لبنیات لاغر می کند؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، گروه شیر و لبنیات، آشناترین موادغذایی هستند که از دیر باز مورد توجه بوده اند اما هنوز ناشناخته هستند و با توسعه روزافزون مطالعات، نقش آنها در سلامتی انسان بیشتر نمود پیدا می کند. برخی مطالات از ارتباط این گروه از مواد غذایی و کنترل وزن خبر می دهند.

لبنیات لاغر می کند؟

لبنیات لاغر می نماید؟

گروه شیر و لبنیات، آشناترین موادغذایی هستند که از دیر باز مورد توجه بوده اند اما هنوز ناشناخته هستند و با توسعه روزافزون مطالعات، نقش آنها در سلامتی انسان بیشتر نمود پیدا می نماید. برخی مطالات از ارتباط این گروه از مواد غذایی و کنترل وزن خبر می دهند.

بر اساس آمار به دست آمده، چاقی در طی 20 سال گذشته افزایش یافته است و در حال حاضر، 65 درصد بزرگسالان اضافه وزن دارند یا چاق هستند و در بچه ها و نوجوانان 6 تا 11 سال هم اضافه وزن از 3/4 به 8/15 درصد رسیده و در این دو دهه 4 برابر شده است.

تاثیر مصرف لبنیات بر چاقی

طبق بیشتر بررسی های وضع تغذیه، کمی دریافت لبنیات در بیش از نیمی از بزرگسالان مشاهده شده و از آنجایی که لبنیات بهترین منبع غنی از کلسیم است، بسیاری از افراد با کمبود کلسیم روبرو هستند.

در یک مطالعه در آمریکا، مقدار دریافت کلسیم رژیمی افراد چاق را از 400 به 1000 میلی گرم در روز افزایش دادند بدون آنکه تغییری در مقدار کالری دریافتی ایجاد کنند، پس از گذشت یک سال، کاهش 9/4 درصدی در توده چربی بدنی مشاهده شد.

در مطالعه مشابهی که به مدت 24 هفته روی بزرگسالان چاق پیروی کننده از رژیم با کالری محدود انجام گرفت، گروهی که روزانه 1200 تا 1300 میلی گرم کلسیم به صورت لبنیات مصرف می کردند، 70 درصد مقدار کاهش وزن بیشتر و 64 درصد کاهش توده چربی بدنی بیشتر نسبت به گروه کم لبنیات داشتند. بررسی دیگری روی 5 مطالعه بالینی، نشان داد که دریافت بالای کلسیم به ویژه از طریق لبنیات با وزن کمتر در ارتباط است و هر 1000 میلی گرم کلسیم دریافتی، به طور میانه چند کیلوگرم وزن کمتر را در بردارد.

حتی در عدم محدودیت کالری دریافتی، افرادی با مصرف بیشتر لبنیات، وزن بهتری داشتند و نسبت به افرادی با مصرف کمتر لبنیات، مقدار چربی بدنی و به ویژه چربی تنه ای آنها کمتر بود و توده عضلانی بدنی بیشتر بود. همچنین در یک سال پیگیری روی 103 زن، دریافت بالای کلسیم رژیمی، به کاهش وزن گیری مجدد در آنها منجر شد.

لبنیات و احساس سیری

به این منظور، تعدادی از بزرگسالان دارای اضافه وزن را دو گروه کردند، به یک گروه صبحانه پر لبنیات و به گروه دیگر صبحانه کم لبنیات داده شد و دریافت غذایی 24 ساعته آنها مورد بررسی قرار گرفت. محققین مشاهده کردند که دریافت غذایی افراد دارای صبحانه غنی از لبنیات، در طول یک شبانه روز به طور میانهی کمتر از گروه دیگر است.

لبنیات و کنترل وزن

لبنیات نقش مهمی را در تنظیم وزن بدن دارد و با تعدیل متابولیسم بدن، افزایش وزن را به تاخیر انداخته و به حداقل می رساند. مهمترین عامل موجود در لبنیات که به آن چنین ویژگی ها را می دهد، کلسیم است. کلسیم لبنی، نقش مهمی در متابولیسم انرژی و کاهش خطر چاقی دارد.

بدن در پاسخ به رژیم های کم کلسیم، مقدار کلسیتریول (فرم فعال ویتامین D) خون را بالا می برد. با افزایش کلسیتریول، مقدار ورود کلسیم به داخل سلول های چربی بیشتر شده و با تحریک ژن لیپوژنیک، مقدار آنزیم کلیدی لیپوژنز افزایش می یابد. در نتیجه، سنتز و ذخیره چربی در بدن بالا می رود اما با افزایش کلسیم دریافتی، سطح کلسیتریول کاهش یافته و سنتز و تجمع چربی در بافت چربی کمتر می شود. طبق مطالعات، رژیم با افزایش 2/1 درصد کلسیم دریافتی، لیپوژنز 51 درصد کم شده و لیپولیز 3 تا 5 برابر می شود.

از طرفی، افزایش کلسیم دریافتی، با تحریک سنتز نوعی پروتئین خاص، دمای مرکزی بدن و مقدار گرمازایی را بالا می برد، همچنین توانایی بدن را در اکسیداسیون چربی بالا برده و اتلاف انرژی به صورت گرمای بدن را افزایش می دهد بنابراین در دوران محدودیت کالری دریافتی در رژیم های لاغری با حفظ ترموژنزیز بدن، مقدار کاهش وزن بدن را بیشتر می نماید. همچنین افزایش کلسیم رژیمی موجب افزایش میانهی در دفع اسیدچرب شده، جذب چربی در مجرای گوارشی را کاهش داده و اتلاف انرژی از مدفوع را بالا برده، بنابراین کالری دریافتی بدن پایین می آید.

بهترین منبع دریافت کلسیم

استفاده از لبنیات برای افزایش آثار ضدچاقی کلسیم مهم است و بر اساس تحقیقات اجرا شده، کلسیم لبنیات 50 تا 100 درصد موثرتر از کلسیم مکملی (کربنات کلسیم) است و در کاهش آدیپوسیت ها تاثیر دو برابری را دارد. البته لازم به ذکر است که طبق بررسی های موجود، بدون مصرف شیر و لبنیات افراد هرگز نخواهند توانست نیازهای کلسیمی خود را دریافت کنند. لبنیات حاوی ترکیبات فعال حیاتی دیگری هم هست که یا به صورت مستقل از کلسیم عمل کرده یا به صورت سینرژیک با کلسیم عمل می نماید. مهارکننده ECA موجود در شیر، مقدار آنزیمی را که محرک لیپوژنز است کاهش می دهد و مانع افزایش چربی در بدن می شود. از طرف دیگر غلظت بالای آمینواسیدهای شاخه دار در پروتئین آب پنیر، به صورت هم افزایی با کلسیم عمل کرده و تاثیر کلسیم را بیشتر می نماید.

تحمل نکردن لبنیات

در برخی افراد مصرف شیر و لبنیات، آثار سویی را در بردارد. عدم تحمل لاکتوز شیر، یکی از شکل های متداول عدم تحمل غذایی است. این افراد به دلیل کمبود یا فقدان آنزیم لاکتاز، قادر به هضم و جذب لاکتوز که تنها قند موجود در شیر است، نیستند و با مصرف شیر دچار اسهال، دل پیچه و نفخ می شوند. بنابراین بهترین روش دریافت کلسیم برای آنها مصرف قرص حاوی آنزیم لاکتاز همراه با شیر یا مصرف شیر بدون لاکتوز است که در حال حاضر در بازار مصرف ایران موجود است. البته شیر سویا هم می تواند جانشین به نسبت خوبی باشد.

واکنش معکوس با پروتئین شیر، نوع دیگری از عدم تحمل غذایی است که به نظر می رسد نوعی پاسخ آلرژیک از طریق آنتی بادی های بدن بر علیه پروتئین شیر باشد. به این افراد مصرف شیر سویا و یا نوع خاصی از فرمولاسیون شیر گاو که حاوی پروتئین هیدرولیز شده هستند، توصیه می شود. منبع: http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 500

به "لبنیات لاغر می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنیات لاغر می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید