هاله نامرئی در اطراف بدن انسان کشف شد

به گزارش وبمستر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از تلگراف، برای نخستین بار تحقیقات نشان داده هنگامیکه ازن موجود در هوا با روغن و پوست بدن انسان واکنش می دهد، یک مه نامریی حاوی مولکول های پاک کننده هوا به وسیله بدن فراوری می گردد.

هاله نامرئی در اطراف بدن انسان کشف شد

مولکولهای رادیکال OH که عمر کوتاهی دارند این هاله پاکسازی نماینده را تشکیل می دهند و می توانند مولکول های سمی که به وسیله نور خورشید فراوری می شوند را خنثی نمایند. به همین علت مولکول های مذکور شوینده اتمسفر لقب گرفته اند.

اما کشف این هاله که در حقیقت یک میدان اکسیداسیون دور بدن افراد است، برای نخستین بار نشان می دهد مولکول های رادیکال OJ به وسیله انسان نیز فراوری می گردد. البته کارشناسان هنوز نمی دانند میدان مذکور خوب یا بد است زیرا تاثیر آن ناشناخته است.

پروفسور جاناتان ویلیامز از انستیتو شیمی مکس پلانک در آلمان مولف ارشد این پژوهش است. او در این باره می گوید: میدان مذکور احتمالا هوا را قبل از تنفس تمیز می نماید اما اطلاع دقیقی از آن نداریم. احتمالات دیگری هم وجود دارد که نگران نماینده تر هستند. مثلا ممکن است یک ترکیب که تصور می گردد بدون خطر است، پس از اکسید شدن در میدان OH سمی تر گردد. ما اکنون که چنین میدانی را کشف کردیم و باید تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

ویلیامز و همکارانش در این تحقیق 4 نفر را همراه ماسک اکسیژن در اتاق استریل قرار دادند و سطح رادیکال های OH در هوا را میزان گرفتند. در مرحله بعد آنها ازن را در اتاق منتشر کردند و شاهد افزایش ناگهانی سطح مواد شیمیایی بودند. آنها تصاویری از داده هایی ایجاد کردند که میدان های اکسیداسیون را نشان می داد.

هاله شیمیایی تا حدی شبیه اشعه ای درخشان و سبز رنگ است که دور بشکه های زباله های هسته ای در انیمیشن ها دیده می گردد.

تحلیل های بیشتر نشان داد اسکوالین(ماده شیمیایی که پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد) با ازن واکنش نشان می دهد و پس از واکنش های شیمیایی پیچیده، میدان اکسیداسیون OH را به وجود می آورد.

ویلیامز در این باره می افزاید: هنگامیکه من تنفس می کنم یک فرایند شیمیایی اتفاق می افتد .

پیش از این تصور می شد مواد شیمیایی پاک نماینده هوای OH فقط خارج از نور خورشید تشکیل می گردد، اما اکنون یافته های نو نشان دهنده مکانیسمی دیگر برای تغییر آنها است. مولکول های رادیکال به شدت ناپایدار هستند و زیر نور آفتاب در هوا به وجود می آیند. در مرحله بعد آنها به هر ترکیبی اطراف خود حمله می نمایند. آنها شبیه شیرهای غران هستند که فقط می خواهند اتم های هیدروژن را از هر چیزی جدا نمایند و به آب تبدیل شوند تا پایدار بمانند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 شهریور 1401 بروزرسانی: 17 شهریور 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 827

به "هاله نامرئی در اطراف بدن انسان کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاله نامرئی در اطراف بدن انسان کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید