انتخاب پرستار مناسب سالمند؛ چگونه پرستار سالمند مناسبی انتخاب کنیم؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، یافتن پرستار سالمند مناسب برای مراقبت از سالمند معمولا چالش بر انگیز است. به ویژه زمانی که از انواع پرستار سالمند و ویژگی های آن ها اطلاعی نداشته باشید و ندانید که به دنبال چه چیزی هستید. پیش از اینکه به انواع پرستار سالمند و خدمات آن ها فکر کنید، بهتر است که نیاز های سالمندتان را به خوبی بررسی و آن ها را لیست کنید.

انتخاب پرستار مناسب سالمند؛ چگونه پرستار سالمند مناسبی انتخاب کنیم؟

خبرنگاران| یافتن پرستار سالمند مناسب برای مراقبت از سالمند معمولا چالش بر انگیز است. به ویژه زمانی که از انواع پرستار سالمند و ویژگی های آن ها اطلاعی نداشته باشید و ندانید که به دنبال چه چیزی هستید. پیش از اینکه به انواع پرستار سالمند و خدمات آن ها فکر کنید، بهتر است که نیاز های سالمندتان را به خوبی بررسی و آن ها را لیست کنید.

با افزایش امید به زندگی در سال های اخیر و فرایند رو به رشد جمعیت سالمندان نیاز به مراقبت حرفه ای از سالمندان بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. پیدا کردن یک پرستار سالمند خوب که درحیطه کار با سالمند دارای تجربه و تخصص کافی باشد، کار بسیار دشواری است. از سویی پرستار و یا مراقب سالمند ساعات بسکمک از روز یا حتی تمام شبانه روز در خدمت سالمند است به همین دلیل انتخاب پرستار مناسب پیچیده تر می شود.

یک پرستار سالمند خوب به طور کلی باید از شرح وظایف خود آگاهی داشته باشد و همچنین نیاز ها و انتظارات سالمند و خانواده را برطرف کند.

سطح تحصیلات پرستار سالمند نیز از نکات بسیار مهم در زمان استخدام است، اما باید در نظر داشت هدف از دریافت خدمت از یک مراقب سالمند خوب وحرفه ای صرفا توجه به امور جسمانی سالمند نیست.

با توجه به شرحات بالا تمایل افراد به پرستار سالمند در منزل بیشتر شده است. با وجود پرستار سالمند در منزل، سالمندان ما روحیه و شادابی خود را همواره حفظ خواهند کرد. چرا که ادامه زندگی در محیط فعلی یا محیطی که سالها عمر خود را در آن گذرانده اند به همراه پرستار رضایت بخش و قابل تحمل تر می باشد.

نکاتی که بایستی در انتخاب پرستار سالمند در منزل رایت کرد:

  • ساعت کاری پرستار سالمند به صورت ساعتی - روزانه یا شبانه روزی می تواند باشد که به خواسته متقاضی قابل تنظیم می باشد.
  • پرستاران بایستی به صورت شفاهی و عملی دوره پرستاری را گذرانده باشند تا بتوانند به بهترین شکل به سالمندان خدمات ارائه دهند.
  • یکی از وظایف پرستاران، نظافت منزل و همچنین رعایت نکات بهداشتی سالمند می باشد.
  • پرستاران موظف هستند تا ساعات مصرف دارو سالمندان را یادآوری نمایند.
  • خانواده سالمندان بایستی به پرستار رژیم غذایی و همچنین ساعات خوردن میان وعده ها و دارو ها را اعلام نمایند تا پرستار این وظایف را انجام دهد.
  • اخلاق پرستار با سالمند و خانواده سالمند بایستی خوب باشد و پرستار بایستی بهترین هم صحبت برای سالمند باشد.
  • سعی شود شماره های ضروری را به پرستار اعلام نمایید که در چه زمانی با چه فردی تماس گرفته شود.
  • احترام به سالمند از مهترین وظایف پرستار می باشد.
  • و ….

قیمت پرستار سالمند در منزل

افزایش دغدغه ذهنی فرزندان برای والدینشان که وارد دوران بازنشستگی و سالمندی شده اند، کیفیت خدمات مراقبتی و پرستاری را بالا برده است. کم توانی، ناتوانی و بروز بیماری ها در سالمندان همواره نگرانی هایی برای اعضای خانواده و فرزندان با وجود مشغله هایشان دارد. آن ها خواهان سلامت و تندرستی و آرامش والدین و پدر بزرگان و مادر بزرگانشان هستند.

قیمت پرستار سالمند در منزل به شرایط جسمی و روحی و نیاز های نگهداری از سالمند بستگی دارد. به طور مثال اگر سالمندی آلزایمر داشته باشد یا توان حرکتی نداشته باشد و برای انجام کار های روزمره خود نیاز به بلند کردن و حمل سالمند باشد، قیمت پرستاری تفاوت دارد با یک سالمند سالم که فقط نیاز به انجام امور منزل و همدم دارد.

با استفاده از نیروی پرستار سالمند در منزل دیگر اعضای خانواده نگران نامناسب شدن شرایط سالمند یا فراموشی داروها، رعایت رژیم درمانی و … نخواهند بود؛ بنابراین بیشتر میتوانند اوقات شاد و دورهمی با عزیزانشان داشته باشند.

پرستار سالمند همواره باید بداند که سالمندان در این دوران دچار کمبود انرژی و عدم تمایل به غذا می شوند؛ بنابراین علاوه بر برنامه غذایی مناسب، جذابیت سرو غذا نیز بسیار تاثیر گذار است. رعایت بعضی موارد مصرفی تغذیه برای سالمندان، در پیشگیری یا درمان زودهنگام کمک خواهد کرد. تغذیه نادرست و عدم دریافت بعضی مواد معدنی و ویتامین ها بیماری هایی را در پی خواهد داشت. در این سنین توصیه ها و رعایت نکاتی از نظر تغذیه مهم می باشد.

سالمندانی که داری فشار خون، پوکی استخوان، ناراحتی قلبی، دیابت و … هستند همواره باید از مواد غذایی تشدید نماینده این بیماری ها اجتناب نمایند. همچنین به مصرف غذا هایی کمک نماینده به درمان و پیشگیری این بیماری ها روی آورند. نکته حائز اهمیت: عادات بد را کنار بگذارند از جمله مصرف الکل و سیگار کشیدن.

یک مراقب یا پرستار سالمند حرفه ای برای انجام هرچه بهتر فعالیت های روزانه سالمندان آموزش دیده اند.

- آن ها مهارت لازم در جابجایی و تحرک سالمند را دارند

- مهار لازم درمورد دارو درمانی سالمند را کسب کرده اند.

- مراقب یا پرستار سالمند خوب علاوه بر داشتن مهارت کافی سعی می کند پیوسته خود را در سطح استانداردی از نظر علمی و عملی ارتقاء دهد.

علاقه به کار: مراقبت از سالمند کار بسیار سختی است و تنها عشق و علاقه به این کار می تواند باعث ارائه خدمات با کیفیت از جانب پرستار و مراقب سالمند شود. اشتیاق به کار باعث می شود مراقب و یا پرستار از طریق ارائه راه کار های جدید کیفیت زندگی سالمندان را افزایش دهند.

دلسوزی و همدلی: یک مراقب و پرستار دلسوز با احساس درد، ترس و ناراحتی سالمند همدردی می کند و می داند چگونه عمل کند تا سالمند احساس بهتری داشته باشد.

صبر و انعطاف پذیری: در مراقبت از سالمند هر روز مثل هم پیش نمی رود. بعضی روز ها سالمند احساس درد و ناراحتی بیشتری می کند و در بعضی مواقع با پرستار در انجام کار ها و اجرای دستورات همکاری نمی کند. یک پرستار سالمند خوب در موقعیت های مختلف منعطف عمل می کند و بهترین کار ممکن را برای حفظ آرامش سالمند انجام می دهد.

توجه: به دلیل شرایط خاص سالمند و تظاهر غیر معمول بیماری ها، یک پرستار سالمند خوب متوجه کوچکترین تغیییرات در شرایط سالمند می شود و به سرعت پاسخ گوی نیاز سالمند است.

قابل اعتماد: یک مراقب و پرستار سالمند خوب باید به حرفه خود متعهد باشد، وقتی خانواده یکی از عزیزان خود را به مراقب می سپارد باید بتواند بر عملکرد مراقب حساب کند.

رفتار حرفه ای: مراقب و پرستار سالمند نیز مانند سایر افراد دچار مسائل و ناملایمتی هایی خواهد شد، اما باید بداند که روحیه او به شدت سالمند را تحت تاثیر قرار میدهد، به همین دلیل نباید رفتار حرفه ای را فراموش کند.

مهارت ارتباطی: مراقب و پرستار سالمند باید با سالمند، سایر اعضای خانواده و پزشک و همچنین تیم مراقبتی به راحتی ارتباط برقرار کند و اطمینان حاصل کند که تمامی افراد از شرایط سلامتی سالمند آگاه هستند.

حفظ اسرار: حفظ اطلاعات و رخداد هایی که در خانه اتفاق می افتد از وظایف مهم مراقبین و پرستاران سالمند است مگر در صورتی که سلامت سالمند در خطر باشد.

سلامت جسمانی: مراقبت از سالمند به سلامت جسمانی نیاز دارد. زیرا پرستار و مراقب برای انجام امور سالمند مانند استحمام و جابجایی از تخت و ویلچر و … باید دارای قدرت بدنی باشد.

تحت پشتیانی مراکز خدمات پرستاری درمنزل: علاوه بر مهارت علمی و عملی، یکی دیگر از ویژگی های پرستار سالمند خوب داشتن وابستگی به نهاد معتبر و زیر نظر وزارت بهداشت و درمان است.

منبع: فرادید
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 266

به "انتخاب پرستار مناسب سالمند؛ چگونه پرستار سالمند مناسبی انتخاب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب پرستار مناسب سالمند؛ چگونه پرستار سالمند مناسبی انتخاب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید