چرا نباید بارش شهابی فردا شب را از دست داد؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، آوا استار نوشت: این روزها همه جا خبر از شهاب های برساوشی است. بارش شهابی برساوشی هر سال اواخر مرداد به اوج خود می رسد. اما این رویداد دقیقاً چیست؟برای رصد بارش شهابی برساوشی به چه چیزهایی احتیاج دارید و کجا و چطور می توانید این بارش را رصد کنید.

چرا نباید بارش شهابی فردا شب را از دست داد؟

بارش شهابی زمانی رخ می دهد که زمین در مسیر مدارش وارد تودۀ بقایای عبور دنباله دارها یا سیارک ها گردد. دنباله دارها، اجرامی از جنس یخ و سنگ و گرد و غبار هستند که از مکان های دوری در منظومۀ شمسی مثل ابر اورت و کمربند کوییپر نشأت می گیرند و با نزدیک شدن به خورشید آغاز به تبخیر می نمایند و توده ای از ذرات را در مسیرشان بر جای می گذارند. این توده ها اغلب ذرات ریزی به اندازۀ سر سنجاق هستند که به آن ها شهابواره می گوییم.

مسیر دنباله دار Swift- Tuttle 109P و عبور زمین از میان تودۀ بقایای دنباله دار

شهابواره چیست؟

گفتیم که ذرات ریزی که از تودۀ بقایای دنباله دارها به وجود می آیند، شهابواره هستند. شهابواره ها با سرعت بالای چند ده کیلومتر بر ثانیه وارد جو زمین می شوند و در ارتفاع حدود 70 تا 120 کیلومتری از سطح زمین می سوزند و رد درخشانی از آن ها دیده می گردد که به آن شهاب می گوییم.

ذرات ریزی که از توده بقایای دنباله دارها به وجود می آیند شهابواره هستند و زمانی که وارد جو زمین می شوند، می سوزند و رد درخشانی از آن ها دیده می گردد که به آن شهاب می گوییم.

منشأ بارش شهابی برساوشی دنباله دار 109P/Swift-Tuttle است که در بازۀ اواخر تیر تا اوایل شهریور، زمین از میان تودۀ بقایای آن عبور می نماید و در نتیجه شهاب های برساوشی در آسمان پدیدار می شوند. حوالی 21 و 22 مرداد هرسال، زمین از مرکز توده،که تراکم ذرات در آن بیشتر است، عبور می نماید که به آن اوج بارش شهابی می گوییم.

در یک شب عادی می توانیم حدود 5 شهاب در ساعت ببینیم. اما در طول یک بارش شهابی با ورود زمین به این توده ها، تعداد شهاب ها به چند ده شهاب در ساعت می رسد.

در زمان اوج، تعداد شهاب های برساوشی در شرایط ایدئال رصدی می تواند به 100 شهاب در ساعت برسد؛ پارامتری که به آن ZHR یا نرخ ساعتی سرسویی می گوییم. پیش بینی ZHR بارش برساوشی سال جاری هم عدد 100 است.

بارش شهابی برساوشی را چه زمانی رصد کنیم؟

طبق تقویم سالانۀ سازمان بین المللی شهاب (IMO) بارش شهابی برساوشی سال جاری روز یکشنبه 22 مرداد حوالی ساعت 10:30 تا 17:30 به وقت ایران به اوج می رسد. متأسفانه ساعات اوج بارش را به علت روشنایی روز در ایران از دست می دهیم.

در ایران نزدیک ترین زمان به اوج بارش به شرطی که کانون بارش هم در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد، بامداد یکشنبه 22 مرداد است. پیش بینی می گردد در این زمان تعداد شهاب های بیشتری را بتوان رصد کرد. اما اگر امکان رصد در این روز را ندارید نگران نباشید! چند شب قبل و بعد از این بازه هم تعداد قابل توجهی از شهاب های برساوشی را می توان رصد کرد.

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مرداد 1402 بروزرسانی: 21 مرداد 1402 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 974

به "چرا نباید بارش شهابی فردا شب را از دست داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید بارش شهابی فردا شب را از دست داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید