رزم حسینی: فساد در خودروسازی و عرضه فولاد را رد نمی کنم

به گزارش وبمستر وبلاگ، وزیر صمت گفت: ریشه بسیاری از فساد ها در دو نرخی بودن ارز است و من فساد در خودروسازی و در عرضه فولاد و ... را رد نمی کنم، اما با شفاف سازی و کنترل بیشتر به دنبال حذف دلال ها هستیم.

رزم حسینی: فساد در خودروسازی و عرضه فولاد را رد نمی کنم

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علیرضا رزم حسینی از عزم جدی وزارت صمت برای تقویت فراوری، بورس کالا و حذف دلال ها اطلاع داد.

وی اضافه کرد: ریشه بسیاری از فساد ها در دو نرخی بودن ارز است و من فساد در خودروسازی و در عرضه فولاد و … را رد نمی کنم، اما با همکاری وزارت خانه های دیگر از جمله جهادکشاورزی با شفاف سازی و کنترل بیشتر به دنبال حذف دلال ها هستیم.

وزیر صمت با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت گفت: این سامانه خیلی به شفافیت مالی کشور یاری می نماید و می تواند به کمتر شدن زمینه های فساد یاری کند، چون همه مراحل از ثبت سفارش کالا تا صدور مجوز های 23 گانه در این سامانه انجام می گردد و این سامانه به بانک های عامل و بانک مرکزی، کامل متصل است.

وی با بیان اینکه در بخش واردات، سامانه تقریباً کامل است اضافه کرد: با عملیاتی شدن این سامانه و تکمیل اطلاعات لازم بسیاری از زمینه های فساد و تبعیض برطرف خواهد شد و الان کالا از بدو ورود و دریافت کدشناسه و ترخیص تا انبار کامل قابل رهگیری است و این سامانه می تواند تجارت نو (مدرن) را در ایران فعال کند.

وزیر صمت با اشاره به تأثیر مخرب جنگ مالی و کرونا بر اقتصاد و کسب و کار ها در کشور گفت: سیاست وزارت صمت در عرضه و فراوانی کالاست، وقتی عرضه جوابگوی تقاضا باشد قیمت ها کنترل می گردد و ما از این به بعد فراوانی کالا خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه وزارت صمت آنچه می توانسته در نظارت ها انجام داده است اضافه کرد: تمرکز ستاد تنظیم بازار بر حوزه گرانفروشی و برخورد با گرانی های غیر متعارف است، اگر ملاحظه کنید در حوزه فولاد کاهش قیمت، در حوزه خودرو هم تا 30 درصد کاهش قیمت داشتیم و با این سیاست فراوانی کالا و افزایش فراوری، قیمت ها کنترل و متعادل خواهد شد.

رزم حسینی گفت: ما به هیچ وجه موافق دستوری بودن قیمت ها نیستیم بلکه موافق و مدافع شفافیت و فراوری هستیم.

وی با اشاره به وجود حدود 11 هزار معدن فعال و نیمه فعال و بلاتکلیف در کشور اضافه کرد: در بخشنامه ای به کسانی که به نوعی پروانه بهره برداری و توسعه معدنی دارند ابلاغ نموده ایم که وضعیتشان را معین نمایند و 2 ماه از این فرصت گذشته و یک ماه بیشتر باقی نمانده است.

وزیر صمت، اکتشاف معادن را از فرصت های توسعه اقتصاد و اشتغالزایی پایدار دانست و گفت: در حوزه واحد های صنعتی در شهرک های صنعتی هم حدود 10 هزار واحد راکد یا نیمه فعال داریم که برنامه داریم تا خاتمه سال 2 هزار واحد را به چرخه فراوری برگردانیم.

وی همچنین با انتقاد از انحصاری بودن صنعت خودرو اضافه کرد: وزارت صمت دنبال تصدی گری نیست و رقابتی کردن صنعت خودرو جزو برنامه های وزارت صمت است و فقط هم واردات مطرح نیست، بلکه شرکت های فراوریی دیگر در کنار دو خودروساز بزرگمان مطرح است، و تا خودروسازی رقابتی نگردد کیفیت نامطلوب خودروها، بهبود نخواهد یافت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 49

به "رزم حسینی: فساد در خودروسازی و عرضه فولاد را رد نمی کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزم حسینی: فساد در خودروسازی و عرضه فولاد را رد نمی کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید