشید که اگر قصد طبخ غذا در طبیعت را دارید، از درست کردن آتش های بزرگ اجتناب کنید و پس از خاتمه طبخ غذا، آتش را کاملا خاموش کنید. نباید فراموش کنید که هیچ یادگاری از خود در طبیعت به جا نگذارید.

منبع:سیـری در ایـران

منبع: دیجیاتور
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 803

به "هفت آبشار سوادکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت آبشار سوادکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید