مردی که 20 سال با یک کرم نواری در مغزش زندگی کرد!

به گزارش وبمستر وبلاگ، مغز مردی که با تشنج شدید به بیمارستان منتقل شده بود حامل یک مهمان ناخوانده بود.

مردی که 20 سال با یک کرم نواری در مغزش زندگی کرد!

به گزارش ایسنا و به نقل از واشنگتن پست، مردی 38 ساله که دچار تشنج شدید شده بود به بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون منتقل شد.

او که شرایط سلامتی خوبی داشت و سابقه علائم مرتبط نداشت بار دیگر در بیمارستان دچار حمله شد. پزشکان دلیل بروز این اتفاق را تا پیش از مشاهده سی تی اسکن نمی دانستند، اما اسکن مغزی یک مهمان ناخوانده را نشان می داد.

پزشکان سه ضایعه مغزی یافتند و بیماری این فرد را سیستی سرکوزیس عصبی (neurocysticercosis) اعلام کردند. این بیماری نوعی عفونت بافتی است که عامل آن کرم نواری است. آن ها دریافتند که کیست های لارو کرم نواری 20 سال قبل به مغز این مرد رفته اند و در بخش هایی از مغز او قرار گرفته اند.

این یافته ها که در روز پنجشبه در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است نشان می هد که این مرد 38 ساله که هویت او معین نیست پیش از آن که به ایالات متحده مهاجرت کند در منطقه ها روستایی گواتمالا زندگی می نموده است.

معین نیست که چگونه چندین انگل وارد مغز او شده اند، اما پزشکان این احتمال را مطرح کردند که او غذایی مصرف نموده است که فردی دارای انگل آن را تهیه نموده است.بیماری های مرتبط با انگل در منطقه های از گواتمالا که او در آن زندگی می نموده، همه گیر است.

اندرو جی کول (Andrew J. Cole) محقق ارشد این مقاله نوشت: با توجه به سابقه زندگی او در گواتمالا و و سلامت او یک روز پیش از بروز صرع می توان گفت که محتمل ترین بیماری سیستی سرکوزیس عصبی است.

ادوارد تی ریان (Edward T. Ryan) مدیر بخش بیماری های عفونی در بیمارستان ماساچوست و یکی از نویسندگان این مقاله به واشنگتن پست گفت که این مورد بسیار قابل توجه بود، زیرا این کرم نواری مدت ها قبل مرده بود، اما همچنان باعث ایجاد تشنج در این فرد می شد.

ریان می گوید: مشکل این مرد کمی غیرمعمول بود، اما نادر نبود، زیرا انگل موجود در مغز او مرده بود و هیچ انگل زنده ای در مغز او برای یک تا دو دهه باقی نمانده بود. عفونت مدت ها قبل از بین رفته بود، اما بخشی از مغز او دچار زخم شده بود و این بخش باعث بروز تشنج می شد.

اگرچه عفونت انگلی در ایالات متحده آمریکا نادر است، اما بعضی از موارد رازآلود پزشکی در سال های اخیر ناشی از کرم نواری بوده است.

در سال 2019 پزشکان نیویورکی در طی جراحی مغز یک زن برای برداشتن تومور دریافتند که او تومور ندارد بلکه یک کرم نواری نابالغ در مغز این بیمار زندگی می نماید.

در همان سال معین شد که مردی در تگزاس که از سردرد و لکنت زبان رنج می برد دچار عفونت انگلی است و اگر به سرعت درمان نمی شد ممکن بود جان خود را از دست بدهد.

مصرف گوشت نپخته خوک و حضور در منطقه ها غیر بهداشتی دو عامل اصلی ابتلا به این بیماری است. احتمال ابتلا به این بیماری به وسیله بلعیدن تخم های میکروسکوپی این کرم نیز وجود دارد. انتقال این عفونت از فردی به فرد دیگر نیز با مصرف غذای تهیه شده به وسیله فرد آلوده امکانپذیر است.

ریان می گوید: کرم های نواری پس از عبور از ماهیچه و بافت ها، سیستم عصبی مرکزی را آلوده می نمایند. پس از مرگ آن ها طی 5 تا 10 سال عفونت ایجاد شده باعث بروز علائمی مثل سردرد و تشنج می گردد.

در خصوص مرد ماساچوستی، کرم نواری پس از گذشت دهه ها همچنان باعث ایجاد عفونت شده بود.پزشکان پس از آن که تشنج او را با دارو کنترل کردند او را تحت درمان با داروی ضدانگل و ضد التهاب قرار دادند. او پس از پنج روز بدون داشتن علائم از بیمارستان مرخص شد.

آن ها این فرد را طی سه سال بعد مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که تورم اطراف بزرگ ترین ضایعه مغزی او کاهش یافته است و او با مصرف دارو دیگر دچار تشنج نشده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 590

به "مردی که 20 سال با یک کرم نواری در مغزش زندگی کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردی که 20 سال با یک کرم نواری در مغزش زندگی کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید