تصویر کوسه ای که روی زمین راه می رود!

به گزارش وبمستر وبلاگ، کوسه های سردوشی جوان می توانند به یاری باله های پارویی شکل خود در داخل و خارج آب راه بروند. این مساله نوعی از تکامل است که محققان آن را با عنوان شکستن تمامی قوانین بقا توصیف می نمایند.

تصویر کوسه ای که روی زمین راه می رود!

به گزارش خبرنگاران، گونه هایی از این کوسه ها که در منطقه ها صخره ای زندگی می نمایند، می توانند تقریبا دو ساعت را بدون هیچ اکسیژنی تاب بیاورند.

کوسه های سردوشی در صخره های اطراف سد بزرگ مرجانی استرالیا زندگی می نمایند و زیستگاه آن ها می تواند به خاطر جزر و مد کاملا از محیط اطراف خود جدا گردد. گونه های دیگری از کوسه های متحرک را می توان در اطراف استرالیا، اندونزی و پاپوآ گینه نو یافت.

هنگام جزر و مد، گاهی اوقات کوسه ها در حوضچه های سنگی کم عمق به دام می افتند. در نتیجه این گونه طوری تکامل یافته که برای زنده ماندن بتواند دو ساعت را بدون اکسیژن تاب بیاورد و با یاری باله های پارویی شکل خود بخزد.

محققان دانشگاه فلوریدا آتلانتیک این گونه از تکامل کوسه های سردوشی را شکستن تمامی قوانین بقا می دانند. این دانشمندان در حال آنالیز چگونگی تغییرات توانایی راه رفتن و شنا کردن در اولین مراحل تکامل کوسه های سردوشی هستند.

این کوسه ها وقتی که تازه از تخم بیرون می آیند از یک کیسه زرده داخلی اما وقتی کمی بزرگتر می شوند از علف و سبزی تغذیه می نمایند. این کیسه زرده داخلی به نوزادان ظاهری با شکم برآمده می دهد اما دانشمندان کشف کردند که این شکل ظاهری تفاوت چندانی در سرعت حرکت آن ها به وجود نمی آورد.

بیشتر شبیه کابوس به نظر می آید، اما دانشمندان در حال تحقیق درباره کوسه ای هستند که روی خشکی راه می رود. کوسه های سردوشی جوان می توانند به یاری باله های پارویی شکل خود در داخل و خارج آب راه بروند. این مساله نوعی از تکامل است که محققان آن را با عنوان شکستن تمامی قوانین بقا توصیف می نمایند. گونه هایی از این کوسه ها که در منطقه ها صخره ای زندگی می نمایند، می توانند تقریبا دو ساعت را بدون هیچ اکسیژنی تاب بیاورند.

دکتر ماریان ای پورتر، محقق ارشد دانشگاه فلوریدا آتلانتیک می گوید: مطالعه حرکت کوسه های سردوشی به ما امکان درک توانایی این گونه و گونه های مشابه را در سازگاری ویا جدا شدن از شرایط چالش برانگیز محیط زندگی شان می دهد. این کوسه ها از توانایی راه رفتن خود برای مانور دادن در شکاف های کوچک صخره ها برای فرار از پرندگان و ماهیان شکارچی و هم چنین یافتن غذا استفاده می نمایند. درواقع، قابلیت های حرکتی این کوسه ها مرتبط با شرایط زیست محیطی چالش برانگیز آن هاست.

پورتر اکنون در حال تحقیق بیشتر راجع به چگونگی تاثیر تغییرات اقلیمی بر شرایط محیط زیست این جانوران در آینده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1401 بروزرسانی: 29 مرداد 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 817

به "تصویر کوسه ای که روی زمین راه می رود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر کوسه ای که روی زمین راه می رود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید