بوردگیم با تم اتاق فرار!

به گزارش وبمستر وبلاگ، شاید بتوان گفت، بازی های اتاق فرار یکی از بزرگترین موفقیت های این دهه باشند. کمتر کسی تصور میکرد که به دام افتادن در یک شرایط خاص و بحرانی در اتاقی که فضاسازی متفاوتی با فضاهای روزمره دارد، تا این حد سرگرم کننده باشد.

بوردگیم با تم اتاق فرار!

حال تصور کنید برای این سرگرمی، حتی احتیاجی به ترک خانه یا اتاق شخصیتان نداشته باشید و لذت حل معماها و عبور از چالش های متعدد را روی یک میز تجربه کنید.

در نگاه اول، شاید این سوال در فکر ایجاد گردد که بازی های رومیزی اتاق فرار چقدر میتوانند هیجان همه جانبه یک اسکیپ روم رئال را شبیه سازی نمایند؟

چطور میتوان سناریو، فضاسازی، مکانیزم های مجذوب کننده، پیدا کردن سرنخ ها، قفل های متنوع مرسوم در اتاق های فرار، پازل های چالش برانگیز، همه وهمه را در یک بازی رومیزی تجربه کرد؟

این سوال را اسکیپ باکس، محصول نو اسکیپ روم دات آی آر به برترین شکل پاسخ می دهد.

قطعا که نمیتوان منکر تفاوت های اسکیپ باکس و اسکیپ روم رئال شد، اما این محصول توانسته تا حد زیادی، این شرایط را شبیه سازی کند. وجود یک اپلیکیشن در کنار این بازی، امکان شبیه سازی بهتر را سهل می نماید.

این شبیه سازی را میتوان از جنبه های مختلف آنالیز کرد.

فضاسازی:

فضاسازی هایی که روی یک سری کارت ها دیده می شوند این امکان را به شما میدهند که نگاه به زوایای مختلف یک اتاق، داشته باشید و خود را در آن مکان تصور کنید. گویی خود شما آنجا هستید و در پی کشف سرنخ های لازم ...

سناریو :

برخلاف بازی های معمول رومیزی که در آن ها سناریو بخشی است که توجه کمتری به آن می گردد، به جرات میتوان گفت از نقاط قوت یک اتاق فرار رومیزی، جاری بودن سناریو در لحظه لحظه بازی با حل معماهای آن است. اسکیپ باکس یک نمونه بسیار خوب برای اثبات این موضوع بوده و شما را قطعا تحت تاثیر قرار خواهد داد.

معماها و مکانیزم های پازلی :

اینجا جاییست که میتواند شما را بارها و بارها شگفت زده کند. اتفاقات مجذوب کنندهی که میتواند کاستی های بقیه بخش ها نسبت به اسکیپ روم واقعی را به طور کامل پوشش دهد. وجود المان های فیزیکی هیجان انگیزی که شما را برای ادامه دادن بازی و بازکردن قفل های متنوع آن قطعا به وجد میاورد را میتوان از ویژگی های اصلی اسکیپ باکس برشمرد.

نور :

این بخش کمترین شباهت را به یک اسکیپ روم رئال دارد، چراکه قطعا امکاناتی که در یک اسکیپ روم واقعی میتوان درنظر گرفت، قابل مقایسه با یک اتاق فرار رومیزی نیست.

اگر بخواهیم مثالی در این رابطه بزنیم، مثلا شاید در قوانین یک بازی گفته گردد که در فضای کم نور و با نور یک شمع بازی را انجام دهید تا بیشتر خود را در دل ماجرا احساس کنید.

موسیقی :

شما با یاری اپلیکیشن همراه بازی، میتوانید موسیقی متن بازی را بشنوید تا حس عمیق تر بازی را درک کنید. این موسیقی میتواند برای لحظات و شرایط مختلف، متفاوت باشد.

تایمر و وسیله گرفتن هدایت :

از مهم ترین مشخصه های یک اتاق فرار، وجود تایمر و وسیله گرفتن یاری یا هدایت در حل پازل ها و چالش های آن است.

اپلیکیشن مختص این بازی، به شما یاری می نماید تا در هر زمان که احتیاج داشتید، به سراغ آن بروید؛ زمان سپری شده را ملاحظه کنید و یا هدایت همان مرحله مدنظرتان را دریافت کنید.

یک قاعده ای که میتوان آن را مختص بازی های رومیزی درنظر گرفت، این است که زمان برای شما محدودنماینده نیست. این قاعده برای اسکیپ باکس هم صدق میکند و شما میتوانید ساعت ها، بازی را ادامه دهید. اما نکته اینجاست که اگر میخواهید همان استرس و هیجان گذشت زمان در اتاق فرار را تجربه کنید، به زمان مشخص شده بازی به وسیله طراحان پایبند باشید و البته کمتر از هدایت ها بهره ببرید. انتخاب با خودتان …

تعداد نفرات بازیکن ها :

یکی از ویژگی های این سبک بازی های اتاق فرار، انعطاف در تعداد نفرات شرکت نماینده در بازی و قابلیت انجام آن برای گروه های کم جمعیت است. این بار شما میتوانید یک اتاق فرار را یک یا دو نفره تجربه کنید. هرچند که کار سخت تری در پیش خواهید داشت.

صدالبته که گروه های 4 تا 6 نفره، حالت ایده آل بازی را لمس خواهند کرد.

در خاتمه می توان به این موضوع اشاره نمود که درکنار هم قرار گرفتن این بخش ها، یک اتاق فرار کامل و مجذوب کننده را برای شما شبیه سازی می نمایند. اما …

سخن خاتمهی :

یک نکته بسیار بسیار مهم برای بازی های رومیزی اتاق فرار، legacy بودن سبک آنهاست.

در این سبک بازی ها، اتفاقات و فرآیندهای مشخصی اتفاق می افتد که باعث تغییرات دائمی در آنها می گردد و به همین دلیل، این نوع بازی ها برای هر نفر یا گروه، فقط یک بار قابل بازی هستند.

اما در طراحی این نوع بازی ها، همواره این نکته درنظر گرفته می گردد که در همان یک بار، تجربه بسیار منحصربه فرد و مجذوب کننده و عمیقی برای پلیر خلق گردد.

در یک جمله، اسکیپ باکس تجربه اتاق فرار در یک جعبه است و سرگرمی اتاق فرار نیز بالذات، یک تجربه یکبارمصرف. اما شک نکنید که لمس این تجربه کاملا متفاوت، مجذوب کننده، هیجان انگیز و البته یکبار مصرف، خالی از لطف نخواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 729

به "بوردگیم با تم اتاق فرار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوردگیم با تم اتاق فرار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید