ماهیچه های انسان در فضا آب می گردد؟!

به گزارش وبمستر وبلاگ، فضانوردان فقط با شش ماه دور ماندن از زمین، ممکن است در شرایط خلاء فضا تا 40 درصد از ماهیچه های خود را از دست بدهند، از این رو دانشمندان باید بتوانند تغییرات ممکن در برنامه های آینده فضایی را به لحاظ کمّی آنالیز و مدل سازی نمایند.

ماهیچه های انسان در فضا آب می گردد؟!

همزمان با کوشش های بشر برای راه یابی به سیارات دیگر، اسپیس ایکس و سازمان فضایی بریتانیا به منظور درک بهتر از [فرایند]تحلیل رفتن ماهیچه ها، صد ها کرم را به فضا خواهند فرستاد.

فضاپیمای CRS-22 که چند روز پیش (آدینه چهارم ژوئن ساعت 6 عصر) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب شد، کرم های میکروسکوبی کوچکی به نام کرم الگانس را راهی ایستگاه فضایی بین المللی کرد. این کرم ها سپس برای مطالعه و آنالیز به مت شش روز درون انکوباتور (محفظه مخصوص کِشت) قرار خواهند گرفت.

کرم، نخستین ارگانیسم پرسلولی بود که نقشه ساختار ژنتیکی آن کامل تهیه شد و دانشمندان دریافتند که بسیاری از 20هزار ژن آن مشابه ژن های انسان است و مانند هم عمل می نمایند؛ از جمله در برابر تاثیر (خلاء و بی وزنی) فضا بر ماهیچه ها.

تیم اتریج، استاد دانشگاه اکستر (یکی از موسسات علمی که در کنار دانشگاه ناتینگهام روی این پروژه کار می نماید)، می گوید: کرم ها به طرز شگفت آوری الگوی خوبی برای اندازه گیری عملکرد ماهیچه های انسان محسوب می شوند.

در سطح مولکولی، هم از نظر ساختاری و هم متابولیکی، بسیار شبیه به ماهیچه های انسان هستند و [آنالیز آن ها]به خصوص از منظر پرواز های فضایی، مزایای عملی و کاربردی بسیاری دارد. این کرم ها بسیار کوچکند، سریع رشد می نمایند، و اندازه گیری و آنالیز عملکردشان هم ساده و کم هزینه است. این موارد، کرم ها را به گزینه ای خوب برای آنالیز تبدیل می نماید.

فضانوردان فقط با شش ماه دور ماندن از زمین، ممکن است در شرایط خلاء فضا تا 40 درصد از ماهیچه های خود را از دست بدهند، از این رو دانشمندان باید بتوانند تغییرات ممکن در برنامه های آینده فضایی را به لحاظ کمّی آنالیز و مدل سازی نمایند.

دانشمندان امیدوارند با استفاده از داده های به دست آمده از این ماموریت پژوهشی فضایی، روش های درمانی کارآمدی را در درمان دیستروفی ماهیچه ای (تخریب یا اختلال در رشد بافت ماهیچه ای) توسعه دهند. زمانی که ماهیچه ها تخریب می شوند، میزان ناتوانی و ازکارافتادگی نیز افزایش می یابد.

نیت شفچک، استاد زیست شناسی فضایی در دانشگاه ناتینگهام، می گوید: آزمایش مولکولی ماهیچه ها با این هدف انجام می گردد که دلیل کاهش و از دست رفتن (بافت های) عصبی -ماهیچه ای را دریابیم.

این پژوهش به ما یاری خواهد نمود که مولکول های تعیین عامل مسائل ماهیچه ای در سفر های فضایی را تعیین کنیم، و امکانِ آزمودن میزان کارآمدی روش های درمانی برای جلوگیری از زوال و تحلیل رفتن ماهیچه ها را (که در اثر پرواز های فضایی ایجاد می شوند) در اختیار ما می گذارد

این گونه زیستی از کرم ها (کرم الگانس)، پیش از این نیز در سال 2009، زمانی که پروفسور شفچک آن ها را با شاتل فضایی آتلانتیس به ایستگاه بین المللی فضایی فرستاد، زمین را ترک نموده بودند. هرچند کرم ها به دفعات بیشتری در سفر های فضایی شرکت داده می شوند، سایر جانوران نیز این اواخر راهی سفر های فضایی شده اند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 385

به "ماهیچه های انسان در فضا آب می گردد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهیچه های انسان در فضا آب می گردد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید