کتابخوانی موجب کسب دوباره اعتبار و ارج علمی ایران در جهان خواهد شد

به گزارش وبمستر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور یکشنبه(3 اسفندماه) ساعت 19 با حضور محسن حاجی زین العابدینی، دبیر هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور به صورت آنلاین برگزار گشت.

کتابخوانی موجب کسب دوباره اعتبار و ارج علمی ایران در جهان خواهد شد

در ابتدا، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی ویدیویی عنوان نمود: خیلی خوشحالم که امروز در آستانه برگزاری اختتامیه هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور هستیم و این برنامه بسیار سودمند و مفید را به پایان رساندیم. برنامه تقدیر از مروجان کتابخوانی برنامه ای با ظرفیت بخش غیردولتی و مردمی است که نتایج ارزشمندی دارد.

وی اضافه کرد: بحث ترویج کتابخوانی یکی از اقدامات خیری است که حالت زایندگی دارد و خود مصدر و مبدایی برای خیرات و سودمندی های بیشتر در آینده است. در دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاران به صورت ستادی تدارکات این برنامه را انجام دادند، البته که بخش اصلی کار توسط خود مردم اجرا شده است، اما کار ستادی اهالی وزارت این مجموعه از این رو حائز اهمیت است که می تواند با برگزاری جشنواره ایده های خلاقانه حوزه ترویج کتابخوانی را جمع و متمرکز کند.

جوادی با اشاره به اینکه یکی از مسائل ما این است که آرشیو افکار و اندیشه ها نداریم، اشاره کرد: این آرشیو کمک کند تا این ایده ها به بررسی گذاشته شود و برای آینده راهی باز کند. در این برنامه بالغ بر 900 فرد، گروه و موسسه شرکت کرده و برنامه هایشان را با تکیه بر ظرفیت نهادهای مردمی ارائه کردند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: البته شاهد تجربه جدیدی در برگزاری جشنواره، فراخوان، ارسال آثار و داوری ها بودیم و بیشتر فعالیت ها بر بستر فضای مجازی صورت گرفت و اختتامیه هفتمین دوره این رویداد نیز بر همان رنگ و بوی شرایط کرونایی کشور است که امیدواریم زود رفع شود.

وی با بیان اینکه چالش کرونا نیز نتوانست مانع از برگزاری هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور بشود، گفت: شرایط کرونا نیز حتی توانست این رویداد را به سمت و سوی ایده های خلاقانه و جدید ببرد. قطعا تاثیر این کار دیده خواهد شد و جامعه ایران از طریق کتابخوانی آن اعتبار و ارج علمی خود را در جهان را دوباره پیدا خواهد کرد.

جوادی در پایان بیان نمود: این جشنواره هم اکنون به دوره استقرار خود رسیده است و امیدواریم که این راستا ادامه دار باشد، چراکه راستا رشد و پیشرفت کشور است و صرف نظر از هر ملاحظه ای کشور را به جایگاه علمی خود نزدیک کند.

ترویج کتابخوانی، ترویج آگاهی و دانایی است

در ادامه، محسن حاجی زین العابدینی، دبیر هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور بیان نمود: بسیار خرسندم که در آخرین گام برنامه هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور حضور دارم. سال جاری هفتمین سال برگزاری جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور است، این رویداد از سال 1393 آغاز شد و به مرور زمان جایگاه خود را پیدا کرد و اگر در تاریخ این جشنواره بخوانیم، خواهیم دید که از لحاظ کمی و کیفی رشد بسیار بالایی داشته است و این رشد مرهون دلسوزی ها و علاقه مندی افرادی است که در راه کتاب و مطالعه از خود و زندگی شان مایه می گذارند و عشق به خواندن را در دل دیگران زنده می کنند.

وی اضافه کرد: فعالیت هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور از تیرماه سال جاری آغاز شد و طبق برنامه فراخوان جشنواره از مهرماه اعلام شد و گردآوری آثار تا 30 آذر ادامه داشت که البته بنابر استقبال مردم این مدت زمان دوبار تمدید شد.

حاجی زین العابدینی اشاره کرد: در شرایط کرونا و قرطینه کار ترویج کتابخوانی کمی سخت شده بود، چراکه ترویج کتابخوانی که عمدتا فعالیتی گروهی است باید دیگر بر بستر فضای مجازی حرکت کند اما خوشبختانه اتفاق خوبی در این زمینه رخ داد و سال جاری 906 اثر به دبیرخانه هفتمین دوره جشنواره رسید.

به گفته دبیر هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور، در بخش گروه ها، افراد، نگاه ویژه، بین الملل، نشان استمرار، امامان جماعت، کانون های فرهنگی و هنری مساجد آثار جمع آوری شد. 180 اثر در بخش گروه ها، 449 در بخش افراد، 150 اثر در بخش نگاه ویژه، 4 اثر در بخش بین الملل و 45 اثر در بخش نشان استمرار رسیده بود که بررسی آن ها نشان می دهد اغلب فعالیت های ترویج کتابخوانی که گروهی هستند، در این دوره به فعالیت های فردی روی آورند، چراکه فعالیت های ترویج کتابخوانی باید در فضای مجازی و به دور از برگزاری دورهمی ها شکل می گرفت.

وی ادامه داد: خوشبختانه علی رغم تمام مسائلی که وجود داشت، با بررسی آثار ارسالی از لحاظ کمی و کیفی، به این نتیجه خواهیم رسید که مردم در طول این مدت فعالیت کتابخوانی را رها نکرده اند.

حاجی زین العابدینی توضیح داد: آثار جشنواره از طریق فضای مجازی گردآوری و حدود 1000 ایمیل توسط دبیرخانه جشنواره دریافت شد که بلافاصله به آن ها پاسخ داده می شد، البته برخی از این آثار نیز در فضای مجازی گردآوری شد.

دبیر هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور با اشاره به اینکه داوری آثار سال جاری در سه مرحله انجام شد، توضیح داد: در دوره اول داوری، آثار بررسی شد و نزدیک به 744 اثر به دور دوم راه پیدا کرد و در دور دوم، داوری آثار توسط اعضاء شورای شبکه مروجان کتابخوانی انجام شد و نزدیک به 64 اثر به مرحله بعد رفت و در مرحله نهایی نیز 21 اثر برگزیده و شایسته تقدیر داشتیم.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور، مسابقه برد و باخت نیست و مساله کتاب و کتابخوانی بر زندگی، آرامش و سعادت بشر اثر دارد؛ بنابراین باید به این نکته توجه کرد که اگر کسی در جشنواره شرکت کرد و برگزیده نشد، نتیجه تلاشش از بین نرفته و این جشنواره به عنوان تنها ملاک خوبی و یا بدی به حساب نمی آید و آن اثربخشی در زندگی مردم کمک می کند. ترویج کتابخوانی، ترویج آگاهی و دانایی است و کسی که دلش با کتاب عجین شده باشد، روزگار خوش تری را تجربه خواهد کرد.

منصور ضابطیان، روزنامه نگار، مجری و نویسنده به عنوان مهمان آیین اختتامیه هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور بیان نمود: تلاش کرده ام کتاب علاوه براینکه در زندگی خودم حضور موثر و پررنگی داشته باشد، بتوانم از طریق برنامه های رادیویی، تلویزیونی و فضای مجازی کتاب را در زندگی اطرافیان موثر کنم.

وی ادامه داد: گاندی، جمله معروفی دارد مردمی که کتاب می خوانند را نمی توان فریب داد. گرچه شرایط کتاب خریدن و کتاب خواندن در روزگار فعلی کمی سخت تر شده اما همیشه راه های میان بری هست که می توان با آن همراه بود و کتاب را به عنوان بخشی از زندگی روزمره در نظر گرفت.

این نویسنده در پایان گفت: روزگارتان بهاری باشد و بهار دلتان با کتاب خوش رنگ تر و خوش بوتر باشد.

در ادامه احسان عبدی پور با بیان روایتی از کتابخوانی عنوان نمود: امیدوارم که دریچه های بزرگی بر قوم ما بر فلات ایران باز شود و زندگی ما از اینی که هست، به مراحل بهتر و پیروز تری برسد تا به آن چه که باید دست پیدا کنیم. از هرکسی که این برنامه را می بیند و می شنود، می گویم که در ترویج خواندن یک صفحه کاغذ که دریچه تازه ای به زندگی انسان باشد، تلاش کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 198

به "کتابخوانی موجب کسب دوباره اعتبار و ارج علمی ایران در جهان خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخوانی موجب کسب دوباره اعتبار و ارج علمی ایران در جهان خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید