بحران کمبود انسولین در اردبیل

به گزارش وبمستر وبلاگ، علی عبداللهی رئیس اداره نظارت بر دارو معاونت غذا و داروی استان با بیان اینکه کمبود انسولین نوورپید برطرف شده است، گفت: شاید کمبودی مقطعی در شهرستان ها باشد که با نظارت و بازرسی های میدانی سعی نموده ایم کم و کسری در رابطه با انسولین نداشته باشیم.

بحران کمبود انسولین در اردبیل

بحران کمبود انسولین که در اواخر امسال مشقت هایی برای این بیماران ایجاد نموده بود، حالا مدتی است که با تکرار سناریوی نایاب شدن انسولین، بار دیگر نگرانی از تامین دارو در آنها بالا رفته است و حالا در روزهایی که پیک چهارم کرونا اوج گرفته است در صف های طولانی داروخانه های مرجع دولتی می ایستند تا سهمیه همیشگی شان را دریافت نمایند.

نوورپید یک نوع انسولین مدرن با تاثیر فوری است. محصولات انسولینی مدرن، نسخه ای بهبود یافته از انسولین انسانی هستند. این دارو یکی از داروهای حیاتی برای کنترل بیماران دیابتی است که در اردبیل نیز از امسال بیماران با کمبود آن روبرو شده اند.

در این رابطه با چند شهفرایند در مورد کمبود انسولین نوورپید و لانتوس سوال نموده ایم که در ادامه می خوانید:

علی با 22 سال سن یک فرد دیابتی هست و با انسولین درمان می شود، وی در رابطه با کمبود انسولین نوورپید می گوید: اخیرا با نسخه معتبر پزشکی جهت دریافت انسولین به داروخانه مراجعه کردم که بجای 10 قلم انسولین به دستور پزشک که دو نوع است، تنها 2 قلم دادند.

وی ادامه داد: این 10 قلم سهمیه یک ماه من است و در طی این دو ماه فقط 4 قلم انسولین دریافت نموده ام که داروخانه ها مدعی هستند کمبود انسولین است، باید به سازمان غذا و دارو مراجعه کنید، وقتی به سازمان غذا و دارو مراجعه می کنیم می گویند شما سهمیه کامل گرفته اید. این بیماری یک بیماری سرماخوردگی نیست. اگر انسولین به بدن بیماران نرسد عواقب بدی برای ما دیابتی ها خواهد داشت.

محمد 45 سالش هست وی درخواست رسیدگی دارد و می گوید در اردبیل انسولین لانتوس پیدا نمی شود یک بیمار دیابتی با بیماری قلبی وفشار خون بالا؛ با قند 500 که روزانه 130 دوز مصرف انسولین دارد چیکار باید کند.

وی در ادامه گفت: جمعیت کشور رو به سالمندی است و بیماری دیابتی در بین سالمندان شایع است، باید مسئولین تامین داروهای انسولین را در اولویت قرار دهند که متاسفانه فراوری داخلی ندارد و با کوچکترین خللی مردم و مسئولان با مسائل بزرگی روبرو می شوند.

با یکی از داروخانه های شبانه روزی در رابطه با این کمبود سوال کردم. مرتضی محبی اظهار دارد: انسولین نوورپید قلمی طبق سهمیه معاونت غذا و دارو هر ماه فقط 5 قلم توزیع می شود. به دلیل کمبودی که دارد بصورت ضعیف در تمامی داروخانه ها معمولا 5 تا و به ندرت 10 قلم توزیع می شود.

وی در ادامه می گوید قیمت انسولین نوورپید و لانتوس هیچ تغییری ننموده است و با دفترچه های درمانی مبلغی ناچیز است.

وی در ادامه می گوید: کمبود انسولین دلایل زیادی دارد از جمله اینکه انسولین یک داروی وارداتی است و با قرنطینه شدن داروها با فراگیری کرونا در زمستان سال گذشته سه ماه تاخیر داشت و مسائلی را به وجود آورده بود که خوشبختانه امسال نسبت به اواخر امسال بهبود چشمگیری داشته است.

علی عبداللهی رئیس اداره نظارت بر دارو معاونت غذا و داروی استان با بیان اینکه کمبود انسولین نوورپید برطرف شده است، گفت: شاید کمبودی مقطعی در شهرستان ها باشد که با نظارت و بازرسی های میدانی سعی نموده ایم کم و کسری در رابطه با انسولین نداشته باشیم.

وی اضافه نمود: کمبود انسولین و هر داروی خاص دیگری براساس جمعیت آن شهر است که در کل کشور از سوی مسئولین از حساسیت بالایی برخوردار است. همچنین با سهمیه بندی انسولین توانسته ایم فرایند نادرست مصرف آن نیز باید اصلاح کنیم تا همه بیماران به مقدار نیازشان انسولین دریافت نمایند.

وی ادامه داد: محدودیت برای بیمارانی است که بیش از اندازه مورد نیازشان انسولین مصرف می نمایند. همچنین این محدودیت شامل بیمارانی می شود که با نسخه آزاد و نسخه شهرهای دیگر به داروخانه ها مراجعه می نمایند. متاسفانه سرانه مصرف انسولین بالا هست و روز به روز نیز افزایش می یابد که علت آن به نحوه مصرف مواد غذایی و کنترل درست مواد نشاسته ای بر می شود.

عبداللهی در ادامه با بیان این که بیماران باید در سامانه ثبت نام نمایند تا مسئولان به بیماران در توزیع دارو یاری نمایند. اضافه نمود: لانتوس و نوورپید قلمی نوع کمیاب انسولین است که بصورت سهمیه بندی در داروخانه ها توزیع شده است.

وی ادامه داد: قیمت مصوبه داروهای انسولین هیچ تغییری ننموده است و بیماران بخاطر کمبود داروهای انسولین نگران افزایش قیمت آن نباشند.

رئیس اداره نظارت بر دارو معاونت غذا و دارو در ادامه گفت: بیماران دیابتی برای دریافت سهل داروهای انسولین می توانند به داروخانه های دانشگاه ها، هلال احمر، داروخانه 22بهمن و همچنین داروخانه های شبانه روزی مراجعه نمایند.

گزارش از سولمازنعمتی خبرنگار خبرنگاران اردبیل

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 344

به "بحران کمبود انسولین در اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران کمبود انسولین در اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید