هر آنچه که باید درمورد سریال شرم بدانید؛ از زمان پخش و تکرار تا تعداد قسمت ها

به گزارش وبمستر وبلاگ، سریال شرم در 30 قسمت پخش می شود. قصه سریال شرم روایتگر زندگی چند خانواده است که هر کدام از شخصیت های آن گرفتاری های خاص خود را دارند که در نهایت همه آن ها با یک نخ تسبیحی به هم وصل می شوند. این سریال به قلم سعید فرهادی نوشته شده که پیش از این نیز سریال های همچون پریا و تا ثریا را نیز به نگارش درآورده بود.

هر آنچه که باید درمورد سریال شرم بدانید؛ از زمان پخش و تکرار تا تعداد قسمت ها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

خبرنگاران| مجموعه تلویزیونی شرم که قرار است از امشب روی آنتن صدا و سیما برود، جایگزین سریال صفر بیست و یک می شود که اول آذرماه سال جاری پخش آن به پایان رسید. سریال 30 قسمتی شرم هرشب ساعت 20:45 از شبکه سه سیما پخش می شود. تکرار آن قسمت نیز فردای همان روز ساعت 14:30 از شبکه 3 سیما بازپخش خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، سریال شرم به تهیه کنندگی امیر مهدی پوروزیری و کارگردانی احمد کاوری ساخته شده است. این سریال اردیبهشت ماه سال جاری آماده تصویربرداری شد. با این حال، پس از چند ماه سختی و رو برو شدن با چالش هایی همچون مرگ ناگهانی بازیگر سرشناس سریال شرم، سیروس گرجستانی و شیوع ویروس کرونا، پایان ماه گذشته در پردیس تئاتر خاوران تهران تصویربرداری آن به پایان رسید.

قصه سریال شرم روایتگر زندگی چند خانواده است که هر کدام از شخصیت های آن گرفتاریی های خاص خود را دارند که در نهایت همه آن ها با یک نخ تسبیحی به هم وصل می شوند. این سریال به قلم سعید فرهادی نوشته شده که پیش از این نیز سریال هایی همچون پریا و تا ثریا را به نگارش درآورده بود.

اگر سه سریال اخیر این نویسنده را در یک دسته بندی قرار دهیم، باید در سریال شرم نیز شاهد فضای تلخ و گزنده ای از نقد جامعه کنونی باشیم. در دسته بندی فیلمنامه های پیشین فرهادی، سریال های تا ثریا و پریا هر دو داستانی زنانه داشتند. در سریال تا ثریا نقش اصلی آن را زنی به نام ثریا ایفا می کرد که با آوردن مال حرام در زندگی اش باعث اتفاق های ناگواری برای خود و خانواده اش شده بود.

در این سریال معضلات و مسائل یک خانم بعد از فوت همسرش را نشان می داد. همچنین، در سریال پریا نیز زندگی دختری به نام پریا را نشان می داد که به دلیل ابتلای همسرش به ایدز مسائلی در زندگی او به وجود آمد. هر دوی این داستان ها به نوعی دغدغه نویسنده درمورد زندگی زنان و معضلات آن ها در جامعه فعلی را نشان می دهد.

سریال شرم یک ملودرام اجتماعی است. این سریال آخرین حضور مرحوم سیروس گرجستانی در دنیای بازیگری و بازگشت ابوالفضل پورعرب به یک سریال تلویزیونی بعد از چهار سال است. همچنین، اردلان شجاع کاوه پس از 10 سال غیبت در تلویزیون، در سریال شرم مقابل دوربین رفته و هم بازی بازیگران سرشناس این سریال شده است.

پوروزیری تهیه کننده سریال شرم در گفت و گو با رسانه ها گفته بود قرار بود نیمه اول کار در هتلی بگذرد که مجبور شدیم آن هتل را بسازیم؛ چون شرایط کرونا اجازه نمی داد به هتل ها برویم. از طرفی نمی توانستیم کار را متوقف کنیم و آنتن تلویزیون مدت زیادی خالی می ماند، پس مجبور بودیم پروداکشن را جلو ببریم.

همچنین، او گفته این سختی کرونا باعث شد تا در حد کاری تاریخی، ساخت و ساز کنیم. این هتل در قلعه حسن خان بنا شده است که این سختی کار ما را بیشتر می کرد. کرونا همه چیز را تحت الشعاع قرار داد، بازیگران نمی تواستند ماسک زده در جلوی دوربین قرار بگیرند. ما مجبور بودیم تقریباً تمام لوکیشن ها را قبل و بعد از کار کرونا زدایی کنیم.

با این حال، پوروزیری گفته بود انتخاب بازیگرانی همچون ابوالفضل پورعرب و اردلان شجاع کاوه بازگشت شان به تلویزیون جذاب است. از طرفی آخرین حضور سیروس گرجستانی که با سریال شرم رقم می خورد. ما از همان ابتدای کار که درباره ترکیب بازیگران با احمد کاوری صحبت کرده بودیم و ترجیح مان این بود از بازیگرانی استفاده کنیم که به معنای بازیگرانی باشند که حسِ نوستالژیک هم با خودشان بیاورند.

او ادامه داد اردلان شجاع کاوه بازیگر بسیار خوبی است که از شدت اینکه خودش سخت گیر و سخت پسند است کم کار شده بود. او وقتی به اینجا می آمد و حضور هنرمندانه اش را جلوی دوربین می دیدیم حسرت می خوردیم چرا سالیان سال این بازیگر دوست داشتنی بازی نکرده است.

البته، ترکیب بازیگران مان را سعی کردیم طوری انتخاب کنیم که نوستالژی باشند که ارتباطی با قصه ما دارند. قصه ما حسّ نوستالژیک دارد و ویژگی هایی که به حسّ و حال جامعه و بازیگران مرتبط است.

پوروزیری گفته بود استراتژی مان این بود که کسانی خاک صحنه خوردند و برای بازیگر شدن جان گذاشتند را استفاده کنیم نه اینکه به سراغ کسانی برویم که اتفاقی بازیگر شده اند. یکی از ویژگی هایی که مدنظر احمد کاوری در مقام کارگردان هم بود، دوست داشت آدم هایی که سختی کشیده اند و بازیگر شده اند، در شرم ایفای نقش کنند.

او درمورد سیروس گرجستانی و بیش از 200 دقیقه ایفای نقشش در سریال شرم، گفته بود وقتی خبر فوت آقای گرجستانی را شنیدیم قاعده کار این بود که ندانی باید چه کار کنی و چطور ادامه بدهی. ما مجبور بودیم ادامه دهیم و فکر کنیم چطور پیش برویم. بیش از 200 دقیقه با سیروس گرجستانی ضبط کرده بودیم و این لحظات بسیار لذت بخش بودند.

پوروزیری افزود بسیاری به ما می گفتند عاقبت فیلم چه می شود و بدون حضور ایشان چه می کنید و ما گفتیم حضور سیروس گرجستانی خیلی برای ما مهم است. نشستیم و فکر کردیم گزینه های مختلف پیش روی ما بود که ترجیح دادیم نقش حذف نشود.

تهیه کننده سریال شرم گفته بود: بعد از اینکه تصمیم گرفتیم نقش حذف نشود، به سراغ ایده های دیگر رفتیم مثل بدل سازی و شبیه سازی که چند پلان گرفتیم، اما واقعیت این بود که ما به بازیگر حرفه ای برای پیش بردن این نقش و داستان مربوط به کاراکتر نیاز داشتیم.

با این حال، خواستیم با بیننده صادق باشیم بنابراین به سراغ گزینه ای در حد و اندازه های گرجستانی برویم و سیاوش طهمورث انتخاب شد. جالب است که سیروس گرجستانی در تئاتر بسیار درخشان معرکه در معرکه به نویسندگی طهمورث و داود میرباقری و البته کارگردانی خود طهمورث بازی کرده بود. به همین خاطر به سراغ او رفتیم.

همچنین، امیرمهدی پوروزیری گفته بود حالا که چرا پای بست، شرم شد؟ از آنجایی که شرم التهاب و بحران جدی دارد، شب که ما می خوابیم اگر هرکدام از ما از روزی که گذرانده و از کاری که کرده باشیم شرم سار نباشیم، روز درستی است. بحث گناه در سریال جدی بوده چرا که گناه هیچ گاه شما را رها نمی کند و از واقعیت های درام است.

احمد کاوری کارگردان سریال شرم درمورد چالش ها و سختی های ساخت این سریال گفته بود اینکه در فضای شهری ساده ای بتوانیم مخاطب را تحت تأثیر قرار دهیم، بزرگ ترین چالشی است که این مدل کار ها همیشه داشته اند.

کاوری اظهار داشت قصه، فیلمنامه، لحظه ها، بازی ها و باورپذیری، همه ارکانی است که باید در این نوع کار ها کنار هم قرار بگیرند تا مخاطب با داستان همراه شود. به نظر می رسد اگر اقبال ما بلند باشد تماشاچی می تواند با داستان سریال شرم ارتباط برقرار کند.

در سریال شرم بازیگران سرشناسی، چون ابوالفضل پورعرب، فاطمه گودرزی، اردلان شجاع کاوه، فریبا متخصص، نسیم ادبی، سید مهرداد ضیایی، آشا محرابی، الهام طهموری، میلاد میرزایی، نیما نادری، مهرزاد جعفری، مهیار شاپوری، مرحوم سیروس گرجستانی و سیاوش طهمورث حضور دارند.

سایر عوامل این سریال تهیه کننده: امیرمهدی پوروزیری، کارگردان: احمد کاوری، نویسنده: سعید فرهادی، مدیر فیلمبرداری: علیرضا رجایی مقدم، مدیر صدابرداری: فرخ فدایی، مجری طرح: وحید معدنی، مدیر برنامه ریزی و مشاور پروژه: حسن لفافیان، تدوین: رضا کردبچه، طراح صحنه و لباس: فرامرز بادرام پور، مدیر صداگذاری: مهدی جمشیدیان، موسیقی: مسعود سخاوت دوست، مدیر تولید: داوود معدنی، عکاس: معین باقری، مشاور رسانه ای: علی مرادخانی هستند.

همچنین، خوانندگیِ تیتراژ پایانی سریال شرم بر عهده گرشا رضایی است.

منبع: فرادید
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 33

به "هر آنچه که باید درمورد سریال شرم بدانید؛ از زمان پخش و تکرار تا تعداد قسمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که باید درمورد سریال شرم بدانید؛ از زمان پخش و تکرار تا تعداد قسمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید