رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید

به گزارش وبمستر وبلاگ، شبکه های اجتماعی و اینترنت مملو از تیترهایی با موضوع رژه 6 یا 7 سیاره در بامداد 13 خرداد است، اما واقعیت آن است که بامداد فردا فقط 3 جرم ماه، زحل و مریخ را می توان در افق شرقی آسمان دید.

رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید

محاسبات نجومی و نرم افزارهای شبیه ساز آسمان نشان می دهد که بامداد یک شنبه 13 خرداد، اجرام سماوی شاخص منظومه شمسی یعنی سیارات زحل، نپتون، مریخ، اورانوس، عطارد، مشتری و ناهید به همراه ماه قمر زمین روی یک خط و در سمت غربی خورشید قرار می گیرند و پیش از طلوع آفتاب می توان رژه همه این اجرام را مشاهده کرد.

تصاویر زیر که با استفاده از نرم افزار شبیه ساز StarryNight تهیه شده است، آرایش این اجرام را نسبت به خورشید و در افق شرقی نمایش می دهد. همان طور که می بینید، فاصله سیارات اورانوس، عطارد (Mercury)، مشتری (Jupiter) و بالاخص ناهید (Venus) با خورشید کم است و نمی توان این اجرام را در روشنایی اطراف خورشید به هنگام طلوع آفتاب مشاهده کرد.

از سوی دیگر، سیاره نپتون فقط با ابزار رصدی و برای رصدگران باتجربه قابل تشخیص است؛ بنابراین در برترین حالت می توان در بامداد فردا 13 خرداد، اجرام زحل (Saturn)، ماه (the Moon) و مریخ (Mars) را با فاصله قابل توجه از یکدیگر در آسمان شرقی دید. زحل با رنگ زرد در سمت بالا-راست ماه و مریخ با رنگ سرخ و فاصله ای نزدیک تر، در سمت پایین-چپ ماه قابل تشخیص است.

ازآنجایی که صفحه مداری سیارات منظومه شمسی به دور خورشید تقریباً یکسان است، از نگاه ناظران زمینی (و البته روی هر یک از دیگر سیارات) به نظر می رسد که همه سیارات روی مسیر مشابهی در آسمان حرکت می نمایند. این مسیر از نگاه ما زمینی ها، همان مسیر حرکت سالانه خورشید در آسمان است که به دایرة البروج معروف است. به زبان ساده تر، سیارات منظومه شمسی همواره روی یک خط در آسمان دیده می شوند و فقط فاصله شان از یکدیگر، زیاد و کم می گردد!

جالب تر اینکه آرایش فضایی سیارات منظومه شمسی که در تصویر بالا هم تعیین است، به وضوح نشان می دهد که هیچ آرایش عجیبی در موقعیت سیارات دیده نمی گردد. درست است که بعضی گروه های نجومی برای بامداد فردا یک شنبه 13 خرداد، برنامه رصد آسمان تدارک دیده اند؛ اما اگر خواب بامدادی را ترجیح دادید و به تماشای منظره زیبای هلال نازک ماه و سیارات زحل و مریخ نرفتید، چیزی از دست نداده اید!

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 خرداد 1403 بروزرسانی: 12 خرداد 1403 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 1003

به "رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید