ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح های شهری

به گزارش وبمستر وبلاگ، تهران (پانا) - مشاور و مدیرکل دفتر شهرداری تهران گفت نمی توان در طراحی های شهری نسبت به مخاطبان و ذی نفعان بی تفاوت بود و تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن این طرح ها ضرورت دارد.

ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح های شهری

صبح امروز کارگاه مجالی برای طراحانه اندیشیدن به فرصت های شهری خیابان ولیعصر با هدف تبدیل خیابان ولیعصر به خیابانی کامل و حرکت در جهت ثبت جهانی با حضور 14 گروه معمار و طراح شهری، در سه پنل تخصصی برگزار شد.

در پنل اول این کارگاه طرح هایی برای اصلاح بن بست فلق، حد فاصله خیابان های جهان تاب و سی و دوم، ابتدای خیایان سید جمال الدین اسدآبادی و خیابان اتحادیه و مقابل دانشگاه تهران ارائه شد.

مصطفی کاظمی، مشاور و مدیر کل دفتر شهردار تهران که در این پنل حضور داشت با بیان اینکه طرح هایی که ارائه داده می شود باید جنبه اجرایی داشته باشد، گفت: در واقع اگر بتوانیم جزییات را تعیین کنیم، تفاوت میان طرح و خروجی زیاد نخواهد بود. شهرداری تهران با پیمانکاران مختلف سروکار دارد، باید طرح ها به گونه ای باشند که پیمانکاران بتوانند آن را تبدیل به خروجی مطابق با طرح کنند.

او همچنین با اشاره به نادیده گرفته شدن کف خیابان و تعیین نبودن مصالح مورد استفاده در طرح ها، گفت: بنا بر آب و هوا، میزان تردد، شکل خیابان و غیره باید نوع مصالح استفاده شده در کف خیابان تفاوت داشته باشد و این موضوع در طرح ها باید تعیین شود.

مدیر کل دفتر شهردار تهران اضافه کرد: همچنین در طراحی ها خط آسمان نیز اهمیت زیادی دارد، اینکه شهروندان از پایین چه چیزی را می بینند و اگر فردی از بالا ببینید، چه سازه هایی مقابل چشمش قرار گرفته است، اهمیت دارد.

کاظمی با بیان اینکه در طرح های ارائه شده به گونه های گیاهی کم تر پرداخته شد، تاکید کرد: ما در طرح ها باید به رفتاری که شهروندان با این محیط ها دارند و مخاطبان نیز توجه کنیم. طراحی برای مردم نباید باشد باید با مردم باشد. باید حس تعلق در مردم ایجاد کنیم و نمی شود نسبت به مخاطبان و ذی نفعان بی تفاوت باشیم.

او همچنین با اشاره به وجود عناصر مزاحم در طول خیابان ولیعصر گفت: شاید این عناصر به چشم شهروندان کم تر بیاید اما حضور دارند و چهره جهت را برهم می زند. در طرح ها باید به حذف این زوائد هم توجه شود.

مشاور شهردار تهران اضافه کرد: معتقدم ما در طراحی کلان حرفه ای هستیم اما در طراحی جزییات نه. اگر یاد بگیرم جزییات را طراحی کنیم در طراحی کلان هم پیروز خواهیم بود.

او همچنین به تاثیر علوم شناختی در طراحی شهری اشاره کرد و تاکید کرد که؛ در اصلاح رفتارهای شهروندان و تغییر آن ها می شود از علوم شناختی استفاده کرد.

در ادامه ایمانی جاجرمی، جامعه شناس نیز با بیان اینکه ایده ها باید ارتباط بین خیابان ولیعصر را با شهر تهران برقرار کند، گفت: فضای شهری باید زیرساخت اجتماعی نیز داشته باشند. فضایی برای آشناهایی اتفاقی، درنگ ها.درعین حال باید تصویری از آینده نیز در طرح ها ارائه شود که که بدانیم که در آینده چه فضایی داریم و با آن ارتباط برقرار کنیم.

او همچنین با بیان اینکه نیم رخ اجتماعی از مسائلی است که باید در طرح ها دیده شود، اضافه کرد: اینکه چه آدم هایی اطراف این پروژه زندگی می کنند؛ اهمیت زیادی دارد. درعین حال من مخالف این موضوع هستم که در طرح های شهری امتیاز بیشتری به گروه های بهره مند داده شود و مشکل ما در تهران همین مونوپل گروه های اقتصادی است.

او اضافه کرد: در عین حال باید پیامدهای طرح ها نیز تعیین و در در ارائه ها، تحلیل های جنسیتی لحاظ شود. اینکه طرح بیشتر به نفع زنان است یا مردان، آیا سالمندان در طراحی ها جایی دارند یا نه ودر عین حال تعیین باشد اجرا کننده طرح ها بخش خصوصی یا شهرداری است؛ نوع تعامل هرکدام از این بخش ها متفاوت است.

تورج فرهادی، شهردار منطقه 6 نیز معتقد است که؛ برای اجرای طرح ها باید واقع نگر بوده و پاهای خود را بر روی زمین بگذاریم. خیابان ولیعصر ستون فقرات شهر تهران است و اقدامات ما در این خیابان اهمیت زیادی دارد.

او ادامه داد: علاوه بر داستن نقش خیابان ولیعصر باید بین طراحی ها نیز ارتباط منطقی ایجاد شود. هر اقدامی باید مانند نخ تسبیح به هم مرتبط باشد و وقتی از بالا به خیابان ولیعصر نگاه می کنیم، ارتباطی جدا نشدنی بین عناصر ببینیم که در عین حال قابلیت اجرایی شدن هم داشته باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 147

به "ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح های شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح های شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید