آموزش عالی شبکه سازی می گردد ، دانشگاه های تعیین کنند وزارت علوم در استان ها هستند

به گزارش وبمستر وبلاگ، قائم مقام وزیر علوم گفت: قرار نیست با راه اندازی شورا های تعیین هیچ مرکز آموزش عالی بر اساس طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی تعطیل گردد؛ بلکه مقرر است شبکه سازی آموزش عالی در کشور ایجاد گردد.

آموزش عالی شبکه سازی می گردد ، دانشگاه های تعیین کنند وزارت علوم در استان ها هستند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیات های امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری امروز 3 آذر ماه 99 در نشست روسای دانشگاه های تعیین گفت: در سال 99 هستیم و آموزش عالی نسبت به گذشته رشد و توسعه قابل توجه ای یافته است. به هر صورت استان ها از نظر شرایط با یکدیگر متفاوت هستند، اما خوشبختانه اکنون همه آن ها در آموزش عالی در نقطه قوت قرار دارند. از طرفی هم وزات علوم به لحاظ صندلی قانونی که دارد باید به سمت سیاست گذاری و نظارت و ارزیابی پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالی حرکت نمایند.

وی ادامه داد: در این دوره باقی مانده از دولت باید از فرصت استفاده کرد و به اهمیت نقش صندلی های استانی تاکید داشته باشیم تا بتوانیم اثرگذاری بیشتر این شورا ها در تصمیمات کلان آموزشی را داشته باشیم.

باقری اظهار کرد: کارکرد مهم شورای مدیریت استان ها تصمیم گیری کلان آموزشی در استان ها است. به تدریج اختیارات در دستور کار قرار می گیرد همچنین باید تمهیداتی اندیشیده گردد تا اختیاراتی که شورا دارد به مرحله اجرا برسند.

قائم مقام وزیر علوم اضافه کرد: وظایف این طرح را نباید در ساماندهی آمایش آموزش عالی منحصر کرد، زیرا در این جلسات قرار است فعالیت های زیادی انجام گردد.

وی ادامه داد: روئسای دانشگاه های تعیین نقش دانشگاه های تعیین را مهم تر از نقش خود دانشگاه بدانند. زیرا آن ها نماینده عالی وزارت علوم هستند.

قائم مقام وزیر علوم اضافه کرد: برای ساماندهی آموزش عالی نامه هایی را به صورت مکتوب به ائمه آدینه فرستاده ایم همینطور نامه ای را به رئیس مجلس فرستاده ایم و انتظار داریم نمایندگان مجلس در پیشبرد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با ما همکاری نمایند.

باقری توضیح داد: همکاران هیئت علمی در گذشته برای اخذ مجوز نشریه علمی باید مکاتبات زیادی را انجام می دانند، اما با توجه به اختیاراتی که در حوزه نشریات اکنون واگذار شده است دیگر مسائل قبلی وجود ندارد. همچنین اقدامات دیگری صورت گرفته است که ضروری است به آن ها توجه گردد.

وی اعلام کرد: ضروری است هیئت رئیسه دانشگاه ها اختیارات را به دانشکده ها بسپارند و خودشان در مسائل کلان ورود یابند اکنون در آموزش عالی نیز اینگونه است و اقتضائات خاص خود را دارد.

رئیس هیات امنای وزارت علوم گفت: این وزارتخانه باید به صندلی سیاست گذاری برگردد و نقش خودش را در عرصه ملی ایفا نماید. این امر نیازمند این است که این اختیارات در اختیار شورا های استانی قرار بگیرد. گزارش توسعه آموزش عالی استان ها باید تهیه و در اختیار تمام استان ها قرار بگیرد.

وی در سرانجام اعلام نمود: قرار نیست با راه اندازی شورا های تعیین، دانشگاه ها تعطیل شوند. علاوه بر این قرار نیست هیچ مرکز آموزش عالی بر اساس طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی تعطیل گردد، بلکه مقرر است شبکه سازی آموزش عالی در کشور ایجاد گردد. نباید به شایعه سازی تعطیلی بعضی دانشگاه ها توجه کرد. ردیف بودجه تمام دانشگاه ها برای سال بعد تعیین شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 27

به "آموزش عالی شبکه سازی می گردد ، دانشگاه های تعیین کنند وزارت علوم در استان ها هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش عالی شبکه سازی می گردد ، دانشگاه های تعیین کنند وزارت علوم در استان ها هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید