سهم 77 میلیارد تومانی استان اصفهان برای توسعه مشاغل خانگی

به گزارش وبمستر وبلاگ، خبرنگاران/اصفهان مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه امسال سهم استان اصفهان برای توسعه مشاغل خانگی 77 میلیارد تومان است، گفت: سقف پرداخت این اعتبارات 100 میلیون تومان است و افرادی که از طریق جهاد دانشگاهی شناسایی، آموزش و توانمند شده اند در اولویت دریافت این تسهیلات قرار خواهند گرفت.

سهم 77 میلیارد تومانی استان اصفهان برای توسعه مشاغل خانگی

حسین باقری خوراسگانی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد آخرین شرایط مشاغل خانگی در اصفهان و اجرای طرح ملی این مشاغل، اظهار کرد: طبیعتا شرایط ایجاد مشاغل خانگی سهل تر از مشاغل صنفی و صنعتی است، از سوی دیگر افرادی می توانند وارد این حوزه شوند که توانایی حضور در مشاغل صنفی را ندارند.

وی افزود: مشاغل خانگی فی النفسه برای این افراد به وجود آمده و آنها علاوه بر ایجاد اشتغال می توانند، کمک معیشت خانواده های خود باشند.

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه در حوزه مشاغل خانگی برخی رشته های خاص در کشور شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته است، گفت: برخی حمایت ها تسهیلاتی است و وزارتخانه اعتباراتی را برای این کار در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه امسال سهم استان اصفهان برای توسعه مشاغل خانگی 77 میلیارد تومان است، شرح داد: در حال حاضر توزیع شهرستانی این اعتبارات اجرا شده و شیوه نامه اجرایی آن ابلاغ می گردد و این تسهیلات به نوعی با رویکرد طرح های پشتیبان است.

باقری با بیان اینکه اعتبارات مشاغل خانگی به صورت قرض الحسنه است که از طریق بانک رفاه و توسعه تعاون پرداخت می گردد، افزود: سقف پرداخت این اعتبارات 100 میلیون تومان است، البته رقم تسهیلات برای هر شغل فرق دارد و مقدار پرداخت آن بستگی به ارزیابی دستگاه اجرایی دارد.

وی به تفاهم نامه وزارت کار با جهاد دانشگاهی برای توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی در این بخش نسبت به شناسایی افراد و مشاغل و همچنین در جهت آموزش و توانمندسازی افراد و اتصال آنها به بازار اقدام می کند.

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در مورد سرنوشت افرادی که وارد حوزه مشاغل خانگی می شوند، اما در میانه راه ناموفق می مانند، شرح داد: بحث تفاهم نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با جهاد دانشگاهی به همین منظور بوده، چراکه ممکن است برخی افراد بازارها را نشناسند، برخی دیگر از شیوه های بازاریابی بی اطلاعند و ...، به همین منظور این تفاهم نامه برای شناسایی افراد آسیب دیده و توانمند کردن آنها از طریق جهاد دانشگاهی ایجاد شده است.

وی با ارزیابی حوزه مشاغل خانگی در استان اصفهان، گفت: امروز حوزه آموزش و توانمند سازی مشاغل خانگی در استان شکل گرفته است و از سوی دیگر اعلام کرده ایم افرادی که امسال از طریق جهاد دانشگاهی شناسایی، آموزش و توانمند شده اند در اولویت دریافت تسهیلات قرار می گیرند.

باقری اما درباره بازارهای هدف مشاغل خانگی در اصفهان، گفت: دستگاه های اجرایی و جهاد دانشگاهی در این خصوص ارزیابی های لازم را انجام داده اند و رشته هایی که به اشباع رسیده باشند و یا زمینه فعالیت محدود دارند، مجوز فعالیت برای آنها صادر نخواهد شد.

وی البته یادآور شد: اینکه برخی افراد هم تمایل دارند به صورت مستقل در این شاخه ها ورود پیدا کنند، بحث دیگری است، اما اکنون منابع و تسهیلات را به طرح هایی تخصیص می دهیم که مطابق با نظر دستگاه های اجرایی باشد و اولویت و بازار کار داشته باشند.

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان درباره برخی قوانین سختگیرانه پیش روی مشاغل خانگی و گلایه پیشران ها، گفت: این سخت گیری ها برای تمام مشاغل نیست؛ بعضا برخی مشاغل نیازمند الزامات بهداشتی و ... هستند، اما در مشاغل دیگر محدودیت خاصی نداریم.

وی درباره مسائل پیشروی دریافت تسهیلات بانکی برای توسعه مشاغل خانگی، شرح داد: تخصیص تسهیلات دو بخش دارد؛ یکی تصویب این اعتبارات از سوی دستگاه های اجرایی است که بعد از تصویب به بانک ارجاع داده می گردد که عمده مسائل افراد به حوزه بانکی برمی گردد و البته سختگیری های نظام بانکی از اختیار ما خارج است.

باقری گفت: با توجه به اینکه بانک ها می خواهد منابع ارزان قیمت پرداخت کند، باید اطمیمنان از بازگشت پول خود داشته باشد، اما اگر افراد بتوانند ضمانت بانکی را تهیه کنند، به راحتی دریافت تسهیلات توسعه مشاغل خانگی قابل وصول است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 شهریور 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 483

به "سهم 77 میلیارد تومانی استان اصفهان برای توسعه مشاغل خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 77 میلیارد تومانی استان اصفهان برای توسعه مشاغل خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید