عروس شاه عباسی نقاب از چهره برمی دارد!

به گزارش وبمستر وبلاگ، فرماندار سمنان از شروع برداشتن دیوارهای بیرونی زندان سابق و نمایان شدن این کاروانسرای تاریخی در 13 رجب اطلاع داد و گفت: در حال حاضر در داخل مجموعه مشغول کار هستند و دیوارها و ساختمان های داخلی که در این مدت به بنا افزوده شده را تخریب می نمایند.

عروس شاه عباسی نقاب از چهره برمی دارد!

نادر فخری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: دیوار بلند بیرونی حاشیه خیابان سعدی و قدس همزمان با ولادت حضرت امیرالمونین (ع)در 13 رجب سال جاری تخریب خواهد شد.

وی با اشاره به قدمت بالای این بنای تاریخی اضافه نمود: با برداشتن دیوارها و نمایان شدن کاروانسرای شاه عباسی، و در ادامه با بازسازی بنا و تبدیل آن به یک مجموعه فرهنگی و توریستی از سوی شهرداری سمنان فرصت مناسبی برای بهره برداری بهتر از این فضای تاریخی توریستی بوجود خواهد آمد.

فخری با اشاره به دلایل تاخیر در برداشتن دیوارهای منتهی به خیابان های اصلی گفت: با توجه به بحث امنیت بنا و اهمیت جزابیت های بصری قرار است که ابتدا دیوارهای داخلی کاملا برداشته شود و در آخر بعد از انجام بخشی از کارهای داخلی، دیوارهای بیرونی نیز برداشته شود که این مهم در هفته اول اسفندماه پیش رو انجام خواهد شد.

فرماندار سمنان با اشاره به طرح شهرداری برای تبدیل خیابان تاریخی امام به پیاده راه گفت: از شهرداری سمنان درخواست کردیم که با رضایت مردم و اصناف این طرح اجرایی شود.

حکایت زندانی شدن یکی از کاروانسراهای 999گانه شاه عباسرئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان از کاروانسرای شاه عباسی به عنوان یکی از مهمترین بناهای تاریخی سمنان نام برد و گفت: وجود این بنای ارزشمند در کنار چندین بنای تاریخی، مرکز فرهنگی و موزه و...می تواند زمینه ای فراهم کند که با بازسازی و فعال سازی آن مجموعه این عناصر با هم گره خورده و زمینه جذب توریست را بیش از پیش فراهم کند.

حمیدرضا دوست محمدی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده به دستور شاه عباس در جهت جاده ابریشم است اظهار کرد: این کاروانسراها با هدف خدمت دهی به تجار و رونق تجارت احداث شدند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان با بیان اینکه قبل از این کاروانسراها، کاروانسراهایی با بناهای متفاوتی وجود داشته ادامه داد: البته پیش از آن کاروانسراها، رباط ها و ساباط هایی در جهت وجود داشته که عمدتا معماری خشتی داشتند که امروزه نیز بقایای تعدادی از آنها در استان سمنان نیز وجود دارد و قلعه عبدل آباد یک نمونه از آنها است.

وی با بیان اینکه کاروانسراهایی پیش از دوره صفویه نیز در کشور و از جمله استان سمنان وجود داشته اضافه نمود: ساخت و قدمت کاروانسرای سنگی آهوان که یکی از کهن ترین کاروانسراها کشور و استان است به پیش از دوران صفویه برمی شود.

وی از کاروانسرای شاه عباسی سمنان به عنوان یک اثر تاریخی مهم نام برد و گفت: فرم هعا در کاروانسرای شاه عباسی سمنان مثل همه کاروانسراهای شاه عباسی کشور هشت ضلعی است اما در معماری این بنا با پلان مربع شاخته شده است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان عرصه این بنای تاریخی را حدودا سه هزار و 700مترمربع برشمرد و توضیح داد: عیانی این کاروانسرا بین 2200 تا 2500 متربع بنا دارد .

وی با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی سمنان یک کاروانسرای چهار ایوانی است اضافه نمود: ورودی اصلی بنا در شمال غرب واقع شده و کاروانسرا دارای دو شترخوان در ورودی های شمالی و جنوبی است که محل نگهداری احشام کاروانی ها بوده است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی سمنان حدودا 20 حجره دارد ادامه داد: این حجره ها در آن دوران محل اقامت کاروانیان بوده است.

دورهمی شبانه کاروانیان عصر صفوی در شاه نشین هاوی با اشاره به وجود سه شاه نشین در سه ایوان این بنا گفت: یکی از این شاه نشین ها در ورودی اصلی است و در دو طبقه ساخته شده و معمولا از این بخش در مواقعی استفاده می شده که کاروانیان به تفرج شبانه در دور هم پرداخته و تجربیات خود را به یکدیگر انتقال می دادند.

دوست محمدی با بیان اینکه دو شاه نشین کوچک تر در دو ایوان دیگر این بنا نیز وجود دارد اظهار کرد: معمولا تجار مشهور در همین شاه نشین اصلی سکنی داشته و مابقی در دو شاه نشین دیگر اسکان می یافته اند.

وی از وجود دو اتاق در کنار دو ورودی کاروانسرا اطلاع داد و گفت: این اتاق ها اتاق مدیریت کاروانسرا و به اصطلاح امروزی بخش اداری آن بودند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان با بیان اینکه احتمالا یک سکوی عظیم در وسط حیاط این کاروانسرا وجود داشته که در حال حاضر نیست ادامه داد: کارکرد این سکو در وسط حیاط کاروانسرا این بوده که کالاها را در میانه آن به نمایش گذاشته و مبادله کالا بین کاروانیان و خریداران و گاه بین خود کاروانی ها انجام می شده است.

وی با بیان اینکه مبادلات در این دوره گاه پایاپای بوده اضافه نمود: گاه کاروان های عبوری نیز در این منطقه حضور یافته و تبادلات کالایی خود را انجام می دادند و به ادامه سفر می پرداختند.

این کارشناس میراث فرهنگی اضافه نمود: در شترخوان کاروانسراها سکوهایی وجود دارد که بارهای شترها را بر روی این سکوها می گذاشتند و بعد از انجام معمالات از همان جا کالاها را بار شترها می کردند.

وی از وجود تعدادی سکو و حجره دیگر در ورودی شمال شرقی کاروانسرای شاه عباسی سمنان که به نمای بیرونی بودند اطلاع داد و گفت: این سکوها معمولا نقش عرضه کالا به ساکنان شهر را داشته اند. ضمن اینکه گاه کاروانی ها در کاروانسرا اقامت نداشتند و برای ساعاتی در طول جهت کالاهای خود را بر روی این سکوها عرضه می دادند و بعد به ادامه حرکت خود می پرداختند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی سمنان در آن دوره کاروانسرایی خارج از شهر بوده اضافه نمود: در دوره قاجار در شمالی شهر سمنان همین ارگ فعلی است که پایین تر از کاروانسرا بوده و در دوره صفویه نیز این کاروانسرا در زمین های بایر واقع شده و یک کاروانسرای میان رهی محسوب می شده که با توسعه شهر در دوره پهلوی و انقلاب هم اکنون در مرکز شهر واقع شده است.

دوست محمدی با بیان اینکه در دوره هایی تجارت و تبادل پنبه در سمنان رونق بالایی داشته اضافه نمود: بلوار فعلی قدس در شهر سمنان که این کاروانسرا امروزه در حاشیه آن واقع شده یکی از جهتهای جاده ابریشم بوده است. البته جهتهای دیگری نیز وجود داشته که جهت منتهی به امامزاده علوی، کوشمغان و بازار علاءالدوله نیز یکی دیگر از آنها بوده است که کاروانی ها در این جهت وارد شهر می شدند و بعد از چاپارخانه و دروازه غربی شهر در پیرنجم الدین فعلی خارج می شدند و به سمت کاروانسرای بعدی که در آهوان بوده طی طریق می کردند.

حبس تاریخ و تغییر کاربری غیرقانونی به زندان

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با تغییر کاربری بنا در اوائل انقلاب اظهار کرد: این بنا تا قبل از سال 63 در اختیار میراث فرهنگی بوده و از آن به عنوان اداره میراث فرهنگی و کارگاه بازسازی استفاده می شده است. بعدها به صورت غیرقانونی و احتمالا بر اساس احتیاجهای آن زمان به زندان تغییر کاربری داده و در این کمتر از چهار دهه به عنوان زندان مرکزی سمنان مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این تصرف برخلاف عرف قانون اجرا شده اضافه نمود: در این حدودا چهار دهه الحاقاتی به بنا اضافه شده که آن را از اصالت بنا دور نموده است و همه این الحاقات باید برچیده شود.

دوست محمدی با بیان اینکه در کاربری بعدی بنا باید شأن بنا حفظ شود گفت: در ادامه کار قرار است که شهرداری سمنان به عنوان متولی بنا مشاور بگیرد تا اگر الحاقی متناسب با احتیاج فرهنگی وجود داشت به کالبد تاریخی و اصالت بنا آسیب وارد نشود.

مستندات بازسازی دهه 50 به یاری کاروانسرای مغموم می آید؟

وی به نقش مهم رسانه ها و مردم در این مهم پرداخت و گفت: شما رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی باید در حوزه مطالبه گر باشید ضمن اینکه میراث فرهنگی نیز بر فرایند بازسازی و بازسازی بنا نظارت دارد تا اصالت و کالبد تاریخی بنا زیر سوال نرود.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان با بیان اینکه میراث فرهنگی و شهرداری تعامل خوبی در این طرح با یکدیگر دارند گفت: خوشبختانه در اواخر دهه 50 این بنا بازسازی شده که اسناد و مطالعات آن در اختیار میراث فرهنگی است و همین ها می تواند به بازگشت اصالت تاریخی به بنا یاری کند.

وی از استفاده از این بنای تاریخی به عنوان زندان به عنوان کاربری نامأنوس نام برد و گفت: در حال حاضر بخشی از اسباب و اثاثیه و الحاقات اضافه شده همچنان وجود دارد و لذا تا این موارد معین تکلیف نشود برداشتن دیوارهای بیرونی ممکن است به تاخیر بیفتد.

این کارشناس با بیان اینکه فرایند حذف الحاقات شروع شده ادامه داد: ابنیه ای که در طول چهار دهه به زندان و بنای کاروانسرا اضافه شده باید به تدریج برداشته شود و زیرنظر کارشناسان میراث ، بنا به کالبد تاریخی و اصالت پیشن خود برشود.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سمنان به موقعیت مناسب این بنای ارزشمند پرداخت و گفت: با توجه به اینکه این بنا امروز در مرکز شهر سمنان واقع شده می تواند به عنوان یک مرکز فرهنگی و توریستی به رونق صنعت توریستی در شهر تاریخی سمنان یاری زیادی کند.

کش و قوس چند ساله و طعم دوباره آزادی

به هر حال بعد از وعده های فراوان و کش و قوس چند ساله اگرچه دیوارهای بلند زندان سمنان همچنان در وسط این شهر پابرجاست و خودنمایی می نماید و کاروانسرای تاریخی سمنان در پشت این دیوارها از نظر عابران دورمانده است، اما به نظر می رسد که شمارش معکوس برای برداشتن این دیوارها شروع شده تا این بنای ارشمند تاریخی و عروس کاروانسراهای شهر سمنان بعد از سال ها، چهره خود را به مردمان این شهر نشان دهد.

کاروانسرایی تاریخی که حالا بعد از چهار دهه زندان، به زودی طعم دوباره آزادی را چشیده و بی شک با فروریختن دیوارهای بلند زندان پیشین که اخیرا فرآیند برداشتن آنها رسما شروع شده، دیدن آن برای شهفرایندان زیر چهل سال و جوان سمنانی، خالی از لطف نخواهد بود چرا که چهره آن حتما برای مردم سمنان تازگی دارد .

بی تردید شمار شهفرایندان سمنانی که خاطره این اثر تاریخی را با خود دارند در این چند دهه با گذر عمر کاهش یافته و از طرفی چشم بسیاری از شهفرایندان قدیمی و کهنسال سمنانی نیز که خاطره ای دور و مبهم از آن را به یاد می آورند، قریب 40 سال است که به جمال این بنای دوران شاه عباسی نیفتاده است و قدم زدن بر سنگفرش حیاط کاروانسرا و نشستن بر شترخوان ها و شاه نشین های آن نه تنها برای توریستان داخلی و خارجی که حتی برای شهفرایندان سمنانی که هر روز غافل از جذابیت آن از کنار دیوارهای بلند میدان سعدی و بلوار قدس عبور نموده اند خالی از لطف نیست.

به هر روی اگرچه دیر اما به نظر می رسد به زودی عروس شاه عباسی نقاب از چهره برمی دارد و بعد از این همه سال بار دیگر چهره خود را به مردمان شهر نشان خواهد داد

ای عروس هنر از بخت شکایت منما

حجله حسن بیارای که داماد آمد

به گزارش ایسنا- کاروانسرای سمنان که در مرکز مرکز استان واقع شده یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی در شهر سمنان است. این بنای ارزشمند که دارای 400 سال قدمت است در سال 1352 به ثبت ملی رسیده است.

از این کاروانسرای تاریخی در چهار دهه گذشته به عنوان زندان استفاده می شده و آزادسازی آن یکی از مطالبات مردم این استان بوده که خوشبختانه اخیرا و با شروع فرایند تخریب و بازسازی دوباره آن، رنگ واقعیت به خود گرفت.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 184

به "عروس شاه عباسی نقاب از چهره برمی دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عروس شاه عباسی نقاب از چهره برمی دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید