عطر پودری چیست و چه مدل عطرهای پودری زنانه و مردانه داریم؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، عطر پودری عموما با روایح لوازم آرایشی، پودر بچه، پودر تالک و پودرهای آرایشی صورت مترادف می شود. علت آن به قرن های پیش بازمی شود. روزگاری که طبقه مرفه جامعه اروپایی از آرد برای سفید کردن صورت و کلاه گیس خود استفاده می کرد. حتی وقتی در نهایت آرد خیلی گران شد، همه آغاز به استفاده از پودر برنج کردند. گفته می شود کاترین مدیچی ملکه فرانسه در قرن 16ام، آغاز به اضافه کردن پودر زنبق به محصولات مراقبت از پوست خود کرد و به این ترتیب، رایحه پودری دنیای زیبایی و عطرها به دنیا آمد. امروزه هنوز هم زنبق یکی از کلیدی ترین عناصر برای ایجاد عطر پودری است و این نت بویایی در خرید برترین انواع عطر با روایح پودری مورد توجه قرار می گیرد. در ادامه بیشتر با ویژگی های عطر پودری و معروف ترین عطرهای زنانه و مردانه این رایحه آشنا خواهیم شد.

عطر پودری چیست و چه مدل عطرهای پودری زنانه و مردانه داریم؟

ویژگی های عطر پودری

عطر های پودری به طرز جادویی آرامش بخش هستند. بعلاوه عموما خاطرات کودکی مثل حمام های دوران کودکی، بوی نوزاد یا بوی صابون های قدیمی و لوکس را تداعی می نمایند. روایح پودری با لطافت، ظرافت و معصومیت همراه هستند. بعلاوه اغلب با بوی تمیزی، نرمی و گرمای ملایم توصیف می شوند. البته بسته به اینکه در هارمونی یک عطر کنار چه ترکیبات و عناصری قرار بگیرند، می توانند روایحی مجذوب کننده، اغوانماینده و سداکتیو هم ایجاد نمایند. به همین علت خرید عطر جیبی با روایح پودری گزینه خوبی برای داشتن رایحه ای مجذوب کننده، تمیز و دلنشین، در هر لحظه و در هر مکانی است.

انواع عطر پودری

اگرچه عطرهای پودری بیشتر در روایح و عطرهای زنانه کاربرد دارند اما بعضی از عطرهای مردانه معروفی هم وجود دارد که از این دسته روایح در هارمونی خود استفاده نموده اند. در ادامه با 4 عطر پودری معروف آشنا خواهیم شد.

ولنیتنا پاودر

ولنتینا پاودر (Valentina Poudre) از برند ولنتینو (Valentino) یک عطر پودری زنانه و بسیار محبوب است که در سال 2016 با خانواده بویایی شرقی گلی برای روزهای سرد سال عرضه شد. در این ادکلن زنانه از مشک و روایح پودری در ابتدا و از ترکیب زنبق با مریم گلی در قلب رایحه استفاده شده است. روایح پایانی تلفیق سداکتیو و مجذوب کننده دانه تونکا، چوب صندل و وانیل است تا ولنتینا پاودر به نمادی از عطرهای پودری زنانه تبدیل گردد.

نارسیسو پاودری

نارسیسو پاودری (Narciso Poudree) یا همان نارسیسو پودری از برند نارسیسو رودریگز (Narciso Rodriguez) دیگر عطر زنانه ای است که در جهان به علت روایح پودری فوق العاده اش شناخته می گردد. این ادوپرفیوم زنانه در خانواده بویایی گلی، چوبی و مشکی واقع شده است و مجذوب کنندهیت و ظرافت خود را از همان ابتدا با نت لطیف رز بلغاری در کنار یاس و شکوفه پرتقال به نمایش می گذارد. مشک در نت میانی نقش قلب روایح را بازی می نماید تا در کنار روایح گلی ابتدایی، اوج زنانگی را به تصویر بکشد. نعناع هندی، چوب سدر، وتیور،و دانه تونکا نت های پایه را تشکیل می دهند و هارمونی روایح قدرتمند و در عین حال ظریف این ادوپرفیوم را مناسب فصول سرد سال می نمایند.

بلو نوآر

بلو نوآر (Bleu Noir) یک عطر پودری مردانه از برند نارسیسو رودریگز است که همانند نارسیسوی پودری در خانواده بویایی گلی، چوبی و مشکی واقع شده است. عطار برجسته و خوشنام، سونیا کنسنتانت (Sonia Constant) این ادکلن مردانه را با روایح سبز و آروماتیک برگ سرو و هل، ترکیب شده با طراوت مرکباتی برگاموت و نارنگی شروع نموده است. نت جیر (نوعی پارچه) در کنار مشک و زنبق در بخش میانی، کاراکتر مردانه و قدرتمند روایح را به تصویر می کشند. این ابهت و قدرت مردانه با هارمونی دانه تونکا، وتیور و چوب سدر، پیچیده شده در تلخی چرم و اغوانمایندگی چوب صندل به اوج خود می رسد. بلو نوآر برترین انتخاب آقایان علاقه مند به روایح پودری در فصول سرد است.

دیور هوم

دیور هوم (Dior Homme) یک عطر پودری مردانه است که از همان ابتدا با نت زنبق توسکانی در کنار لمسی از بوی سرزنده پرتقال ایتالیایی همه را غافلگیر می نماید. لطافت رز در بخش میانی که در نت چرمی پیچیده شده، این ادکلن را به عطری چرمی تبدیل می نماید. مشک، چوب آگار، سدر و صندل جوهره یک مرد اصیل را به تصویر می کشند. دیور هوم و ادیشن های مختلف آن سال هاست که در فهرست برترین انواع دکلن مردانه قرار دارند.

چه روایحی یک عطر را پودری می نمایند؟

نت های پودری را می توان با استفاده از چندین ماده مختلف ایجاد کرد. برخلاف دیگر خانواده های بویایی، نت یا ماده خامی به نام پودر وجود ندارد. بیشتر آکورد های پودری معمولی از ترکیبی از روایح ساخته می شوند.

زنبق

زنبق را الهه نت های پودری می دانند. رایحه آن مرموز و مطبوع است و پیچیدگی خاصی دارد. زنبق پالیدا یا زنبق فلورانس، بومی ایتالیا است و یکی از گران ترین مواد اولیه در عطرسازی به شمار می رود. با این حال، این خود گل نیست که در عطر سازی کاربرد دارد. بلکه ریزوم یا زمین ساقه این گل استفاده می گردد. ریزوم ها از گیاهان 3 تا 6 ساله گرفته شده، تمیز و سپس خشک می شوند. سپس باید به مدت 3 سال در کیسه ها نگهداری شوند تا کاملاً خشک و معطر شوند. زیرا در ابتدا بویی ندارند. سپس ریزوم ها به ذرات ریز تبدیل شده و در عمل تقطیر، خمیری به نام کره زنبق از آن ها به دست می آید که در یک حلال آلی خیسانده شده و برای فراوری رایحه خالص زنبق استخراج می گردد. رایحه زنبق فلورانسی جنبه های مختلفی دارد و بین نت های گل بنفشه و میموزا در نوسان است. این در حالی است که زنبق ژرمنیکا کیفیت کمتری دارد. این نوع رنبق در مراکش یافت می گردد. زنبق پالیدای چینی گونه سومی از زنبق های مورد استفاده در عطرسازی است که کیفیت پایین تری نسبت نوع ایتالیایی دارد اما از ژرمنیکا بالاتر است.

رز

اگر در طبیعت گل رز را بو کنید، رایحه آن لطیف، نرم، صاف و گاهی تیز است. در طول تاریخ عطر، رز با عطر هایی مرتبط است که در دسته روایح شرقی و پودری قرار می گرفتند. به همین علت در عطر نارسیسو رژ (Narciso Rouge) از برند نارسیسو رودریگز از رز بلغاری در کنار زنبق استفاده شده است.

بنفشه

ملکول های خاص و منحصر به فرد گل بنفشه روایحی پودری را تداعی می نمایند که باعث می گردد این گل یکی از عناصر سازنده عطر پودری باشد. روایح این گل در انگلستان، در دوران ویکتوریا بسیار محبوب بود. گرلن اینسولنس (Insolence by Guerlain) عطری پودری است که در نت میانی آن از بنفشه و زنبق استفاده شده است.

مشک

انواع مشک در ساخت یک عطر پودری زنانه و مردانه نقش دارد. مشک یکی از روایح اغوانماینده و حیوانی است که اغلب در نت پایانی یک هرم بویایی قرار می گیرد. روایح مشکی با بسیاری از خانواده های بویایی ترکیب می شوند اما در صورت ترکیب شدن با روایح پودری، حسی غنی تر و متفاوت تر در رایحه ایجاد می نمایند.

کهربا

اگرچه کهربا اغلب یک نت گرم است، اما رایحه آن را کره ای یا خامه ای توصیف می نمایند. هنگامی که کهربا با گل و نت های شیرین تر ترکیب می گردد، می تواند یک رایحه پودری ایجاد کند. بعلاوه می تواند ماندگاری یک عطر پودری را هم طولانی تر کند. نارسیسو آمبری (Narciso Ambrée) نمونه خوبی از یک عطر زنانه پودی با رایحه کهربا است.

میموزا

میموزا نوعی گل زیبا است که به علت ایجاد روایح چند وجهی و متفاوت، از بوی شکوفه های پرتقال گرفته تا روایح پودری، در صنعت عطرسازی بسیار معروف و شناخته شده است. این گل عمدتاً در جنوب فرانسه، مراکش، مصر و هند کشت می گردد. منحصر به فرد بودن گل میموزا کار با آن را در صنعت عطرسازی کمی سخت می نماید. میموزا رایحه ای سبز، پودری، عسلی و بادامی را به عطر ها ارائه می دهد. بعلاوه از بعضی از جنبه هایی روایح این گل، نت خیار یا حتی خربزه هم قابل درک است.

کاسیا

کاسیا گلی از خانواده ی میموزا و اقاقیا است اما بویی غلیظ تر و اسرارآمیزتر دارد. کاسیا در ساخت بعضی از عطرهای پودری مورد استفاده قرار می گیرد و دارای رگه هایی از روایح آلدهیدی هم است.

هلیوتروپ

هلیوتروپ یکی دیگر از گل هایی است که در ساخت روایح پودری بسیاری از عطرها نقش دارد. هلیوتروپین ترکیب مشتق شده از گل هلیوتروپ، روایح پودری، گلی و بادام ایجاد می نماید. بولگاری اومنیا آمیتیست (Omnia Amethyste by Bvlgari) یکی از نمونه عطرهای پودری زنانه است که در روایح پایانی خود از هلیوتروپ در ترکیب با روایح چوبی استفاده نموده است.

آلدهیدها

آلدهیدها در بسیاری از عطر های پودری نمادین همانند شنل شماره 5 یا همان (Chanel No 5) وجود دارند. آن ها گروهی از مواد مصنوعی الهام گرفته از طبیعت هستند که رایحه ای تمیز، پودری یا صابونی ایجاد می نمایند.

کومارین

کومارین ماده ای است که از دانه تونکا گرفته می شوند. این رایحه در بیشتر عطرهای پودری مورد استفاده قرار می گیرد. هرچند دانه تونکا عموما در ایجاد عطرهای مردانه کاربرد دارد، اما در ساخت روایح پایه و غنی انواع عطرهای زنانه از جمله عطرهای پودری زنانه هم نقش مهمی ایفا می نماید.

سخن پایانی

نت های پودری، نرمی و لطافت را به عطر ها می آورند و عطری غیرقابل مقاومت و مسحورنماینده ایجاد می نمایند. البته نباید آن ها را با وانیل خوش طعم اشتباه گرفت. با این که روایح پودری از قدیمی ترین عطرها به شمار می روند، اما عطرهای معروف پودری به خوبی نشان می دهند این روایح می توانند برای مردان و زنان مدرن هم مجذوب کنندهیت به همراه داشته باشند.

منابع: sylvaine-delacourte, dossier, loreperfumery, fragrantica, parfumerienasreen

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 خرداد 1403 بروزرسانی: 22 خرداد 1403 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 1005

به "عطر پودری چیست و چه مدل عطرهای پودری زنانه و مردانه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطر پودری چیست و چه مدل عطرهای پودری زنانه و مردانه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید