خطر کوری براثر حمام رفتن با لنز

به گزارش وبمستر وبلاگ، تهران (پانا) - وقتی که صحبت از بهداشت فردی می گردد، حتماً یاد روتین های صبحگاهی و شبانه برای مراقبت از پوست و موی خود می افتید. متاسفانه اگر نکات مهمی را در این بین رعایت نکنید، با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

خطر کوری براثر حمام رفتن با لنز

به گزارش نمناک، از طرفی بسیاری از ما نمی دانیم که چه کار هایی را هنگام دوش گرفتن به شکل غلط انجام می دهیم که آسیب جبران ناپذیری به بخش های مختلف بدنمان وارد خواهد نمود که در این قسمت از بهداشت و سلامت عظیم ترین اشتباه را به شما معرفی می کنیم که باید از انجام آن خودداری کنید.

پزشکان توصیه می نمایند که هرگز با لنز حمام نکنید

اگر همزمان که لنز داخل چشم تان دارید به حمام بروید، با دنیایی از مسائل روبرو خواهید شد. متخصصان بر این عقیده هستند که حتماً قبل از دوش گرفتن باید لنز را از داخل چشم تان خارج کنید و هرگز نباید با آب برخورد داشته باشد.

پس این قضیه فقط در خصوص حمام نیست. بلکه قبل از شنا یا وارد شدن به یک جای پر آب حتماً باید لنز را از چشم هایتان خارج کنید و آن را با دقت بشویید.

ممکن است آب حاوی جرم های آلوده باشد که به لنز بچسبد

متخصصان چشم بر این عقیده هستند که آب های مختلف از منابعی مثل دوش حمام یا استخر ممکن است حاوی انواع مختلفی از جرم ها باشد که بسیاری از آن ها برای چشم مشکل و حساسیت ایجاد می نمایند. ممکن است که این باکتری ها به لنز بچسبند و آن را به چشم شما منتقل نمایند.

اگر لنز نداشته باشید و این آب های آلوده وارد چشم تان گردد، پلک زدن به اسم یک واکنش طبیعی می تواند این باکتری ها را از داخل چشم بیرون کند اما اگر لنز داشته باشید، این باکتری ها به طور کامل به لنز می چسبند و روی آن باقی می مانند و هیچ راهی برای خلاص شدن از آن ها وجود ندارد؛ به غیر از اینکه دیگر لنز ها را استفاده نکنید.

برخی از این لنز ها باعث ایجاد مسائل جدی از جمله نابینایی می شوند

برخی از این باکتری ها کاملا نادر هستند اما احتمال وجود آن ها در آب زیاد است و باعث ایجاد عفونت خواهند شد که شرایط دردناک و سختی را برای فرد ایجاد می نماید و پروتئین هایی را فراوری می نمایند که در شبکیه حل می گردد و باعث ایجاد یک پوشش محافظتی خارجی روی قسمت جلوی چشم می گردد که شرایط خطرناکی را به وجود می آورد.

برخورد آب با لنز می تواند باعث چسبیدن لنز به چشم گردد

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، آب می تواند باعث تغییر شکل لنز ها، ورم و چسبیدن آن ها به چشم گردد که نه تنها قرار دادن و خارج کردن آن ها را سخت می نماید، بلکه می تواند روی شبکیه هم خراش بیاندازد. این خراش ها زیر میکروسکوپ به طور واضح قابل مشاهده هستند و محلی برای ورود جرم و میکروب و عامل ایجاد باکتری خواهند بود.

اگر لنز شما با آب برخورد کرد، سریعا آن را بیرون بیاورید

اگر حواستان نبود و با لنز زیر دوش آب رفتید، هر زمان که متوجه شدید سریعاً از زیر آب بیرون بیایید، دست های خود را به طور کامل خشک کنید و با دقت لنز ها را از چشم تان خارج کنید و آن ها را در جای مخصوصشان بگذارید تا باکتری و جرم به لنزتان نچسبد. بعلاوه هنگام در آوردن لنز و لمس آن، باید دست تان کاملاً خشک باشد.

حتماً بعد از آن، لنزها را داخل محلول ضدعفونی نماینده مخصوص خود بگذارید

علائمی که نشان می دهد لنزهای شما با آب تعامل منفی داشته و قرار است به چشم تان آسیب وارد کند، شامل سوزش، قرمزی، تاری دید و دیگر علائم غیر معمول است و اگر هر کدام از این مسائل را داشتید، حتما در سریع ترین زمان ممکن با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 410

به "خطر کوری براثر حمام رفتن با لنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر کوری براثر حمام رفتن با لنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید