10 قابلیت کاربردی فایل اکسپلورر ویندوز که باید بهره ببرید

به گزارش وبمستر وبلاگ، فایل اکسپلورر یکی از مهم ترین بخش های سیستم عامل ویندوز محسوب می گردد که قابلیت های بسیار زیادی هم دارد. معمولا ما با یک کلیک ساده روی آیکون اکسپلورر به درایوهای خود دسترسی پیدا می کنیم اما امکانات آن بسیار فراتر از این کار پیش پا افتاده هستند. در این مطلب قصد داریم به 10 مورد از این قابلیت ها بپردازیم که به شما یاری می نمایند به شکل بهینه تر و حرفه ای تری از ویندوز بهره ببرید. توجه داشته باشید اسکرین شات های قرار داده شده در این مطلب همگی از محیط ویندوز 11 برداشته شده اند اما بعضی از این قابلیت ها در سیستم عامل های قدیمی تر نیز در دسترس هستند.

10 قابلیت کاربردی فایل اکسپلورر ویندوز که باید بهره ببرید

نرم افزار Office 2021 نشر نوین پندار

24,570

تومان

نرم افزار 2023 Driver Pack Solution نشر نوین پندار

30,000

تومان

محبوب ترین مجموعه های نرم افزاری در خبرنگاران

مشاهده همه

1. باز کردن سریع فایل اکسپلورر ویندوز

زمانی که ویندوز را نصب می کنید، آیکون زرد رنگ و آشنای فایل اکسپلورر به صورت پیش فرض در نوار ابزار پایین صفحه جا خوش می نماید و می توانید به راحتی و به سادگی یک کلیک به محتویات آن دسترسی داشته باشید. اما این تنها راه باز کردن فایل اکسپلورر نیست. این آموزش برای کسانی است که می خواهند به اشکال مختلفی با ویندوز ارتباط برقرار نمایند چون اگر قرار باشد اکسپلورر با کلیک روی آن باز نگردد، با استفاده از روش های دیگر هم باز نخواهد شد مگر اینکه مشکل را پیدا و رفع کنید.

میان برهای ویندوز 10 برای ویندوز 11 هم کار می نمایند و این یعنی شما می توانید با همین روش، فایل اکسپلورر را در هر دو سیستم عامل اجرا کنید. فقط کافی است کلیدهای ترکیبی ویندوز + E را فشار دهید تا اکسپلورر باز گردد. هرچند اجرا کردن فایل اکسپلورر به وسیله همان نوار ابزار برترین و سریع ترین روشی است که می توانید امتحان کنید.

2. باز کردن تب های مختلف در اکسپلورر

فایل اکسپلورر تازه ویندوز درست مثل یک مرورگر شده است. این یعنی به جای اینکه پنجره های مختلفی را برای هر صفحه تازه باز کنید، تب باز می کنید. به عبارتی دیگر، فایل اکسپلورر اکنون بسیار شبیه به یک مرورگر شده و در نتیجه فوق العاده منظم و کاربردی تر شده است. توجه داشته باشید این قابلیت فقط در فایل اکسپلورر ویندوز 11 در دسترس واقع شده است و هنوز به ویندوزهای دیگر اضافه نشده است. این در حالی است که بسیاری از کاربران ویندوز 10 خواستار اضافه کردن این قابلیت کاربردی به این سیستم عامل محبوب شده بودند.

شما اکنون هنگام کار با فایل اکسپلورر دیگر احتیاجی نیست برای باز کردن درایو D، یک پنجره کاملا تازه باز نموده و یا صفحه کنونی را ببندید. فقط کافی است یک تب تازه باز نموده و هر صفحه ای که مد نظرتان هست را در آنجا مشاهده کنید. فقط کافی است آیکون + را در بالای صفحه کلیک کنید تا یک تب تازه برای شما باز گردد. حالا مثل یک صفحه وب سایت فقط کافی است روی یک درایو یا پوشه کلیک راست نموده و گزینه Open in new tab را انتخاب کنید تا محتوای مورد نظر در تب تازه باز گردد. بعلاوه می توانید با فشردن کلیدهای ترکیبی کنترل + T در محیط فایل اکسپلورر، یک تب تازه باز کنید.

نکته: اگر از کاربران ویندوز 10 هستید، خبر خوبی که برایتان وجود دارد این است که می توانید از تب در فایل اکسپلورر بهره مند شوید اما این قابلیت به صورت رسمی و از سوی مایکروسافت برای ویندوز شما عرضه نشده است. بلکه با استفاده از یک اپلیکیشن شخص ثالث می توانید این قابلیت را به فایل اکسپلورر اضافه کنید.

برای مثال اپلیکیشن Explorer++ یکی از برترین اپلیکیشن های فایل منجر ویندوز به شمار میرود که هم با ویندوز 7 سازگار است و هم با تمام ویندوزهای بعد از آن. به عبارتی دیگر شما با استفاده از این اپلیکیشن می توانید یکی از مهم ترین قابلیت های فایل اکسپلورر ویندوز 11 را به ویندوزهای قدیمی تر نیز اضافه کنید. توجه داشته باشید یک اپلیکیشن شخص ثالث قطعا رابط کاربری متفاوتی خواهد داشت اما مسئله ای وجود ندارد چرا که از لحاظ امکانات و قابلیت باز هم همان کاری را انجام می دهد که از فایل اکسپلورر خود ویندوز انتظار دارید. از طرفی امکان باز کردن فایل های تازه در یک تب تازه هم وجود دارد تا از شلوغی محیط دسکتاپ جلوگیری گردد.

علاوه بر این ها، کلیدهای میان بر صفحه کلید هم برای فایل اکسپلورر Explorer++ کار می نماید و در نتیجه شما می توانید با فشردن کلیدهای ترکیبی کنترل + T به آن دسترسی داشته باشید. بعلاوه کلیدهای ترکیبی کنترل + W (برای بستن تب ها)، کنترل + تب (برای سوییچ به یک تب دیگر) و کنترل + شیفت + تب (برای سوییچ به تب قبلی) هم از جمله میان برهایی هستند که با اپلیکیشن یادشده سازگاری کامل دارند.

3. اضافه کردن سطل زباله و کنترل پنل به فایل اکسپلورر

اگرچه هم سطل زباله و هم کنترل پنل دو مورد از سرویس هایی هستند که دسترسی به آن ها به ساده ترین شکل ممکن در ویندوز امکان پذیر است اما گاهی اوقات پیش می آید که شما سرگرم انجام کاری در محیط فایل اکسپلورر هستید و نمی خواهید از آن خارج شوید. در همین حین احتیاج دارید که از فایلی را از سطل زباله خارج کنید و یا به کنترل پنل و تنظیمات گسترده آن دسترسی پیدا کنید. قاعدتا اگر آیکونی در همان فایل اکسپلورر برای اجرای این دو سرویس وجود داشته باشد بسیار بهتر خواهد بود تا اینکه مجبور شوید به بخش سرچ ویندوز بیایید یا اینکه پنجره ها را کنار بزنید تا به سطل زباله دسترسی داشته باشید. اگرچه شاید با خود فکر کنید این کارها زمان زیادی را از کاربر نمی گیرند اما دم دست داشتن آن ها باعث می گردد تمام کارها به سریع ترین و بهینه ترین شکل ممکن پیش برود.

فایل اکسپلورر ویندوز این امکان را به شما می دهد تا بسیاری از سرویس های ضروری را برای دسترسی سریع تر به آن ها اضافه کنید. سطل زباله و کنترل پنل به صورت پیش فرض در منوی اکسپلورر وجود ندارد اما برای اضافه کردن آن ها فقط کافی است در یک فضای خالی در پنل سمت چپ فایل اکسپلورر کلیک راست نموده و در بین گزینه های به نمایش در آمده، روی گزینه Show All Folders کلیک کنید. حالا می توانید سطل زباله و کنترل پنل را هم مشاهده کنید. البته علاوه بر این دو گزینه، تمام پوشه های شما از دسکتاپ هم در پنل سمت چپ ظاهر خواهند شد که می توانید به آن ها هم دسترسی سریع تری داشته باشید.

سیستم عامل ویندوز 10 نسخه پرو لایسنس ریتیل نشر پی سی باز

50 %

560,000

280,000 تومان

مشاهده و خرید

4. نمایش پنل پیش نمایش در فایل اکسپلورر ویندوز

فایل اکسپلورر یک قابلیت بسیار مجذوب کننده دارد که به شما یاری می نماید پیش نمایش یک تصویر را با نمای بزرگ تر در سمت راست پنجره مشاهده کنید. اگرچه شما می توانید با تنظیم کردن نوع نمایش محتوا روی حالت بزرگ تصاویر را به شکل واضحی ببینید اما اگر سلیقه تان اینطور است که آیکون ها و پوشه ها کوچک باشند، قطعا به این قابلیت فایل اکسپلورر احتیاج خواهید داشت که بدون احتیاج به باز کردن تصویر به شما نشان دهد چه تصویری را انتخاب نموده اید. البته این قابلیت به صورت پیش فرض غیر فعال است چرا که همواره بخشی از پنل سمت راست را اشغال می نماید اما اگر بخواهید، می توانید به سادگی آن را فعال کنید.

توجه داشته باشید فعال کردن پنل پیش نمایش در فایل اکسپلورر در ویندوز 10 و 11 با هم فرق دارد. در ویندوز 11 کافی است فایل اکسپلورر را باز نموده و از بین تب های بالای صفحه روی گزینه View کلیک کنید. حالا در بین گزینه های به نمایش درآمده در ابتدا روی گزینه Show و سپس Preview Pane کلیک کنید.

می بینید که یک پنل در سمت راست باز می گردد تا به شما پیش نمایش چیزی که انتخاب می کنید را نشان دهد. با کلیک روی گزینه Show بعلاوه می توانید به گزینه های بیشتری دسترسی پیدا کنید که از جمله این موارد می توان به پنل جزئیات، محتوای پنهان شده و… اشاره نمود.

در ویندوز 10 فقط کافی است روی گزینه View کلیک نموده و سپس در سمت چپ بالای صفحه، Preview pane را انتخاب کنید.

به همین سادگی می توانید به پنجره پیش نمایش دسترسی داشته باشید.

5. پاک کردن تاریخچه جست و جو

گاهی اوقات پیش می آید که شما در فایل اکسپلورر در پی چیزی می گشت. اگر فایل ها زیاد باشند مجبور خواهید شد نام آن ها یا مسیر مربوطه را سرچ کنید تا زمانی که به فایل برسید. این قابلیت کاربردی یک ضعف هم دارد و آن این است که تمام تاریخچه مربوط به جست و جوهای شما در این بخش را درون سیستم ذخیره می نماید. البته این موضوع مادامی که فقط خودتان به سیستم تان دسترسی داشته باشید خوب است اما شاید گاهی اوقات نخواهید شخص دیگری از این موضوع آگاه گردد. خوشبختانه مایکروسافت به حریم خصوصی کاربران اهمیت داده و قابلیتی را به فایل اکسپلورر اضافه نموده که به یاری آن می گردد تاریخچه جست و جو را پاک کرد. این کار هم در ویندوز 10 و هم 11 به سادگی قابل انجام است.

در درجه نخست شما می توانید با کلیک روی بخش جست و جو، فهرست موارد اخیری که سرچ نموده اید را ببینید. حالا کافی است روی هر کدام از آن ها کلیک راست نموده و گزینه Remove From Device History را انتخاب کنید تا آن مورد از سیستم حذف گردد. اما گاهی اوقات تعداد سرچ ها بالاست و می خواهید همه آن ها را به صورت کامل پاک کنید. این کار در ویندوز 10 و 11 به صورت مختلف انجام می گردد.

در ویندوز 11 کافی است روی آیکون سه نقطه در بالای صفحه کلیک نموده و به گزینه Options بروید. حالا در پنجره باز شده و در تب General روی گزینه Clear که در کنار Clear File Explorer History واقع شده است کلیک کنید تا تاریخچه سرچ های شما پاک گردد.

در ویندوز 10 و 8 فقط کافی است به بخش سرچ رفته و با تایپ چند کلمه، اجازه دهید تاریخچه سرچ به نمایش گذاشته گردد. حالا کلید جهت پایین را فشار داده تا کلمه مورد نظر پر رنگ گردد. در این مرحله روی کلید Delete فشار دهید تا تاریخچه مربوط به آن سرچ پاک گردد.

برای پاک کردن تمام تاریخچه ها هم کافی است در تب Search در بالای صفحه روی گزینه Recent searches کلیک نموده و سپس Clear search history را انتخاب کنید.

6. اجرای فایل به عنوان ادمین

به صورت پیش فرض وقتی شما فایل اکسپلورر را باز می کنید، با اولویت استاندارد باز می گردد. اما شاید احتیاج داشته باشید فایل اکسپلورر به صورت ادمین اجرا گردد. برای انجام یک سری فعالیت های خاص یا تماشا گزینه های بیشتر، احتیاج است تا فایل اکسپلورر به صورت ادمین اجرا گردد. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید.

برخلاف بسیاری از اپلیکیشن های دیگر که به سادگی روی آن ها کلیک راست نموده و روی گزینه Run as admin را انتخاب می کنید، فایل اکسپلورر را نمی توان به این شکل به حالت ادمین اجرا کرد. شما در ابتدا باید فایل exe مربوط به اکسپلورر را بیابید و سپس مثل یک اپلیکیشن عادی آن را به عنوان ادمین اجرا کنید. البته برای یافتن فایل exe اکسپلورر چه در ویندوز 10 و چه در ویندوز 11 احتیاجی نیست مسیر سخت و پیچیده ای را طی کنید. به درایو ویندوز رفته و پوشه Windows را باز کنید.

حالا در بین گزینه های مختلف در پی explorer.exe بگشت و وقتی آن را یافتید، روی آن کلیک راست نموده و به عنوان ادمین اجرایش کنید. اگر هم می خواهید همواره فایل اکسپلورر دم دستتان باشد، می توانید روی آن کلیک راست نموده و به دسکتاپ اضافه اش کنید.

علاوه بر روش بالا، شما می توانید با استفاده از تسک منجر هم فایل اکسپلورر را به عنوان ادمین اجرا کنید. فقط کافی است با فشردن کلیدهای ترکیبی کنترل + شیفت + ESC، تسک منجر را باز کنید. البته اگر از نسخه های تازه ویندوز 11 استفاده می کنید کافی است مثل همواره روی نوار ابزار کلیک راست نموده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. اگر از نسخه های قدیمی این سیستم عامل استفاده می کنید باید روی لوگوی ویندوز کلیک راست نموده و حالا Task Manager را انتخاب کنید.

وقتی Task Manager اجرا شد، روی عبارت More details در پایین صفحه کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری برای شما به نمایش در بیاید. در منوی باز شده، روی تب File در بالای صفحه کلیک و از بین گزینه هایی که به نمایش در آمده، Run new task را انتخاب کنید.

حالا پنجره ساخت تسک تازه باز می گردد که باید درون آن عبارت explorer.exe را وارد کنید. در این مرحله باید تیک گزینه Create this task with administrative privileges را هم فعال کنید. این عبارت یعنی این تسک با دسترسی ادمین اجرا گردد که در واقع همان چیزی است که می خواهید.

حالا فایل اکسپلورر به عنوان ادمین اجرا می گردد و می توانید به گزینه های بیشتری در آن دسترسی داشته باشید. البته توجه داشته باشید فایلی که در پیش می گشت پنهان نباشد.

7. غیرفعال کردن امکان تیک دار کردن گزینه ها

در ویندوز ویستا یک قابلیت به فایل اکسپلورر اضافه شد که به شما اجازه می داد گزینه های مختلف را تیک دار کنید به این معنا که شما می توانید چندین فایل را با هم انتخاب کنید. اما گاهی اوقات این قابلیت آزاردهنده و غیر لازم است و شاید بخواهید غیرفعالش کنید.

خوشبختانه امکان انجام این کار هم در ویندوز 10 و هم 11 وجود دارد و مراحل آن هم یکسان است. کافی است روی گزینه View در بالای صفحه کلیک نموده و گزینه Show را انتخاب کنید.

در بین گزینه های به نمایش درآمده، Item Check Boxes را کلیک کنید تا تیک آن برداشته گردد.

8. اضافه یا حذف کردن پوشه به منوی دسترسی سریع (Quick Access)

Quick Access یا همان منوی دسترسی سریع بخشی از فایل اکسپلورر است (در سمت چپ) که به شما اجازه می دهد پوشه ها و سرویس های مختلف را برای دسترسی سریع تر به آن ها، پین کنید. به صورت پیش فرض این بخش پوشه های مختلفی را شامل می گردد که شاید بخواهید آن را شخصی سازی کنید.

برای اینکه بتوانید پوشه ای را به این بخش اضافه یا از آن حذف کنید کافی است روی آن ها کلیک راست کنید. حالا در بین گزینه های به نمایش درآمده، دو عبارت Pin to Quick Access (برای پین نشده ها) و Unpin to Quick Access (برای پین شده ها) را مشاهده خواهید کرد که اولی یعنی پین کردن به منوی دسترسی سریع و دومی یعنی برداشتن از حالت پین.

سیستم عامل ویندوز 11 آپدیت 2022+ درایور پک نشر پرنیان

45,000 تومان

مشاهده و خرید

9. اضافه کردن گوگل درایو به فایل اکسپلورر

یکی از قابلیت های مهمی که فایل اکسپلورر دارد این است که به شما اجازه می دهد گوگل درایو را به آن اضافه کنید. وقتی این کار را انجام دهید یک درایو تازه تحت عنوان G را مشاهده خواهید کرد که در واقع مخفف عبارت Google Drive است. هر اندازه حافظه ای که از گوگل درایو در اختیار دارید به درایو کلی سیستم شما اضافه خواهد شد که این قابلیت در مواقع خاص می تواند واقعا ضروری باشد. علاوه بر این ها، می توانید به تمام فایل ها و داده های ذخیره شده در فضای ابری خود هم دسترسی داشته باشید به گونه ای که گویا آن ها در فضای محلی سیستم ذخیره شده اند و نه در فضای ابری. این یعنی اصلا احتیاجی ندارید به وسیله صفحات وب به گوگل درایو و فایل های خود دسترسی پیدا کنید.

برای اضافه کردن گوگل درایو به فایل اکسپلورر ویندوز کافی است صفحه دانلود گوگل درایو را در مرورگر خود باز کنید. حالا روی گزینه Download Drive for Desktop کلیک کنید تا اپلیکیشن یادشده برای سیستم شما دانلود گردد.

وقتی دانلود به اتمام رسید، فایل را مثل هر اپ دیگری نصب کنید. وقتی فرایند نصب به اتمام رسید، عبارت Sign in to Google Drive برای شما به نمایش در می آید که باید روی Sign in With Browser کلیک کنید.

مرورگر پیش فرض سیستم حالا شما را به سایت گوگل راهنمایی می نماید که در اینجا باید به یک سری پرسش های گوگل پاسخ دهید.

در واقع در نخستین پنجره ای که مشاهده کردید، روی عبارت Sign In کلیک کنید.

حالا یک پیام مشاهده می کنید که ورود موفقیت آمیز شما را به حساب کاربری تان اعلام می نماید. حالا گوگل درایو با موفقیت به فایل اکسپلورر شما اضافه می گردد.

10. تنظیم فایل اکسپلورر برای اجرای This PC

یکی از ضروری ترین کارهایی که می توان به فایل اکسپلورر انجام داد این است که وقتی آن را اجرا می کنید، منوی This PC را نشان دهد. یعنی شما را به صفحه درایوهای تان راهنمایی کند نه به پنجره ای پر از فایل های مختلف. برای این کار در ویندوز 11 کافی است روی آیکون سه نقطه در بالای فایل اکسپلورر کلیک نموده و به بخش Options بروید. حالا روی Open File Explorer To کلیک نموده و در نهایت This PC را از بین دو گزینه انتخاب و Apply کنید.

در ویندوز 10 اما باید روی View در فایل اکسپلورر کلیک نموده و سپس Options را انتخاب کنید. در زیر بخش Open File Explorer To، روی گزینه This PC کلیک نموده و Apply کنید.

فایل اکسپلورر یکی از مهم ترین ابزارهای ویندوز به شمار میرود که به وسیله آن می توانید به تمام فایل ها و پوشه های ویندوز دسترسی داشته باشید. امیدواریم این آموزش ها به شما یاری کند تا بتوانید از این ابزار مهم به شکل بهینه تر و کاربردی تری بهره ببرید.

منبع: How-To Geek

سوالات متداول درباره فایل اکسپلورر ویندوز

آیا مسیرهای یادشده در این مطلب در تمام نسخه های ویندوز 11 وجود دارد؟

بله. تمام نسخه های ویندوز 11 می توانند با این آموزش فایل اکسپلورر خود را تنظیم نمایند.

آیا روش های آموزش داده شده در این مطلب با ویندوزهای قدیمی سازگار است؟

بعضی از این روش ها در ویندوزهای دیگر هم کار می نمایند اما بیشتر آن ها فقط برای ویندوز 11 هستند. یک سری از این قابلیت ها هم در ویندوزهای دیگر در دسترس نیستند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 909

به "10 قابلیت کاربردی فایل اکسپلورر ویندوز که باید بهره ببرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 قابلیت کاربردی فایل اکسپلورر ویندوز که باید بهره ببرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید