عراقچی: سه کشور اروپایی نه تنها حادثه نطنز را محکوم نکردند، تحریم ها را هم اضافه کردند ، موضع اتحادیه اروپا خیلی پایین تر از انتظارات ما بود

به گزارش وبمستر وبلاگ، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: غیر از روسیه و چین، سه کشور اروپایی نه تنها حادثه را محکوم نکردند بلکه در حوزه تحریم ها مواردی را اضافه کردند.

عراقچی: سه کشور اروپایی نه تنها حادثه نطنز را محکوم نکردند، تحریم ها را هم اضافه کردند ، موضع اتحادیه اروپا خیلی پایین تر از انتظارات ما بود

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی بعد از نشست امروز کمیسیون مشترک در وین درباره جزئیات این نشست، گفت: نشست امروز تقریباً دو ساعت طول کشید و در نهایت توافق شد که گروه های کاری هم در حوزه برطرف تحریم ها و هم در حوزه هسته ای کار خود را از بعد از ظهر امروز از سر بگیرند.

وی تاکید نمود: همه توافق داشتند که ما باید وارد یک کار جدی و عملی بشویم و مجموعه اقداماتی که آمریکا باید انجام بدهد و مجموع تحریم هایی که باید بردارد باید لیست گردد و مجموعه اقداماتی هم که ایران در مقابل انجام خواهد داد لیست بگردد و دقیق بگردد و توافق در مورد آن ها صورت بگیرد و بتواند هر چه سریع تر اجرایی گردد. این توافقی بود که صورت گرفت.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه، نشست امروز کمیسیون برجام را بسیار جدی و چالشی خواند و با بیان اینکه تحولاتی که بین این جلسه و جلسه قبل داشتیم از جمله حادثه نطنز و … فضای نشست را به شدت چالشی نموده بود، گفت: بحث ها از هر دو طرف خیلی جدی و متأثر از اتفاقات این مدت بود.

عراقچی توضیح داد: مواضع کشور را بسیار روشن بیان کردیم؛ حادثه نطنز چیزی نیست که به توان به آسانی از کنار آن گذشت. انتظار داریم کشور های مقابل در برجام این حادثه را محکوم نمایند و این یک انتظار کاملاً جدی و به حقی است. غیر از روسیه و چین، سه کشور اروپایی نه تنها این کار را صورت ندادند، بلکه در حوزه تحریم ها مواردی را اضافه کردند.

وی در مصاحبه با صداوسیما با اشاره به اینکه حسن نیت کشور های اروپایی به شدت از سوی ما زیر سوال رفت، تاکید نمود: آن ها باید جدیت خود را در مذاکرات نشان بدهند و این طور نیست که با این حرکات ما به یک جمع بندی خوبی بتوانیم برسیم، مگر آنکه کشور های اروپایی جدیت خود را در عمل نشان بدهند.

عراقچی گفت: ما فرصت برای مذاکرات فرسایشی نداریم و مایل به مذاکرات فرسایشی نیستیم و باید سریع تر به جمع بندی برسیم و این را باید در عمل ببینیم که حرکت و شتاب به سمت رسیدن به توافق در حد معقول و مقبولی وجود دارد در غیر این صورت ما دلیلی برای ادامه مذاکره نمی بینیم

وی با بیان اینکه لیست های برطرف تحریم ها در حال آماده شدن است و موضع ما این است که همه تحریم ها باید برداشته گردد و فهرستی که تهیه می گردد باید کامل باشد، اضافه کرد: در این خصوص قرار است که گروه های کاری کار خود را جدی تر پیش ببرند.

رئیس هیئت ایرانی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: همه اعضای برجام از جمله 3 کشور اروپایی این توافق را دارند که ما در مرحله ای هستیم که دیگر نیازی به بحث های کلی وجود ندارد و باید وارد کار شد و لیست ها را تهیه و بعد در مورد اختلافات صحبت کرد و لیست نهایی تهیه گردد.

عراقچی درباره اینکه آیا در بحث راستی آزمایی تحول جدیدی اتفاق افتاده و مدت زمان آن چقدر خواهد بود؟، گفت: الان در مرحله ای هستیم که باید فهرست تحریم ها و فهرست اقدامات ایران روشن گردد. وقتی این قطعی شد مرحله بعدی آن است که راستی آزمایی را تعیین کنیم که آن هم بحث و مذاکرات خود را دارد و ان شاءالله به آن می رسیم.

وی در مورد اینکه آیا بعد از نشست امروز امیدوار به رسیدن به جمع بندی هستید؟، گفت: اگر امیدوار نبودیم، اینجا نبودیم. اینکه جهت، جهت آسانی نیست را همه قبول دارند و امیدوار هستیم در این دور از مذاکرات به یک جهتی برویم و به یک جمع بندی برسیم که چشم انداز حل و فصل کاملاً روشن شده باشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه امیداریم در طول چند روز آینده به این امر برسیم، گفت: هنوز زود است که قطعاً بگوییم خواهیم رسید یا نه، به دلیل مسائل و سختی هایی که وجود دارد. با این حال امیدواریم که بتوانیم این کار را انجام دهیم.

عراقچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا قرار است 1+4، بیانیه ای در مورد نطنز صادر نمایند؟، گفت: این موضوعی است که مورد انتقاد شدید ما نهاده شد و این یکی از بحث های چالشی امروز بود.

وی با بیان اینکه روسیه و چین مواضع خوبی را گرفتند، گفت: اتحادیه اروپا یک موضعی را گرفت که خیلی پایین تر از انتظارات ما بود و بعضی از کشور های اروپایی هم مواضعی گرفتند که بسیار پایین تر از انتظارات ما است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه این مورد انتقاد جدی ماست و امروز هم نسبت به آن تذکر دادیم، اضافه کرد: با این حال واکنش ایران در جای خودش انجام شده است و احتیاجی به موضع گیری این کشور ها نداریم و دردی از ما را دوا نمی کند. فقط حسن نیت آن ها را نشان می دهد.

عراقچی توضیح داد: اگر مایلند حسن نیت و جدیت خود را اثبات نمایند باید مواضع خود را تصحیح نمایند، اگر نه ما در مورد نطنز واکنش هایی که لازم بوده را گرفتیم و اقدامات خود را صورت دادیم و گزارشات آژانس وجود دارد و هم در مورد 60 درصد تأیید نموده است که دیروز این کار انجام شده و هم در مورد هزار سانتریفیوژ اضافه، ما کار خودمان را انجام خواهیم داد.

وی درباره نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام، گفت: هنوز زمانی برای نشست بعدی کمیسیون مشترک تعیین نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 294

به "عراقچی: سه کشور اروپایی نه تنها حادثه نطنز را محکوم نکردند، تحریم ها را هم اضافه کردند ، موضع اتحادیه اروپا خیلی پایین تر از انتظارات ما بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: سه کشور اروپایی نه تنها حادثه نطنز را محکوم نکردند، تحریم ها را هم اضافه کردند ، موضع اتحادیه اروپا خیلی پایین تر از انتظارات ما بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید