طرز تهیه سمنو؛ سفره هفت سین را خودتان بسازید

به گزارش وبمستر وبلاگ، کرونا بیشتر ما را خانه نشین نموده و خریدها و سرگرمی های آخر سال را هم از ما گرفته است؛ از طرفی کار دیگری هم نمی توانیم بکنیم و برای سلامت خود و اطرافیانمان باید تمام اصول و مراقبت های بهداشتی را رعایت کنیم. همین خانه نشینی فرصت خوبی است تا بتوانیم خیلی از کارها را خودمان در خانه انجام دهیم. یکی از این کارها پخت سمنو است؛ هرچند وقت زیادی می گیرد اما برای ما که در خانه ایم و باید همه چیز را در بهداشتی ترین حالت ممکن استفاده کنیم وقت خوبی است تا پختن سمنو را هم تجربه کنیم.

طرز تهیه سمنو؛ سفره هفت سین را خودتان بسازید

مواد لازم برای تهیه سمنو:

  • گندم: 250 گرم
  • آرد سبوس دار: 500 گرم
  • آب: 2-3 لیتر

طرز تهیه و دستور پخت سمنو:

1. اول از همه توجه کنید که گندم سمنو باید از نوعی باشد که بتوان آن را سبز کرد. پس بعد از تهیه گندم مناسب، آن را پاک نموده و یک بار با آب بشویید و آن را داخل آب سرد بگذارید. آب سرد باید تا 1 الی 2 بند انگشت روی گندم ها را بپوشاند.

2. بسته به نوع گندم، آن را به مدت یک تا دو روز خیس کنید. بهتر است در این مدت، حداقل دوبار آب گندم را تعویض کنید.

3. بعد از 24 ساعت، نوک گندم ها به سفیدی می زنند. در این مرحله، گندم ها را آبکش کنید و همان طور که در آبکش هستند روی آن ها آب سرد بریزید و بعد آن ها را لای یک دستمال تمیز بپیچید.

4. روی گندم ها را پوشانده و یک تا دو روز صبر کنید تا گندم ها ریشه بزنند.

5. بعد از 24 ساعت، گندم ها ریشه خیلی کمی می دهند که در این صورت باید آن ها را داخل سینی تمیزی پهن نموده و روی آن ها را دوباره با دستمال مرطوب بپوشانید.

6. هرازگاهی دستمال روی گندم ها را مرطوب کنید تا گندم ها کم کم ریشه بزنند.

7. بعد از حدود 2 روز (بسته به نوع گندم ها) ریشه مورد نظر به میزان مناسب رسیده که به رنگ نقره ای است و خود گندم ها هم رنگ سبز روشنی دارند. توجه کنید که اگر سبزه گندم بیش از حد بماند و تیره گردد، طعم سمنوی شما به تلخی خواهد رفت پس مرتب گندم ها را چک کنید تا زمان مناسب آن را بفهمید.

8. در این مرحله، گندم ها را تکه تکه نموده و همراه اندازه کمی آب، داخل غذاساز، مخلوط کن یا چرخ گوشت بریزید تا کاملا له شوند.

9. گندم های له شده را ابتدا از یک صافی فلزی درشت عبور داده، سپس از صافی پارچه ای رد کنید تا بتوانید آن را کاملا فشار داده و شیره گندم را از آن خارج کنید.

10. تفاله های گندمی که داخل صافی پارچه ای باقی مانده را یک بار دیگر با کمی آب داخل غذاساز بریزید و دوباره از صافی رد کنید.

11. در این مرحله، عصاره گندمی که دارید را کم کم به آرد اضافه نموده و آرد را با آن حل کنید.

12. وقتی آرد کاملا حل شد، قابلمه را روی حرارت قرار دهید و آغاز به هم زدن کنید.

13. هم زدن را مرتب و آرام ادامه دهید، زیرا شیره گندم خیلی زود ته نشین شده و می سوزد؛ پس تا زمانی که به جوش بیاید مدام آن را هم بزنید.

14. حدود 30 تا 40 دقیقه طول می کشد تا عصاره گندم و آرد به جوش بیاید و کم کم تیره گردد. در واقع سخت ترین قسمت تهیه سمنو همین است که باید مرتب و بدون وقفه آن را هم بزنید تا به جوش بیاید.

15. در این مرحله، حرارت را میانه می کنیم تا آب اضافه سمنو تبخیر گردد.

16. از این به بعد، سمنو به هم زدن مداوم نیازی ندارد و کافی است هر چند دقیقه یک بار آن را هم بزنیم تا ته نگیرد.

17. تقریبا بعد از 2 ساعت، سمنویی که با شعله میانه جوشیده به غلظت مناسبی می رسد پس می توانید یک دم کنی روی در قابلمه گذاشته و در ظرف را ببیندید تا سمنو دم بکشد.

18. شعله را تا جایی که امکان دارد کم کنید تا رنگ سمنو تیره گردد.

19. بین 1 تا 1.5 ساعت برای رسیدن سمنو به غلظت و رنگ مناسب کافی است. در این مدت هم بهتر است هر از گاهی سمنو را هم بزنید تا ته نگیرد.

20. سمنو آماده است. می توانید قبل از سرو آن، اندازهی بادام داخل آن ریخته و آن را تزیین و سرو کنید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: blogwebmaster.ir شناسه مطلب: 511

به "طرز تهیه سمنو؛ سفره هفت سین را خودتان بسازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه سمنو؛ سفره هفت سین را خودتان بسازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید