تور ارزان استرالیا: آب و هوای استرالیا در طول سال چگونه است؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، آب و هوای استرالیا یکی از شاخصه های بسیار مهم در گزینش این کشور به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی محسوب می گردد. پیش از انتخاب از میان دانشگاه های استرالیا و درخواست پذیرش تحصیلی، باید از سازگاری با آب وهوای این کشور اطمینان کسب کرد. برای اطلاع بیشتر از آب و هوای استرالیا و شهرهای آن و یافتن پاسخی درخور برای سوال آب و هوای استرالیا در طول سال چگونه است؟ تا و انتها این پخش از سایت موسسه اعزام دانشجو خبرنگاران با ما همراه باشید.

تور ارزان استرالیا: آب و هوای استرالیا در طول سال چگونه است؟

با تور ارزان استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

آب و هوای قاره استرالیا

استرالیا کوچکترین قاره در مساحت زمین واقع در منطقه جغرافیایی اقیانوسیه است. این قاره شامل کشور استرالیا، کشور نیوزلند (زلاند نو) و چند جزیره کوچک دیگر می شوند که در آب های دریای آرافورا، تنگه تورس و تنگه باس احاطه شده اند.

در حدود 18 هزار سال قبل از میلاد، زمانی که سطح دریا در دوره یخبندان پلیستوسن پایین تر بود، این جزیره ها از طریق خشکی به هم متصل می شدند. اما طی 10 هزار سال گذشته، با افزایش سطح دریا، آب های بزرگ از سرزمین های پست سرریز نموده و قاره را به سرزمین اصلی خشک تا نیمه خشک امروز و دو جزیره کوهستانی گینه نو و تاسمانی تقسیم نموده است.

در شرق پهنه وسیع که کشور استرالیا در آن قرار گرفته، جزیره های متعددی (حدود 30 هزار جزیره بزرگ و کوچک) در آب های اقیانوس آرام پراکنده شده اند که کشور نیوزلند (زلاند نو) یکی از آن هاست. با اینکه بیشینه سرزمین قاره استرالیا تقریبا هموار است، اما در شرق کشور استرالیا رشته کوه های پایداری به موازات ساحل کشیده شده اند . در جنوب جزیره نیوزلند (زلاند نو) هم رشته کوهی زنجیره وار که به آلپ جنوبی مشهور شده، دیده می شود.

اقلیم استرالیا

کشور استرالیا یا با نام کامل تر قلمرو همسود استرالیا کشوری در نیم کره جنوبی ست که با گستره بیش از 7 میلیون کیلومتر مربع ششمین کشور بزرگ دنیا محسوب می شود. در این پهنه وسیع آب وهوای بسیار متنوعی حکم فرماست.

بخش های مرکزی کشور استرالیا را اغلب سرزمینی پست و هموار تشکیل می دهد که خالی از سکنه است. اما غرب این کشور را فلات استرالیا تشکیل داده و در شرق رشته کوه های مرتفع همانند دژی پایدار از بخش های داخلی در برابر ابرهای بارانی و بادهای باران زا محافظت می نمایند.

به همین علت، اقلیم کشور استرالیا بسیار متنوع گزارش می شود. به علت اهمیت این موضوع، پیش از آشنایی با روش های مهاجرت به استرالیا باید از شرایط اقلیمی شهرها و در کل آب و هوای استرالیا آگاه شد.

کوهستان های برفی بلندترین نقطه کشور استرالیا با قامتی 2228 متر است و دریاچه اِیر پست ترین نقطه آن با عمقی بیش از 15 متر گزارش شده است.

این جزیره وسیع غلتان در آب های مواج اقیانوس آرام، کهن ترین خشکی دنیا محسوب می شود که اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا نموده است. کشور استرالیا مرز خاکی با هیچ کشور دیگری ندارد و در تمامی جهات از طریق آب های بزرگ دنیا احاطه شده است.

آب وهوای کشور استرالیا متاثر از هوای گرم و کمربند عرض کندبادی موجب شده فصل ها یکپارچه قدم بر سراسر این سرزمین نگذارند و دما در شمال، غرب و شمال شرقی متفاوت باشد. بزرگ ترین قسمت کشور استرالیا در بخش های مرکزی کویری یا نیمه خشک است و عمدتا ضلع جنوب شرقی و جنوب غربی آب وهوای معتدل و خاکی به نسبت حاصلخیزتر دارند. ضلع شمالی این جزیره هم متاثر از موقعیت جغرافیایی آن آب وهوایی استوایی دارد.

از آنجایی که استرالیا قاره ای کوچک به شمار میرود و از طریق اقیانوس جنوبی از منطقه ها قطبی جدا می شود، در طول زمستان تحت تاثیر تحرکات هوای قطبی سرد و یخبندان از سوی قطب جنوب قرار نمی گیرد و در مقایسه با قاره های جای گرفته در نیم کره شمالی، بین دمای تابستان و زمستان آن کنتراست کمتری دیده می شود.

در سال های اخیر تغییر آب و هوای استرالیا به مسئله سیاسیِ بسیار بحث برانگیزی تبدیل شده است. در پی فرایند افزایشی گرم شدن کره زمین، دمای هوا در سال های 1910 تا 2004 تقریبا 0.7 درجه سانتی گراد افزایش یافت. دمای حداقل شبانه با سرعت بیشتری نسبت به حداکثر دمای روزها طی سا ل های اخیر گرم شده است.

گرم شدن آب وهوای کشور استرالیا در اواخر قرن بیستم عمدتا به افزایش اثر گلخانه ای نسبت داده شده است؛ طبق گزارش های اداره هواشناسی Bureau of Meteorology یا به اختصار BOM حدود 80 درصد از زمین سالانه کمتر از 600 میلی متر و حدود 50 درصد حتی کمتر از 300 میلی متر در سال بارندگی دریافت می نماید. به طور کلی، مقدار بارندگی سالانه کشور استرالیا بسیار کم تر از میانگین دنیای و 419 میلی متر گزارش می شود.

نقشه منطقه ها دما و رطوبت آب و هوای استرالیا را با توجه به خصوصیات دما و رطوبت در سراسر کشور طبقه بندی می نماید. این روش طبقه بندی بر اساس مجموعه ای از تعاریف مربوط به شرایط تابستان و زمستان، شش منطقه اصلی را در سراسر کشور استرالیا تعیین نموده است:

تابستان گرم و مرطوب

تابستان مرطوب و گرم

تابستان خشک و گرم، زمستان معتدل

تابستان خشک و گرم، زمستان سرد

تابستان گرم، زمستان سرد

تابستان معتدل / گرم، زمستان سرد

توزیع این شش منطقه را می توان با نقشه های دما و رطوبت نسبی با تابستان مرطوب گرم که برای منطقه ها شمالی کشور استرالیا تعیین شده تا تابستان معتدل / گرم ، زمستان سرد که در تاسمانی و منطقه ها آلپ تعیین شده است، مقایسه کرد.

نقشه های طبقه بندی سازمان کوپن Köppen شش گروه عمده و 27 زیر گروه از منطقه ها آب وهوایی سراسر کشور را نشان می دهد. این منطقه ها آب وهوایی با در نظر گرفتن محدودیت های آب و هوایی و پوشش گیاهی بومی تعریف شده است.

با توجه به توزیع فصلی دما و بارش، گروه های فرعی به همراه شش طبقه بندی اصلی عمدتا در نوع پوشش گیاهی بومی تعیین می شوند؛ استوایی، گرراستای، نیمه گرراستای، کویری، چمنزار، و معتدل.

آب و هوای استرالیا در فصل پاییز چگونه است

با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور استرالیا در نیم کره جنوبی، پاییز در استرالیا از مارچ تا می معادل با فصل بهار در ایران (فروردین تا خرداد) است. میانگین دمای فصل پاییز در کشور استرالیا 10 تا 20 درجه سانتی گراد است.

آب و هوای استرالیا در فصل پاییز متاثر از بادهای موسمی بارانی و خنک است. سواحل شرقی آن در این فصل بسیار دیدنی و سفر به آن در این فصل بسیار دلچسب و به یادماندنی خواهد بود. اگر قصد سفر به این سرزمین زیبا را دارید، قلم هزار رنگ پاییز می تواند به ظرافت زیبایی های این سرزمین را به رخ بکشد.

با مطالعه صفحه برترین دانشگاه های استرالیا انتخاب میان شهر و موسسه آموزش عالی آسان تر می شود؛ اما مطالعه شرایط جوی این سرزمین مجذوب کننده، اقامت و زندگی در استرالیا را نیز آسان تر می نماید.

برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا در صورت تمایل به آب وهوای گرم می توان شهرهای شمالی استرالیا و سه استان استرالیای غربی، قلمرو شمالی و کویین لند را مقصد قرار دهید. در صورت تمایل به هوایی خنک تر و دمایی پایین تر، به استان های ویکتوریا، تاسمانی و استرالیای جنوبی برای شما مناسب تر است.

برای آشنایی دقیق تر با شرایط جوی و اقلیمی کشور استرالیا در ادامه این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو خبرنگاران سری به شهرهای بزرگ و مهم این کشور می زنیم تا تنوع آب هوای استرالیا را بهتر متوجه شویم. بد نیست شما هم پیش از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی آب وهوای شهر مورد نظر را آنالیز و مطالعه کنید.

آب و هوای استرالیا ملبورن

ملبورن مرکز و پرجمعیت ترین شهر این کشور در قسمت جنوب شرقی سرزمین اصلی استرالیا و در استان ویکتوریا واقع شده است. ملبورن پس از شهرهای لندن، بوستون و توکیو، در جایگاه بالاترین شهر دانشگاهی در رتبه بندی های دنیای (در سال 2008) قرار گرفته است. به همین علت دانستن آب و هوای کشور استرالیا در شهر ملبورن می تواند به متقاضیان مهاجرت تحصیلی یاری شایانی کند.

از نظر زمین شناسی، ملبورن در محل تلاقی جریان گدازه های کواترنر در جنوب شرقی و امتداد بندر فیلیپ گسترده شده است. ضلع جنوب شرقی شهر به گسل سلوین می رسد و تا کوه های مارتا و کرانبورن ادامه دارد.

رودخانه یارا، رشته کوه های دندنونگ در شرق، دره های بوشلندی، نهر موندی، نهر مری، داریبین کریک و رودخانه پلنت از عوامل تاثیرگذار در آب وهوای مرکز هستند. بر اساس طبقه بندی کوپن Köppen Cfb آب و هوای معتدل اقیانوسی بر این خطه حکم فرماست.

تابستان های گرم و ملایم و زمستان های معتدل متاثر از بادهای منطقه ها گرم داخلی و اقیانوس خنک جنوبی از ویژگی های آب وهوای شهر ملبورن هستند. این تفاوت دما بیشتر در ماه های بهار و تابستان بروز می نماید و می تواند باعث تشکیل جبهه های شدید سرما، رعد و برق و تگرگ، افت شدید دما و باران می شود. اما زمستان ها معمولا بسیار پایدار است.

بندر فیلیپ که از اقیانوس های اطراف یا توده زمین به ویژه در بهار و پاییز بسیار تاثیر گرفته است، اغلب گرم تر از دیگر حوزه های شهر گزارش می شود. این عامل می تواند منجر به پدیده اثر خلیج شود؛ چیزی شبیه اثر دریاچه که در آب وهوای سردتر دیده می شود.

به طور کلی ملبورن به علت قرار گرفتن در سایه باران ناشی از رشته های اوتویOtway ، به نسبت جنوب استان ویکتوریا خشک تر از حد میانه است. میزبان بارش باران در داخل شهر و منطقه ها اطراف بسیار فرق دارد؛ از حدود 425 میلی متر در حوزه رودخانه های کوچک تا 1250 میلی متر در حاشیه شرقی در گمبروک.

آسمان ملبورن سالانه 48.6 روز روشنایی نور خورشید است. دمای نقطه شبنم (دمایی که هوا باید تا آن نقطه سرد شود تا با بخار آب، اشباع شود) در تابستان از 9.5 تا 11.7 درجه سانتی گراد گزارش می شود.

ملبورن بعلاوه مستعد بارش های همرفت جداگانه است که هنگام عبور از منطقه ای با هوای متراکم در داخل استان تشکیل می شود؛ به خصوص اگر گرمایش قابل توجهی در روز وجود داشته باشد. این بارش های سنگین با تگرگ و افت قابل توجه دما همراه هستند، اما به سرعت عبور می نمایند و دما با حالت پیشین بازمی شود؛ این پدیده که می تواند چندین بار در روز تکرار شود، به این شهر معروفیت چهار فصل در یک روز را داده است.

کمترین دما در تاریخ ثبت شده این شهر یعنی 21 ژوئیه 1869 منفیِ 2.8 درجه سانتی گراد و بالاترین دمای ثبت شده 46.4 درجه سانتی گراد در 7 فوریه 2009 بود. میانه دمای منطقه از 14.6 درجه سانتی گراد در سپتامبر تا 18.8 درجه سانتی گراد در فوریه انتظار می رود؛ اما در بندر ملبورن، دامنه میانه درجه حرارت دریا یکسان است.

آب و هوای پرت استرالیا

پرت بزرگترین شهر و مرکز استان استرالیای غربی و بعلاوه چهارمین شهر بزرگ کشور استرالیا است. دانشگاه استرالیای غربی که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش صادر می نماید، در این شهر قرار گرفته است. از این رو، دانستن شرایط آب وهوای این شهر می تواند انتخاب را برای متقاضیان پذیرش تحصیلی آسان تر کند.

معمولا در شهر پرت تابستان ها گرم، آفتابی و خشک هستند؛ گرمای تابستانی از ماه دسامبر شروع می شود و تا اواسط ماه مارس ادامه دارد. با نگاهی به گزارش های میانگین دمای سالانه در پرت، می توان دریافت که ماه فوریه گرم ترین ماه فصل است.

تابستان های پرت خشک است؛ اما کاملا خالی از بارش نیست. بارندگی های پراکنده ای به صورت رعدوبرق کوتاه مدت، جبهه های سرد ضعیف و در برخی مواقع طوفان های استوایی از شمال غربی استرالیای غربی می وزند، در تعدیل دمای تابستان بسیار تاثیرگذار هستند.

زمستان های پرت به نسبت خنک و مرطوب است. آب وهوای مدیترانه ای آن گرمای تابستانی مطبوعی را به پرت می بخشد. به گزارش طبقه بندی آب وهوایی کوپن Köppen آسمان پرت به طور میانه 8.8 ساعت آفتابی ست که برابر با حدود 3200 ساعت آفتاب و سالانه 138.7 روز آسمان آفتابی و روشن می شود. به همین علت، از شهر پرت به مرکز آفتابی استرالیا یاد می نمایند.

میانگین دما در این شهر آفتابی بالاتر از 40 درجه سانتی گراد گزارش می شود؛ بالاترین دمای ثبت شده در پرت 46.2 درجه سانتی گراد (46.7 درجه سانتی گراد در فرودگاه پرت) در تاریخ 23 فوریه 1991 گزارش شده است.

زمستان های شهر پرت بسیار خنک و مرطوب است. بیشترین مقدار بارندگی سالانه پرت بین ماه های می و سپتامبر گزارش می شود. روزهای صاف و آفتابی زمستان با حداقل دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد (41 درجه فارنهایت) از شاخص های روزهای زمستانی پرت است.

کمترین دمای ثبت شده در پرت 0.7 درجه سانتی گراد در 17 ژوئن 2006 بود. دمای هوای صفر درجه یا زیر صفر اتفاق نادر است، اما گاهی اوقات هوا به مقدار کافی سرد می شود که یخ زدگی ایجاد شود. جالب است بدانید که در کلان شهر پرت تا کنون بارش برف ثبت نشده است، اما در حومه شهر در اطراف کالاموندا بر تپه های پرت، رولی استون و موندارینگ بارش برف کم اتفاق افتاده است؛ گزارش آخرین بارش برف متعلق به سال 1968 بوده است!

به طور میانگین دمای هوای میانه شهر پرت از 18.9 درجه سانتی گراد در اکتبر تا 23.4 درجه سانتی گراد در مارس، با میانگین دمای 36 درجه تابستانی و 8 درجه زمستانی، برآورد شده است.

آب و هوای سیدنی استرالیا

شهر سیدنی بزرگ ترین شهر کشور استرالیا و قاره اقیانوسیه و نیز مرکز استان نیو ساوث ویلز (ویلز جنوبی نو) محسوب می شود که به واسطه میزبانی از موسسات آموزشی مهم کشور مانند دانشگاه نیوساوث ولز، دانشگاه تکنولوژی سیدنی، دانشگاه سیدنی University of Sydney، دانشگاه وولنگونگ و دانشگاه مک کواری مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می گیرد.

سیدنی از مهم ترین شهرهای کشور استرالیا در کرانه های شرقی کشور و در سواحل اقیانوس آرام قرار گرفته است. این شهر ساحلی که همیشه در راستا نسیم های خنک دریایی قرار می گیرد، از شهرهای بارانی کشور استرالیا برشمرده می شود.

در سیستم کلاسیک، سیدنی در طبقه بندی آب و هوایی معتدل قرارگرفته، اما در طبقه بندی Köppen Geiger، آب و هوای نیمه گرراستای مرطوب (Cfa) با تابستان های ملایم و گاهی گرم و زمستان های خنک جای گرفته است. به طور کلی بارندگی در طول سال به نسبت یکنواخت بوده، اگرچه در سال های اخیر بیشتر بارندگی ها در تابستان اتفاق افتاده است.

در ایستگاه اصلی هواشناسی سیدنی در رصدخانه هیل، بالاترین دمای تابستانی 45.8 درجه سانتی گراد در تاریخ 18 ژانویه 2013 گزارش شده و پایین ترین دما نیز 2.1 درجه سانتی گراد در تاریخ 22 ژوئن 1932 به ثبت رسیده است.

به طور میانه 14.9 روز سال در منطقه تجاری مرکزی شهر (CBD) آفتابی ست و میانگین دمای سالانه 30 درجه سانتی گراد گزارش شده است. در منطقه شهری سیدنی به طور میانه 7.2 ساعت آفتاب در آسمان حضور دارد؛ با این حساب، شهر سیدنی سالانه 109.5 روز آفتابی دارد.

آب و هوای آدلاید استرالیا

آدلاید واقع در جنوب کشور استرالیا، قسمت شمالی شبه جزیره فلوریو و مرکز استان استرالیای جنوبی، پنجمین شهر پر جمعیت استرالیا محسوب می شود. این شهر در دشت آدلاید گسترده شده و از غرب به خلیج سِنت وینسنت و از شرق به رشته کوه لوفتی محدود می شود.

آدلاید میزبان موسسات آموزش عالی مشهوری همانند دانشگاه علوم پزشکی فِلیندِرز، دانشگاه آدلاید، دانشگاه استرالیای جنوبی و شعبه استانی دانشگاه تورنس شده است. دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کرانفیلد و کالج انرژی و منابع کالج دانشگاهی لندن هم شعبه هایی از دانشگاه های خارجی واقع در این شهر هستند که میزبان متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز شده اند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این شهر در میان خلیج و کوه پایه ها، آدلاید اقلیمی مدیترانه ای دارد. در فصل تابستان آب و هوایی گرم یا گرم و خشک بر این شهر حکم فرماست و در فصل زمستان، آب و هوای سرد و یا معتدل با بارش های جوی متعدد و پرحجم غالب می شود. از این رو، آدالاید را می توان در طبقه بندی آب و هوای موسمی هم قرار داد.

ماه ژوئن پربارش ترین ماه سال است و حجم بارش ها به بیشتر از 80 میلی متر هم می رسد. تگرگ و یخبندان از پدیده های رایج زمستان است و از آن جا که منطقه آدلاید از منطقه ها بادخیز استرالیا برشمرده می شود، افت دمای هوا به درجات پایین تر دور از فکر نیست.

دمای هوای شب های تابستانی به طور میانگین 8 تا 10 درجه سانتی گراد گزارش می شود. معمولا کمتر از سه روز از فصل تابستان دمای هوا به بیش از 39 درجه سانتی گراد می رسد. به طور کلی، میانگین دمای آب های ساحلی آدلاید از 13.7 درجه سانتی گراد در ماه آگوست تا 21.2 سانتی گراد در ماه فوریه متغیر پیش بینی می شود.

تحصیل در استرالیا از گذشته تا به امروز از رویای متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است. برای ارزیابی شرایط تحصیلی خود بر اساس استاندارهای دانشگاه های استرالیا می توانید با تکمیل فرم آنلاین ارزیابی پذیرش تحصیلی شرایط خود را آنالیز کنید و از مشاوره کارشناسان ما در بخش اعزام دانشجو خبرنگاران بهره مند شوید.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 620

به "تور ارزان استرالیا: آب و هوای استرالیا در طول سال چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان استرالیا: آب و هوای استرالیا در طول سال چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید