چگونه خود و زندگی تان را قربانی خواسته دیگران نکنید؟

به گزارش وبمستر وبلاگ، مطیع دیگران بودن، می تواند بر زندگی شما تاثیر منفی بگذارد. در این مقاله، 9 راه برای گذر از سلطه پذیری به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با قاطعیت در خصوص زندگی خود تصمیم بگیرید.

چگونه خود و زندگی تان را قربانی خواسته دیگران نکنید؟

1. بپذیرید که قرار نیست همه از شما راضی باشند

اولویت قرار دادن احتیاجها و شادی دیگران نسبت به چیزی که خودتان می خواهید، سبکی ناسالم است که به شما آسیب می زند. این کار با گذشت زمان، تشدید و کنترل آن از دست شما خارج می گردد؛ به طوری که همواره می خواهید همه اطرافیان خود را راضی و راضی نگه دارید. مارگو دراکر، هیپنوتیزم نماینده بالینی می گوید: این افراد آن قدر می بخشند تا جایی که کاملا خودشان را فدا می نمایند. در واقع شما با تمرکز کردن بر آنچه که مردم می گویند یا احتیاج دارند، تنها خودتان را ناراضی تر می کنید.

برای گذر از سلطه پذیری، این جمله را به خاطر بسپارید: تنها کسی که باید او را راضی و شادمان نگه دارید، خودتان هستید. عمل کردن به این موضوع، ممکن است در ابتدا باعث ناراحتی شما گردد، اما هر چقدر در این راه پیشروی کنید، برایتان آسان تر خواهد شد و به شما قدرت بیشتری می بخشد.

2. بفهمید چه چیزی شما را شادمان می نماید

دراکر می گوید: وقتی خودتان را شادمان می کنید، متوجه می شوید که شنیدن حرف های دلتان، زندگی در حقیقت و صادق بودن با خودتان، چه تفاوت بزرگی با روش قبلی زندگی تان دارد. یک قدم به عقب برگردید و فهرستی از تمام چیزهایی که شما را شادمان می نماید یا چیزهایی که احساس خاصی در خصوص آن ها دارید، تهیه کنید. دفعه بعد که با تصمیم گیری درباره موضوعی روبرو شدید که باعث ناراحتی شما می گردد، به این فهرست رجوع کنید.

3. نگران فکر مردم نباشید

یکی از ویژگی های رایج افراد مطیع و سلطه پذیر، نگرانی بیش از میزان در خصوص فکر و نظر مردم است. این موضوع باعث می گردد که افکار واقعی خودشان را از ترس توهین به دیگران یا اشتباه بودن، بیان ننمایند. سعی کنید به افکار و اعتقادات خود اعتماد داشته باشید و بپذیرید که اختلاف نظر همواره وجود دارد.

شری کمبل می گوید: یک راه گذر از سلطه پذیری این است که هرگز واقعیت خودتان را پنهان نکنید. برای این که به پیروزیت برسید، باید یاد بگیرید که داشتن اختلاف، بخشی از این جهت است. شما حق دارید که نظرات خود را بیان کنید.

4. طب فشاری را امتحان کنید

در بیشتر مواقع، افراد مطیع به میزان ای نگران راضی کردن دیگران و گرفتن تصمیم درست هستند، که در آن لحظه دچار استرس و اضطراب شدیدی می شوند. در این شرایط ضربه زدن به بعضی از نقاط فشار، ممکن است به آرامش شما یاری کند.

دراکر می گوید: این روش بسیار قدرتمند است؛ زیرا به شما این امکان را می دهد تا بسیار سریع، احساسات ناخواسته و الگوهای منفی تان را تغییر دهید. فقط کافی است با دو انگشت به نقاط مختلف مچ دست، دست، پیشانی و سایر اعضای بدن خود ضربه بزنید. می توانید از سایت emofree.com محل نقاط فشار و چگونگی ضربه زدن به آن ها را یاد بگیرید.

5. تکنیک تنفس قلبی را یاد بگیرید

اگر نه گفتن برایتان سخت است، با وجود این که می دانید باید این ترس و اضطراب را از خود جدا کنید، تکنیکی به نام تنفس قلبی heart breathing ممکن است راه نجاتی برای شما باشد تا بتوانید از حق خودتان دفاع کنید و پاسخ واقعی تان را بدهید. در هر جایی که هستید، بدن خود را ریلکس و روی دم و بازدم خود تمرکز کنید. اگر دستتان را روی قلب خود بگذارید، ممکن است به آرامش بیشتر شما یاری کند. قلب خود را هنگام تپیدن تصور کنید و سپس به کسی یا چیزی که بدون قید و شرط دوست دارید، فکر کنید. دراکر معتقد است که این کار باعث رشد احساس امنیت و اطمینان شما می گردد.

6. دست از عذرخواهی کردن بردارید

افراد مطیع تمایل زیادی به عذرخواهی کردن دارند. دراکر می گوید: عذرخواهی مداوم، وقتی که علتی برای عذرخواهی کردن ندارند، ناشی از احتیاج آن ها به دلجویی و تسکین دادن است. دفعه بعد که می خواهید عذرخواهی کنید، چند لحظه صبر کنید و ببینید که این کار را برای یک علت واقعی انجام می دهید یا خیر. این کار برای گذر از سلطه پذیری و کاهش احتیاج به راضی نگه داشتن دیگران، به شما یاری می نماید.

7. برای خودتان ارزش قائل شوید

اگر فکر می کنید کسی شما را دوست نخواهد داشت، مگر این که به گفته او عمل کنید، وقت آن است که این طرز فکر را کنار بگذارید. دراکر می گوید: افراد مطیع و سلطه پذیر، فکر می نمایند که راه دریافت عشق و علاقه، این است که همواره مورد تایید دیگران باشند. آن ها برای به دست آوردن این تایید، هر کاری انجام می دهند.

قبل از انتخاب کردن یا پاسخ دادن، از خود بپرسید: این خواسته من است یا آن ها؟ این تصمیم باعث شادمانی من می گردد یا مرا ناراحت می نماید؟ برای گذر از سلطه پذیری و رسیدن به قاطعیت، ضروری است که برای خود ارزش قائل شوید و کاری را انجام دهید که خودتان می خواهید.

8. مثبت اندیشی را تمرین کنید

دراکر می گوید: افراد مطیع در بیشتر مواقع از بیان خود و نظراتشان می ترسند؛ زیرا فکر می نمایند که ممکن است حرف هایشان اشتباه باشد. برای گذر از سلطه پذیری، روزانه مدت زمان کوتاهی به جمله های مثبت و تاکیدی فکر کنید. این جملات می توانند چیزهایی به سادگی نظر تو مهم است، من خودم هستم یا من خوب هستم باشد. این کار به افراد یاری می نماید تا زمانی که دچار این ترس می شوند، بفهمند که حاضرند آن را رها نمایند زیرا خودشان را پذیرفته اند.

9. اتفاقات زندگی خود را آنالیز کنید

وقتی که پیروزیت، به دست آوردن تایید دیگران به هر قیمت باشد، افراد بسیار پیروز و مطیع می توانند شبیه یکدیگر عمل نمایند. در این شرایط اگر کنترل امور در دست شما نباشد، باعث نابودی خودتان می شوید. صرف تمام انرژی خود برای جلب رضایت دیگران، نه تنها شما را از نظر ذهنی خسته و فرسوده می نماید، بلکه باعث می گردد به جنبه های دیگر زندگی تان نیز بی توجه شوید. به طور مداوم اتفاقات زندگی خود را آنالیز کنید و از خودتان بپرسید در خصوص هر کاری که انجام می دهید و هر چیزی که می گویید، چه احساسی دارید.

منبع: thehealthy

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 آبان 1401 بروزرسانی: 5 آبان 1401 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 852

به "چگونه خود و زندگی تان را قربانی خواسته دیگران نکنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خود و زندگی تان را قربانی خواسته دیگران نکنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید