دستگاه تصویربرداری از بدن با یاری نانوذرات فراوری شد

به گزارش وبمستر وبلاگ، محققان به تازگی دستگاهی ساخته اند که در آن با یاری نانوذرات امکان تصویربرداری دقیق از داخل بدن فراهم می گردد. این دستگاه به نظارت در رسیدن دارو به سایت هدف در داخل بدن یاری شایانی می نماید.

دستگاه تصویربرداری از بدن با یاری نانوذرات فراوری شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، پژوهشگران موسسه علوم و فناوری گوانجو (GIST) دستگاه تصویربرداری ذرات مغناطیسی (MPI) ساختند که می تواند تصاویر بیومتریک با وضوح بالا با استفاده از نانوذرات مغناطیسی به عنوان ردیاب ایجاد کند.

این دستگاه تصویربرداری ذرات مغناطیسی، تصویر توزیع نانوذرات را با استفاده از سیگنال خروجی که توسط نانوذرات فراوری می گردد را ارائه می دهد. این سیگنال ها در یک منطقه فاقد میدان مغناطیسی (FFP) و با حذف خاصیت مغناطیسی نانوذرات وارد شده به FFP ایجاد می شوند. FFP موجب نوع خاصی از گرادیان میدان مغناطیسی می گردد تا با آن نانوذرات موجود در خارج از محدوده FFP دفع شوند. بر این اساس، موقعیت FFP را می توان توسط کاربر با ابزار هایی مانند ماوس کامپیوتر یا جوی استیک تنظیم کرد.

با استفاده از این دستگاه، پژوهشگران موسسه علوم و فناوری گوانجو پیروز به استفاده از اولین فناوری ناوبری یکپارچه در دنیا شد که تصویربرداری در زمان واقعی از غلظت و مکان نانوذرات را امکان پذیر می نماید.

فناوری تصویربرداری ذرات مغناطیسی، دستگاه تصویربرداری پزشکی نسل بعدی است که توسط موسسه تحقیقاتی فیلیپس برای اولین بار در سال 2005 فراوری و در اوایل سال 2010 تجاری سازی شد.

این فناوری، عملکرد GPS سه بعدی را برای نانوذرات فراهم می نماید که می تواند با فراوری یک منطقه فاقد میدان مغناطیسی (FFP) در یک فضای سه بعدی، موقعیت نانوذرات را در زمان واقعی در بدن معین کند. دستگاه این سیگنال را اندازه گیری نموده و یک تصویر توزیع سه بعدی از نانوذرات ارائه می دهد.

محققان از سامانه تصویربرداری ذرات مغناطیسی در زمان واقعی و یک پلتفرم ناوبری مبتنی بر MPI استفاده کردند تا جهت حرکتی نانوذرات دسته بندی شده را به صورت مستقیم کنترل و موقعیت نانوذرات را در بدن معین نمایند. به وسیله پلتفرم ناوبری مبتنی بر MPI، کاربران می توانند نانوذرات را با بازخورد بصری در زمان واقعی راهنمایی نمایند، که این به نوبه خود به آن ها امکان می دهد تحویل دارو را در سایت هدف با دقت انجام دهند.

این پلتفرم همچنین به کاربران امکان می دهد تا با تنظیم موقعیت FFP، جهت و میزان نیروی مغناطیسی را کنترل نمایند. این پلتفرم وقتی با MPI ترکیب گردد، می تواند از آن برای کنترل و ردیابی جهت ذرات مغناطیسی استفاده کند.

یون یونگ وون از پژوهشگران موسسه علوم و فناوری گوانجو می گوید: MPI که ما طراحی کردیم یک دستگاه تصویربرداری پزشکی نسل بعدی است. در این دستگاه، فناوری داخلی برای کنترل حرکت نانوذرات تزریق شده در بدن انسان و نظارت بر نانوذرات در زمان واقعی استفاده شده و در نتیجه موجب بهبود فرآیند درمان می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 118

به "دستگاه تصویربرداری از بدن با یاری نانوذرات فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تصویربرداری از بدن با یاری نانوذرات فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید