طرح نهضت ملی مسکن فرصت مغتنمی برای خانه دار شدن بی خانه هاست

به گزارش وبمستر وبلاگ، تهران (پانا) - عضو سابق کانون انبوه سازان کشور با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم فرصت مغتنمی برای خانه دار شدن بی خانه هاست، عنوان می نماید که استانداران دستور داده اند که نماینده انبوه سازان در جلساتی که در ارتباط با این طرح برگزار می گردد، حتماً حضور داشته باشند.

طرح نهضت ملی مسکن فرصت مغتنمی برای خانه دار شدن بی خانه هاست

عبدالخالق لطیفی، عضو سابق کانون انبوه سازان کشور در گفت وگو با پانا عنوان نمود: طرح نهضت ملی مسکن فرصت خوبی برای فراوری انبوه مسکن است. مزایای خوبی برای انبوه سازها ایجاد نموده اند و همین منجر به مقرون به صرفه شدن قیمت مسکن برای متقاضیان هم می گردد. یکی از این مزایا این است که بانک مبلغ 350 میلیون تومان با عنوان خود مالکی در اختیار سازنده قرار می دهد و سازنده می تواند این وام را با خریداران به توافق بگذارد.

وام هایی که طرح نهضت ملی مسکن را مقرون به صرفه تمام می نماید

وی اضافه نمود: اگر زیرساخت های این طرح معین گردد قاعدتاً خروجی خوبی خواهیم داشت و البته بهتر است انبوه سازان بدانند طرح نهضت ملی مسکن در بافت فرسوده چه برنامه ای وجود دارد. بسیاری از انبوه سازان می خواهند برای این طرح مراجعه نمایند و هدفشان همان ساخت وساز در بافت فرسوده است ولی هنوز سایت طرح نهضت ملی مسکن، دستورالعمل معینی ندارد و حتی خود میراث فرهنگی هم که در موضوع بافت فرسوده حرف برای گفتن دارد استقبالی از این طرح ننموده است.

تدوام جلسه انبوه سازان در استان ها با استانداران

عضو سابق کانون انبوه سازان کشور درباره جلساتی که در استان ها با انبوه سازان برگزار شده است، اظهار کرد: کانون انبوه سازان کشور نماینده هایی در شهرستان ها دارد. استانداران دستور داده اند که نماینده انبوه سازان در جلساتی که در ارتباط با این طرح برگزار می گردد حتماً حضور داشته باشند. بعلاوه کانون کشوری ما با کمیسیون عمران مجلس در ارتباط است و خوشبختانه همه فعال اند اما اگر برنامه توزیع برای سازنده شفاف سازی گردد تا آینده برایش روشن باشد قطعاً هیچ کسی ضرر که نمی نماید، این طرح می تواند منشأ خیر بسیار زیادی باشد.

لطیفی با اشاره به اینکه هیچ زمین رایگانی وجود ندارد، اظهار کرد: پروژه خوب است اما برخلاف آنچه شایعه شده هیچ زمین رایگانی وجود ندارد، البته هنوز اطلاعات لازم ارایه نشده است. کانون کشوری صحبت هایش را نموده و ما منتظریم زیرساخت های دستورالعمل های این طرح اطلاع رسانی و اعلام گردد. هنوز زمینه ثبت نام برای انبوه سازها فراهم نشده تا در این طرح مشارکت نمایند.

عضو سابق کانون انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه بهتر است به این طرح نگاه قشربندی نباشد، اظهار کرد: اینکه قرار است دهک های پایین جامعه خانه دار شوند، عالی است ولی من فکر می کنم بهتر است همه افرادی که در یک سطح مالی و به تبع آن فرهنگی هستند در یکجا با هم سکونت نداشته باشند. باید همه اقشار جامعه با هر طبقه اجتماعی و مالی بتوانند کنار هم قرار بگیرند تا جریان چرخش فرهنگ را ببینیم.

تجربه کشور انگلیس از یکدستی فرهنگی مسکن سازی

وی اضافه نمود: دولت انگلیس مدت ها قبل مجتمع های بزرگی را که در 12 طبقه بود و اتفاقاً بسیار نو هم بودند، تخریب می کرد. گفتند به علت جابجایی خود خریداران این مکان محل جنایت های بزرگی شده است بنابراین نمی گردد دسته بندی کرد. این نوع طبقه بندی به همان مجتمع و زحمتی که برایش کشیده شده، آسیب می زند. باید به هرکسی شرایطش را دارد خانه و زمین تعلق بگیرد نه اینکه ما افراد جامعه را قشربندی کنیم و کنار هم بفرستیم که زندگی نمایند، یکدستی خوب نیست.

ضمانت اجرایی شدن طرح جهش ملی مسکن در گرو نظارت دقیق وزارت شهرسازی است

لطیفی درباره اهمیت ضمانت های اجرایی این طرح برای انبوه سازها اظهار کرد: ضمانت اجرایی این طرح این است که وزارت راه و شهرسازی نظارت خوب و دقیقی بر طرحش داشته باشد تا انبوه سازان هم اطمینان از سرمایه گذاری داشته باشند. در این طرح بهتر است وزارتخانه نقش نظارتی دقیقی داشته باشد و از تجربه فنی انبوه سازها در ساخت وساز این طرح استفاده کند.

وی اضافه نمود: اکنون مسکن های خوبی می سازند و نهایت سعی شان این است که برترین پروژه را ارائه دهند اما اینکه دولت بخواهد به لحاظ فنی هم نگاه خودش را غالب کند، انبوه ساز کنار می کشد. اگر دولت در پی نظر کارشناسی و فنی باشد انبوه سازها با فراغ بال همکاری می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 686

به "طرح نهضت ملی مسکن فرصت مغتنمی برای خانه دار شدن بی خانه هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح نهضت ملی مسکن فرصت مغتنمی برای خانه دار شدن بی خانه هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید