محصولات کشاورزی صادراتی شناسه دار می شوند

به گزارش وبمستر وبلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور گفت: به منظور رصد و پایش محصولات کشاورزی، بزودی سامانه ای راه اندازی و همه محصولات تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش کشاورزی در آن شناسه دار می شوند.

محصولات کشاورزی صادراتی شناسه دار می شوند

به گزارش سرویس مالی خبرنگاران، شاهپور علائی مقدم اظهار کرد: ظرف مدت 10 روز این سامانه طراحی شده و در یک تا دو روز آینده با راه اندازی آن تمامی فراورینمایندگان و صادرنمایندگان باید اطلاعات محصول صادراتی و مشخصات فنی آن را اعلام نمایند. ایران دارای تنوع اقلیمی بسیار خوب است و در بخش کشاورزی موقعیت ممتازی دارد.

وی گفت: در کشور ما میانگین مصرف سم در هر هکتار 0.4 کیلوگرم است در حالی که میانگین مصرف سم جهان 1.7 کیلوگرم است.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور یادآور شد: 150 میلیون هکتار از اراضی کشور در اختیار بخش کشاورزی است و در 18 میلیون هکتار از آن فعالیت مستقیم کشاورزی صورت می گیرد بنابراین ما انتظار داریم در بخش کشاورزی به تکنولوژی های تازه و بهره وری در فراوری توجه ویژه گردد تا به امنیت غذایی در منطقه دست پیدا کنیم.

علائی مقدم با بیان این که ایجاد احساس امنیت در هر کشوری حائز اهمیت است، اعلام کرد: امنیت دفاعی در گرو امنیت غذایی است و هر کشوری که مواد غذایی خود را فراوری و تامین کند قدرتمند است.

وی افزود: باید بتوانیم از عوامل فراوری در جهت رسیدن به امنیت غذایی استفاده کنیم.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که میانگین بارش در ایران سالانه 230 تا 250 میلیمتر است، توضیح داد: ظرفیت آبی ایران با جمعیت 85 میلیون نفری، عدد بسیار محدودی است و آب مجازی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: روینمودها برای ارتقای بهره وری در رسیدن به امنیت غذایی تغییر نموده است و نگرش ما برای استفاده از نهاده های کشاورزی باید دقیق و جامع باشد.

علائی مقدم گفت: اگر بتوانیم الگوی کشت را در کشور تدوین کنیم و بر اساس آن کار را پیش ببریم به هدف افزایش بهره وری خواهیم رسید و فراوری هدفمند می گردد.

وی بیان این که کشاورزی قراردادی یکی از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای رسیدن به الگوی کشت مناسب است، اعلام کرد: اگر بتوانیم کشاورزی قراردادی را در کشور نهادینه کنیم، می توانیم بهره وری را افزایش دهیم و وظیفه ما، تامین و تدارک نهاده های کشاورزی برای یاری به امنیت غذایی به عنوان پیش احتیاج امنیت دفاعی است.

علائی مقدم با تاکید بر این که سازمان حفظ نباتات کشور گلوگاه بخش کشاورزی است، گفت: باید برای رسیدن به اهداف این سازمان در قانون آن بازنگری گردد.

وی افزود: محدودیت منابع آب و زمین از مسائل فراوری کشاورزی است و از مهمترین اقدامات ما فراوری در محیط های کنترل شده است که ثمره آن افزایش عملکرد در واحد سطح و افزایش راندمان آبیاری است.

علائی مقدم اعلام کرد: سازمان حفظ نباتات مدافع سلامت بخش کشاورزی است و انجمن صنایع فراورینمایندگان سموم بازوی توانمند سازمان حفظ نباتات کشور محسوب می گردد و این انجمن از فراوری سم و پایش تا مزرعه کشاورز مسئول حفظ سلامت محصولات است.

وی تاکید نمود: آموزش به کشاورزان و بهره برداران باید در دستور کار سازمان حفظ نباتات کشور و انجمن صنایع فراوری نمایندگان سم باشد.

علائی مقدم ابراز امیدواری کرد: با یاری انجمن های فراورینماینده سم و کود بتوانیم به خودکفایی در این دو نهاده و صادرات آن برسیم و تحول در بخش کشاورزی ایجاد گردد.

کدM-ch2531

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 712

به "محصولات کشاورزی صادراتی شناسه دار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولات کشاورزی صادراتی شناسه دار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید