خطر زوال عقل با این مواد غذایی افزایش می یابد

به گزارش وبمستر وبلاگ، همه ما آن را می خوریم مواد غذایی فوق فرآوری شده مانند پیتزای یخ زده و غذا های آماده زندگی پرمشغله ما را بسیار آسان تر می سازند. علاوه بر این، آن مواد غذایی بسیار خوشمزه هستند. چه کسی وجود دارد که علاقه ای به هات داگ، سوسیس، همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، نوشابه، کوکی، کیک، آب نبات، دونات و بستنی نداشته باشد؟

خطر زوال عقل با این مواد غذایی افزایش می یابد

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، با این وجود، نتیجه یک مطالعه تازه نشان می دهد که اگر بیش از 20 درصد کالری دریافتی روزانه شما را مواد غذایی فوق فرآوری شده تشکیل می دهند خطر ابتلای تان به زوال شناختی افزایش خواهد یافت.

این میزان معادل حدود 400 کالری در روز در یک رژیم غذایی به میزان 2000 کالری در روز است. برای مقایسه می توان گفت سفارش یک سیب زمینی سرخ کرده کوچک و یک چیزبرگر معمولی از مک دونالد در کل 530 کالری را شامل می شود. بر اساس نتیجه مطالعه ای که روز دوشنبه در نشریه JAMA Neurology منتشر شد بخشی از مغز که در عملکرد اجرایی دخیل است توانایی پردازش اطلاعات و تصمیم گیری به شدت آسیب دیده است. در حقیقت، مردان و زنانی که بیش ترین مواد غذایی فوق فرآوری شده را مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان غذای بیش از حد فرآوری شده را مصرف کردند 28 درصد سریع تر کاهش عملکرد شناختی جهانی و 25 درصد سریع تر کاهش عملکرد اجرایی داشتند.

در حالی که این مطالعه ارتباطی است و برای اثبات دلیل و معلول طراحی نشده عناصری وجود دارد که این گزاره را تقویت می کند که بخشی از شتاب در زوال شناختی ممکن است به مواد غذایی فوق فرآوری شده نسبت داده شود.

علیرغم آن که شواهد کافی وجود ندارد، اما می توان به این نتیجه رسید که مواد غذایی فوق فرآوری شده احتمالا برای مغز ما مضر هستند.

نکته جالب توجه کشف شده در آن مطالعه این بود که اگر کیفیت رژیم غذایی بالا باشد بدان معنا که فرد مقادیر زیادی میوه و سبزیجات کامل، غلات کامل و منابع سالم پروتئین مصرف کند ارتباط بین مواد غذایی فوق فرآوری شده و زوال شناختی از بین می رود.

مواد غذایی فوق فرآوری شده کیفیت رژیم غذایی را کاهش می دهند. بنابراین، تجمع آن در یک رژیم غذایی در بیش تر موارد نشان دهنده کیفیت پایین آن رژیم غذایی است. در ارزیابی مشخص شد زمانی که کیفیت رژیم غذایی بالا بود ارتباط مشاهده شده بین مواد غذایی فرآوری شده و عملکرد مغز کاهش یافت.

نتیجه این پژوهش که دوشنبه در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر 2022 میلادی در سن دیه گو ارائه شد بیش از 10 هزار برزیلی را تا ده سال مورد بررسی قرار داده بود. بیش از نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه زنان، سفیدپوستان یا افراد تحصیلکرده بودند در حالی که میانگین سنی آنان 51 سال بود.

تست شناختی که شامل یادآوری فوری و تاخیری کلمات، تشخیص کلمه و روانی کلامی بود در ابتدا و انتهای مطالعه انجام شد و از شرکت کنندگان در مورد رژیم غذایی آنان پرسش هایی مطرح شد. دکتر کلودیا سوئموتو استادیار بخش طب سالمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه سائوپائولو می گوید: در برزیل مواد غذایی فوق فرآوری شده 25 تا 30 درصد کل کالری دریافتی را تشکیل می دهند. ما مک دونالد و برگر کینگ داریم و میزان زیادی شکلات و نان سفید می خوریم. متاسفانه شرایط تغذیه در برزیل با مردم بسیاری از کشور های غربی تفاوت چندانی ندارد.

او می افزاید: 58 درصد از کالری مصرف شده از طریق شهروندان ایالات متحده، 56.8 درصد از کالری مصرف شده از طریق شهروندان بریتانیایی و 48 درصد از کالری مصرف شده از طریق کانادایی ها از مواد غذایی فوق فرآوری شده هستند.

طبق نتیجه این ارزیابی مواد غذایی فوق فرآوری شده به عنوان فرمولاسیون های صنعتی مواد غذایی (روغن، چربی، قند، نشاسته و پروتئین) حاوی میزان کمی یا بدون مواد غذایی کامل بوده و معمولا شامل طعم دهنده ها، رنگ ها، امولسیفایر ها و سایر افزودنی های آرایشی هستند تعریف می شوند.

در این ارزیابی آمده است: افرادی که بیش از 20 درصد کالری روزانه را از مواد غذایی فوق فرآوری شده مصرف می کنند، 28 درصد کاهش سریع تری در شناخت جهانی و 25 درصد کاهش سریع تر در عملکرد اجرایی در مقایسه با افرادی که کمتر از 20 درصد غذا خورند داشته اند.

علاوه بر تاثیر بر روی شناخت، مواد غذایی فوق فرآوری شده در حال حاضر به دلیل تاثیر بر روی افزایش خطر چاقی، مسائل قلبی و گردش خون، دیابت، سرطان و طول عمر کوتاه تر شناخته شده اند. مواد غذایی فوق فرآوری شده به طور کلی برای هر بخشی از بدن ما مضر هستند.

دکتر رودی تانزی استاد عصب شناسی در هاروارد که در این پژوهش نقش نداشته می گوید: مواد غذایی فوق فرآوری شده معمولا سرشار از قند، نمک و چربی هستند که همگی باعث التهاب در سراسر بدن می شوند که شاید بزرگ ترین تهدید برای پیری سالم در بدن و مغز باشد. تانزی می افزاید: در عین حال، از آنجایی که مواد غذایی فوق فرآوری شده به عنوان یک وعده غذایی سریع مناسب هستند جایگزین خوردن مواد غذایی حاوی فیبر گیاهی بالا می شوند که برای حفظ سلامت و تعادل تریلیون ها باکتری در میکروبیوم روده که برای سلامت مغز و کاهش خطر بیماری های مغزی مرتبط با افزایش سن مانند بیماری آلزایمر مهم می باشند.

چگونه می توانید از وقوع این رخداد برای خود جلوگیری کنید؟

اگر مواد غذایی فوق آوری شده را در رژیم غذایی خود قرار می دهید سعی کنید با خوردن مواد غذایی با کیفیت و کامل میوه ها، سبزیجات و غلات کامل با آن مقابله کنید.

نتیجه این ارزیابی نشان می دهد که تمرکز تلاش های بهداشتی باید بر روی کیفیت کلی رژیم غذایی باشد. سوئموتو می گوید: یکی از راه های آسان برای کسب اطمینان از کیفیت رژیم غذایی پختن و آماده کردن غذا از ابتدا است. افراد باید بدانند که باید غذا را بیش تر به صورت پخته مصرف کنند و غذای شان را از ابتدا تهیه کنند.

احتمالا خواهید گفت که زمان کافی ندارید و این کار زمان بر است. با این وجود می توان گفت که ارزش وقت صرف کردن را دارد به ویژه اگر می خواهید از قلب خود و از مغزتان در برابر زوال عقل یا بیماری آلزایمر محافظت کنید. این پیامی است که به خانه می رسد: از خرید مواد غذایی فوق فرآوری شده دست بردارید.

منبع: فرارو
انتشار: 16 آذر 1401 بروزرسانی: 16 آذر 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 866

به "خطر زوال عقل با این مواد غذایی افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر زوال عقل با این مواد غذایی افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید